Всі новини

Підвищення тарифів на воду: люди будуть приймати душ раз на три дні — експерт

Підвищення тарифів на воду: люди будуть приймати душ раз на три дні — експерт
Заступник директора громадської організації «Громадський аудит» Андрій Вігірінскій в ефірі радіостанції Голос Столиці заявив, що указ Кабміну підняти тарифи на газ - це не реформа, а лише ситуативне рішення. Реформа ж, за словами експерта, повинна включати в себе комплекс заходів.

Головною передвеликоднєю подією в економічній площині стало підвищення ціни на газ. На думку деяких експертів, це може викликати кризу платежів, буде зростати заборгованість, тому що люди просто перестануть платити.

При цьому експерти впевнені, що в нинішній ситуації підвищення ціни на газ не призведе до скорочення енергозалежності, скорочення споживання газу, підвищенню інтересу незалежних гравців до збільшення виробництва газу.

Підвищення тарифів у ефірі радіостанції Голос Столиці прокоментував заступник директора громадської організації «Громадський аудит» Андрій Вігірінскій.

З 1 липня 2016 року тарифи на теплову енергію та на послуги центрального опалення підвищаться на 75-90%. Як ви це прокоментуєте?

? Тепла вода буде по 78 грн за один кубічний метр. Про ванни можна забути, треба переходити на душ. Сума, яку необхідно заплатити, непорівнянна з мінімальними доходами, які підвищилися на 6%. Якщо говорити глобально, які наслідки будуть, то ми прийняли законопроекти щодо третього енергетичного пакету, і потрібно створити ринок газу, до якого постачальники матимуть однаковий доступ. Їхня діяльність повинна бути рентабельною. Більш того, потрібно розглядати країну як величезний ринок. І неспроста розмова йде про приведення вартості газу до стовідсоткового відповідності з імпортними аналогами.

Чи існує якась стратегія розвитку цього ринку?

? Ми програмки добре пишемо в країні до 2020-2022 року. Інша сторона питання - це люди, споживачі, які фактично половину споживають газу. Підвищення тарифів відбувається відповідно до так званим Меморандумом про співпрацю з МВФ. Цьому документу вже два роки, а прописувався він з урахуванням, що в 2016 році буде зростання економіки на 4%, у 2017 році буде зростання реального ВВП. Зростання реального ВВП призводить до того, що у людей підвищуються їх офіційний дохід. Зараз ми дивимося по факту. 2016 рік - зростання ВВП за фактом 0,5-1%, тобто нуль. До кінця року добре, якщо на нуль вийдемо, а не в мінус.

При відсутності росту прибутку у населення не можна говорити, що підвищення ціни буде пропорційним підвищенню доходів. Звичайне підтвердження - це інформація Мінсоцполітики, яке, судячи з усього, не було залучено в процес прийняття рішення про підвищення тарифів. Там говорять про те, що «хлопці, у нас по відношенню до того, скільки було субсідіантов на кінець року, їхня кількість збільшилася на 50%». Вони брали відправну точку - 5,5 млн домогосподарств, які отримують субсидії, тепер плюс ще 50%. Середня кількість членів домогосподарств - три людини, всього 24 млн. При населенні в країні 42 млн виходить, що більше 60% населення не здатні оплатити тарифи.

Наскільки це реальна цифра?

? Ми не згущаємо фарби. Це я не свій прогноз кажу, це заява офіційної особи. І якщо влада говорить про те, що це не вплине на платежі населення за комунальні послуги, якщо ви платите за 65% населення, то, напевно, можна допустити, що якийсь відсоток збільшення буде. Але все-таки 10% або 20% будуть платити в силу низького споживання і потреб невеликих, або в силу доходів. У той же час ми бачимо динаміку за останні два місяці. Дуже непогано маніпулюють і кажуть, що заборгованість по платежах скоротилася. Можна відкрити сайт «Нафтогазу» і подивитися платежі за газ і стан розрахунків за газ, здається, за березень і лютий. Там йде зростання заборгованості, тобто населення не платить. Може, не варто поспішати ставати на бік МВФ?

Але ж дотацій підприємствам тепер теж більше немає?

? Дотації - це було покриття собівартості плюс заробіток. Це коли вони були прямі з бюджету. Зараз це відбувається так: ось вам ринковий тариф, в якому вже закладена і прибутковість, і амортизація, і інвестиційна складова. Але тільки одержувач це громадянин, а громадянин вже немовби платить. Хоча він до грошей не торкається абсолютно. І громадяни не відчують цього поліпшення. Поки європейці до нас зайдуть і дійдуть до ринку саме побутових споживачів, кілька років пройде, якщо ми говоримо про якість послуг, ремонт мереж, зменшення втрат у них.

А реформа сфери ЖКГ теж мається на увазі?

? На реформу потрібні гроші. Якщо читати уважно інтерв'ю Коболєва і представників міністерства, то вони хочуть змусити людей заощаджувати, тому що у нас люди не бережно ставляться до енергетичних ресурсів. Щоб змусити, потрібно примусити платити високу ціну. Яка ситуація зараз буде? Підвищили тарифи. Влітку споживання менше, потрібно утеплятися. Зараз споживач уже зацікавлений в приладі обліку по теплу як мінімум.

Вже всюди встановили ці лічильники?

? Ні, ця процедура до 2017 року прописана. Реформування та вдосконалення мережі та енергетичної безпеки країни якраз і полягають у тому, щоб населення змусити економити. Зараз ось купувати будуть бойлери електричні. Відповідно, говорять про те, що влітку, можливо, відновиться кредитування споживання. Утеплення вікон, утеплення будинків, заміна котлів і т. д., але основний упор буде зроблений саме на те, що стосується споживання електрики. А тарифи на електрику у нас будуть підвищуватися ще в 3 етапи. І це не кінцеві результати підвищень.

Якщо ми згадаємо досвід Польщі, то між 1990 і 1993 роками ціна газу для індивідуальних господарств зросла на 490%.

? Так. У нас також. Скільки коштували 400 або 700 грн в 2013 році, а скільки зараз?

Ці шокові реформи, які проводив уряд Польщі, привели до найбільшого розчарування, яке комуністів повернуло на провідні позиції.

? В умовах економічної кризи соціально-орієнтовані сили, ліві так звані, отримують зростання рейтингів. А чого далеко ходити? Комуністи у нас заборонені законом, їхню риторику підхоплює Юлія Тимошенко. Вона зараз «виїжджає» суто на темі, яка пов'язана з тарифами. Давайте секундочку подумаємо, які її дії були як представника захисту прав населення? Блокування трибуни, неголосування за законопроекти і т. д. Коли йшла розмова про коаліційну угоду, в якій вона брала участь, вона відмовилася. А складно було внести туди поправку про те, що почекайте, заморозьте тарифи, хоча б зростання на рік, на два?

Зараз починається парламентський тиждень. На кону 24 законопроекти, від яких залежить фінансування МВФ. Фракції, які представлені в парламенті, які позиціонують себе як соціально-орієнтовані, можуть заблокувати роботу коаліції з тим, що «хлопці, ви або не приймаєте закони, які вам потрібні для того, щоб отримати гроші від МВФ, або ви переглядаєте питання, який стосується тарифів».

Який перегляд може бути?

? Не існує поняття економічно обґрунтованої ціни. Зараз ми говоримо про ціну ринку. Ціна ринку була 3 роки тому 450 доларів. Тоді і нафта була по 100-120 доларів. Зараз загальне падіння на сировинну складову на світових ринках. І зараз ми говоримо про ціну в 200 доларів що не є економічно обгрунтованою, а є ринковою.

Коли газ купувався імпортний за однією ціною, а населенню продавався по інший, це було свого роду загравання і спотворення. Це був викривлений погляд, коли людина спокійно ставиться до того, скільки вона споживає, тому що коштує це копійки.

А що стосується тарифів на опалення?

? Поліпшення дуже тісно пов'язане з енергонезалежністю країни і з економією на рівні підприємств. Ні для кого не секрет, що значні втрати на тепломережах відбуваються, коли вихідна потужність або температура одна, а прибуткова, яка в квартирі, зовсім інша. Тут питання до підприємства: вам платиться ринковий тариф. Потрібно контролювати виконання інвестиційних програм, які пов'язані з обслуговуванням теплотрас, модернізацією, з замінами теплових центральних котлів, які повинні генерувати це тепло, щоб вони більш енергоємні, енергоекономні, енергозберігаючі були.

А де фонд енергоефективності, який повинен бути створений? Кажуть, що в цьому фонді буде два рахунки: один бюджетний, інший - за рахунок міжнародних донорів. Підвищення тарифів відбулося, а фонд не створений. Суть в тому, що реформа у нас одностороння, однобока, тобто підвищили тарифи - і все. Це не реформа. Це рішення. Реформа - це комплекс заходів.

Чому реформи у нас проводяться тільки під тиском МВФ?

? А як по-іншому примусити? Вони навіть не намагаються це приховувати. Є офіційні інтерв'ю осіб від МВФ, які говорять, що інших способів немає зобов'язати цю владу. Тут питання не стільки в тарифах і енергетиці. Це комплексне питання. Вони дивляться на корупцію і т.д. І інших способів, крім «зробили реформу - дали гроші» вони не бачать.

Давайте подивимося на Грецію. Цими вихідними у них має бути пенсійна реформа, яка повинна скоротити витрати на 1% ВВП грецького витрати на пенсійне забезпечення. Соціальна реакція в країні: 15 тисяч громадян вийшли на мітинги, протести і акції. І хто їх виводив? Профспілка. А тепер повертаємося до питання доходів населення, мінімальні підвищили зарплати на 6%. Нібито працівники повинні бути щасливі. Де профспілки?

У нас існує взагалі інститут профспілок?

? Так, існує - номінальний. Чому підвищується тариф? Тому що є безкарність. Є можливість підвищити. Жодна політична сила не виводить людей ні на мітинги, ні на акції протесту.

Як розраховується ціна на газ для кінцевого споживача?

? По-перше, ціна 200 доларів, про яку йде мова, це ціна на хабі. Далі з хаба йде транзит, плюс є оподаткування. Ось і виходить зазор. Плюс питання в тому, який курс буде закладений апріорі в бюджет, який буде переглянутий. Якщо це буде курс 27, то тариф ще зросте. До речі, згідно з тим же Меморандумом про співпрацю з МВФ, кожен квартал тариф буде переглядатися з урахуванням двох чинників: міжнародної ціни і курсу. Відповідно, якщо НБУ і уряд допустять девальвацію подальшу гривні, то тариф буде переглянутий.

Що потрібно зробити для того, щоб збільшити внутрішній видобуток енергоносіїв?

? Щоб розвивати видобуток, необхідні інвестиції. Розвідка може не дати тих результатів, які необхідні. Необхідно підвищувати ефективність видобутку як такої. Але цифри, які озвучуються, вони різні. Це і 20 доларів, і 40 доларів, і 60 доларів. В одному з останніх інтерв'ю Коболєва, здається, звучала цифра, що 60 доларів собівартості газу покриє розвиток нових родовищ. Якщо питання б стояв стратегічно в тому, що потрібно знизити тариф, то, може, ми цю здобич обкладемо набагато меншою рентою, звільнимо від сплати ПДВ?

Є цілий ряд механізмів. Ви можете стягувати ПДВ, ренту, а потім говорите, що субсидії заплатите з тієї ж ренти, тому що тариф зріс. Ви спочатку заплатите ренту, а ми потім з цієї ренти заплатимо людям субсидії, а потім ці гроші знову повернуться до вас.

Можна очікувати, що розчарування виллється в тотальну несплату тарифів?

? Я не думаю, що буде несплата. Все це виллється не більше ніж в обурення, яке буде тихо озвучуватися один одному. Знаєте, є ведені і ведучі. Населення, на жаль, ведене. Громадських акцій, які будуть демонтувати громадянську позицію, потрібні лідери. Таких лідерів, які закликали б до таких дій, в країні на сьогодні немає.

Але є ж деякі депутати, які ратують за це.

? Це ситуативні явища. Так, вони з'явилися, вони домоглися якогось рейтингового впливу для себе, і після цього вони загубилися. Найближчий місяць буде досить показовим в парламенті. Робота законодавча належить дуже значна. І якщо це місяць здасться цим умовним політичним лідерам, то цілком вірогідні дострокові парламентські вибори. І така карусель буде ціле літо, акції протесту на тарифної теми. Але якщо необхідні 24 законопроекти, зміни до Конституції будуть прийняті, то про тарифи розмова взагалі якщо і буде йти, то вельми млява. Хоча в минулому році була ця тема вельми і вельми актуальна.

Чому після такої актуалізації питання тарифи знову підняли, причому настільки істотно?

? Тоді зібрали комісію, комісія посиділа, посварила, поговорили місяць, написали про те, що тарифи не обґрунтовані. А який законопроект був зареєстрований за результатами? Може, формула була прописана на законодавчому рівні хоча б на рівні проекту? Ні, цього не було. Нам запропонували просто: давайте знизимо ренту. Тільки питання в тому, що тариф і рента - це трошки різні речі. Для того, щоб ранта вплинула на тариф, потрібно на законодавчому рівні закріпити формулу, яка продемонструє цю залежність. Коли ви знизите ренту, а тариф буде встановлювати незалежний регулятор, тоді менше надходжень до бюджету, а підприємству - більше. А маржа, яка утворюється, піде на підприємства.

Наскільки великою буде ця маржа?

? Вони ще не почали працювати за новими тарифами. Але останні відомості, які я бачив, що близько 70% додаткового доходу від підвищення тарифів розділять між собою бюджет у вигляді ПДВ, ренти; і «Нафтогаз» у вигляді різниці між закупівельними тарифом для «Укргазвидобування», і, відповідно, своїми витратами на транзит і т. д. Тобто зараз потрібно знайти рішення, яким буде затверджена нова ціна закупівельна на газ видобутку «Укргазвидобування», приведення всіх документів, нормативів у відповідність. Тоді можна буде розуміти, яка маржинальність.

Тобто підприємство не отримує дотацій безпосередньо?

? Не отримує. Це все одно кредити, які потрібно повертати. Але мета реформи в тому, щоб розмилося поняття національного видобутку та імпорту. Просто газ - товар. Забули про те, що він у нас видобувається або ще звідкись привозиться. Тепер у нас є єдина ціна. Це повинно було б завершитися в 2017 році, але сталося трохи раніше.

Як далі буде розвиватися ринок поставок газу споживачам?

? «Київгаз», наприклад, дуже зацікавлений зберегти споживачів. Чим більше лояльності вони зараз будуть проявляти по відношенню до споживачів, тим більше шансів на те, що коли зайде інший трейдер, міжнародний, або це буде трейдер за нерегульованими тарифами, то громадяни не перейдуть на обслуговування до нього.

Навіть збиткові тарифи, які б вони не були, за рахунок компенсації все одно прибуткові. У минулому році відбулося розщеплення трейднігових функцій газу. І до мереж тепер мають доступ формально всі юрособи, які мають ліцензії. Ці особи не завжди пов'язані з тим, що ми звикли називати монополістами - «Київгаз», «Тернопільоблгаз». Це можуть бути юридичні особи, ТОВ, які мають право здійснювати трейдинг.

Такі підприємства забирають прибуток у олігархів, у того ж Ахметова?

? Якщо по Києву, то може бути. Але в основному це стосується іншої людини, яка зараз в Австрії.

Загрузка...


Добавить комментарий
 • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
  heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
  winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
  worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
  expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
  disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
  joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
  sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
  neutral_faceno_mouthinnocent
2 комментария
Арифмометр
Жители Украины доведенные кошерным правительством до нищеты перестали оплачивать коммунальные услуги для того, чтобы через забастовку заставить олигархов и друзей БПП-п-п-п начать управлять экономикой государства и перестать бессовестно грабить страну...
disqus_JwwH2Y6CPJ
Получается,что 60% населения лишние в своей стране.Спасибо БПП и лично однотуровому президенту!
Читают Комментируют
Варить капусту для голубцов час не обязательно! Есть один трюк

От голубцов отказаться невозможно. Все любят это простое, ...

Мать девятерых детей ушла из семьи ради африканца

44-летняя женщина бросила мужа и детей и уехала в Гамбию, ...

Пять правил безопасного орального секса

Забеременеть от орального секса невозможно, но есть и ...

Обратное мытье: парикмахеры рекомендуют мыть волосы по-новому

Каждый год в сфере красоты появляются новые тренды. Мы ...