Новини

12:17
Переговоры о новом транше: МВФ требует повысить цены на газ
10:47
Экспорт украинских товаров в Беларусь вырос на 45%
10:46
На взятке задержан полковник Генштаба ВСУ
10:08
Глаз не отвести: Николь Кидман продемонстрировала изящную фигуру
10:03
Появились кадры стычки Тимошенко и Ляшко на Согласительном совете
09:58
Курьезные случаи, которые доказывают, что жизнь - непредсказуемая штука
09:46
Квартиры в Киеве уже продают по цене «грязи», таких цен на недвижимость не было никогда, - аналитик
09:45
Семенченко обратился к украинцам: срочно нужна ваша помощь
09:42
Катя Осадчая спровоцировала слухи о беременности
09:36
Как изменилась потребительская корзина в Украине
09:33
Как продлить жизнь на 20%
09:04
Бунт под Радой. Как протестующие призывали Киев "вставать"
08:53
48-летняя Кэтрин Зета-Джонс произвела фурор в Каннах
08:45
Опубликованы новые условия приема в вузы
08:43
Украинцев лишат субсидий из-за повышения пенсий и долгов
08:40
Луценко заверил, что разгона Майдана под Радой не будет
08:35
Леся Никитюк порадовала фанатов ярким фото
08:19
Акция протеста под Радой: глава полиции заявил об ограблении Нацгвардии
08:05
Стало известно, когда начнет курсировать поезд Киев - Вена
08:01
Украина и Мальта запустят прямое авиасообщение
08:00
В Италии нашли повешенной девушку из Украины
07:54
Руслана показала, как должна выглядеть идеальная фигура
07:50
"Козлы" ли пришли выносить или же пришли выносить "козлов" — для большинства избирателей тема протестов осталась так и не раскрыта", - политолог
07:48
Филиппа Киркорова хотели подорвать на концерте
07:44
США повторно объявили о запуске лотереи Green Card
07:37
В США нашли яркое применение лицу Путина: в сети ажиотаж
07:34
Падение на Землю космического корабля РФ насторожило астрономов
07:23
Звезда «Дизель шоу» вышла на сцену после родов
20:23
Известного украинского ресторатора избили в прямом эфире
20:16
Саакашвили призвал не разбирать палатки под Радой: "Пока не вынесем козла конкретного"
20:12
Ты что за х**ню написала: между Лещенко и Геращенко произошла словесная перепалка
20:10
iPhone украл его мозг: Медведев поразил сеть странным заявлением
19:50
Тимошенко тяжело больна, возможно неизлечимо: Чорновил
19:41
На россТВ сравнили путинского пропагандиста Соловьева с фекалиями
19:30
Рабинович: Мы не поддадимся на провокации и будем стоять под НБУ, пока Гонтареву и Рожкову не арестуют
19:25
Инфляция в Великобритании достигла максимума с 2012 года
18:00
"За Иловайск!": Парасюк подрался с экс-министром обороны под Радой
17:49
В России полицейский «экспериментируя» с ружьем выстрелил себе в зад
Більше новин

Чому україномовні українці мають виправдовуватися?

14

Чому україномовні українці мають виправдовуватися?
Після того як український музикант Олег Скрипка пожартував про гетто для тих, хто не може, вважає не гідним для себе вивчити українську мову, вибухнув грандіозний скандал. Обговорювати становище державної мови в країні, яка третій рік перебуває у стані національно-визвольної війни, - це вже показово. Але повернімося до слів Олега Скрипки. Буквально одразу після виникнення хвилі обурення він опублікував великий пост у своєму Facebook, назвавши його своїм офіційним коментарем, - пишет Лариса Волошина для День.

"Ми в Україні живемо в спотвореному світі. Громадяни не мають вдосталь книг українською, фільмів, інтернет-контенту, відсутня можливість спілкуватися, вчити і виховувати дітей. Україномовні українці живуть у своєму маленькому безправному гетто. Деякі з них віддають своє життя на сході країни за право бути українцем... Мене обурює, коли Україну змушують любити "русский мир" більше, ніж український. Тим більше, коли використовують мої слова для маніпуляцій і спроб формувати в Україні штучну реальність", - написав музикант.

Слова про "штучну реальність", сказані Олегом Скрипкою, - зовсім не метафора. Вони якнайкраще відображають дійсний стан справ. Мовні суперечки для України - цілком звична річ. Вони виникають кожного разу, коли висловлюється пропозиція щодо захисту української мови в Україні. Кожного, хто наполягає на збільшенні частки української мови в публічній і державній сфері, негайно починають звинувачувати в печерному націоналізмі і неповазі до російськомовних співгромадян. І кожного разу україномовні українці змушені виправдовуватися і запевняти всіх і кожного в тому, що абсолютно не хотіли порушити чиїсь права, що єдине, чого вони прагнуть, - рівноправності на своїй землі.

Коли продавець або дрібний клерк вперто не бажає звертатися до клієнта мовою держави, навіть більше - вимагає, щоб це клієнт припинив катувати його "вашою телячою мовою", - це приниження. У країні не було жодного публічного скандалу через те, що хтось відмовив російськомовним в обслуговуванні за мовною ознакою. Але що стосується україномовних українців - такі історії виникають постійно. І кожного разу знаходяться громадські працівники, які починають шикати: "Припиніть роздувати мовну проблему!" Ось тільки соромлять вони україномовних, стверджуючи при цьому, що жодних мовних проблем в Україні немає.

Насправді мовні проблеми в Україні все ж є. А саме - є постійні спроби використовувати мовну тему для унеможливлення зміцнення української мови на території української держави. Скандал, що виник навколо висловлювання Олега Скрипки, повинен був приховати від величезної кількості українських громадян позначене дискримінацією становище, в якому опинилися україномовні українці.

Якщо звернутися до історії питання, то стає зрозумілим, що маргіналізація україномовних, ставлення до них як до "другосортного селянства", що мало місце за часів Російської імперії, нікуди не зникли і в радянський період. "Український - значить провінційний". Якою була основна теза радянського часу? - Український селянин обов'язково під чуйним керівництвом російськомовного робітника разом будують "світле однакове майбутнє".

Селянин розмовляє українською лише тому, що малоосвічений. Варто йому піти до школи трудової молоді, переїхати до міста - і перед нами "пристойна людина". А україномовний інтелігент – це, звичайно ж, виходець із Західної України. Його українська ніби натякає на щось. Адже якби він був чистим помислами, він користувався б мовою міжнаціонального спілкування - російською. Хіба не так нам підносилася мовна проблема радянськими кінематографістами і пропагандистами?

Українська мова вважалася пережитком, який зі зростанням загальної грамотності і формуванням радянської спільноти повинен був зникнути взагалі. "Ви ж чудово знаєте російську мову! Навіщо примушуєте нас слухати вашу українську, якої ми не розуміємо? Не розуміли, не розуміємо і розуміти не хочемо!" Так просто з повітря виникають звинувачення, замість бажання зрозуміти, вникнути, поставитися з повагою до культури і мови українського народу.

Якщо абстрагуватися від національного контексту і сконцентруватися на моральному боці питання - безпідставне звинувачення саме собою є маніпуляцією. Звинувачення і критика відрізняються одне від одного вже тим, що критика стосується суті питання, а звинувачення переходить на персоналії. Ендрю Шейн, описуючи технології з промивки мізків, які китайці застосовували до американських військовополонених, розповідав про групи самознищення, в яких повинні були брати участь усі американці. Сутністю зборів, що проводилися в кожній в'язниці, був пошук своєї провини перед трудовим китайським народом.

Ув'язнені критикували себе і один одного, вибачалися, каялися і обіцяли виправитися. Шейн розповідав про те, що почуття провини є необхідним елементом для нав'язування людям тоталітарної ідеології. Без вини або сорому "промивка мізків", тобто зміна базових принципів особистості, неможлива. Присутність у маніпуляції почуття провини і звинувачень пояснюється теорією Курта Левіна про зміну переконань. Для того, щоб трансформувати важливі для людини принципи у їх повну протилежність, необхідно: перше - розморозити наявні переконання; друге - сформувати нові принципи, і третє - заморозити нові переконання. Коли вкидається безпідставне звинувачення, особистість починає протестувати. Її базові переконання розморожуються. Після цього за допомогою тиску, критики і насадженого почуття провини базові переконання піддаються сумніву. Тоді настає час для запровадження нових переконань. Потім їх залишається тільки "заморозити".

Наведемо приклад. "Зміцнюючи українську мову, ви порушуєте права російськомовних". Коли виникає подібне звинувачення, замість того, щоб говорити предметно про права, починається процес виправдовування. А це і є розморожування старих переконань. Далі за рахунок почуття провини і сорому формується нове переконання про те, що захищати українську мову одночасно означає зазіхати на права російськомовних. А далі нове переконання про те, що захист прав, турбота про національний простір у демократичному суспільстві є неприпустимими, заморожується, як нова непорушна істина.

Вимагаючи каяття, маніпулятори не цікавляться достовірністю викривальних історій. Так само, як за розповідями Шейна, вина, нав’язана ув'язненим американським солдатам, здебільшого була вигаданою. Маніпуляторів цікавили щирість каяття і достовірність почуття провини.

Ось і від Олега Скрипки вимагали вибачень, вирвавши його слова з контексту і надавши їм зовсім іншого сенсу. Той факт, що кожен штучно створений мовний скандал завжди закінчується закликом до українців покаятися і зізнатися в нетолерантному ставленні до російськомовних співгромадян, - це і є створення викривленої реальності. У цій реальності вже ніхто не захищає свої права. Але сторона, яку влаштовує існуючий стан речей, прагне не дати розширитися зоні комфорту іншого. Не помічати, що україномовні у всіх мовних суперечках опиняються в приниженому виправдовувальному становищі, означає не помічати дискредитації цієї групи. А навмисно брати участь у цькуванні українця, який виступив на захист своєї мови, - це участь у маніпуляціях масовою свідомістю.

Російськомовні, що не відчувають жодної мовної дискримінації в Україні, захисники мовних прав, якщо їх справді цікавлять права, повинні були б прислухатися до аргументів протилежної сторони, спробувати вникнути і зрозуміти, як україномовному українцеві живеться в сучасній Україні. Для того, щоб у мовному питанні уникнути маніпуляції, базові принципи про необхідність захисту мовних прав повинні грунтуватися на реальному становищі в Україні української та російської мов, а не на чиїхось образах, помилках і ображеному самолюбстві.


Загрузка...


Комментарии 14

disqus_bX9L6ZoBm3
disqus_bX9L6ZoBm3 от 23 апреля 2017 05:53
Нда, у Говноплясова, видать, какая-то музыкальная деформация свидомости произошла. А он, вообще, кем видит себя в этом гетто? Членом зондеркоманды? Охранником? Надзирателем в бараке?
disqus_j22aBBJF03
disqus_j22aBBJF03 от 23 апреля 2017 05:57
Що, важко українську вивчити, дурнику?
disqus_I12uNJ74MZ
disqus_I12uNJ74MZ от 23 апреля 2017 05:59
Как уже достали с этим языком. Да какая разница на каком языке человек разговаривает. Главное что бы было понятно и была польза. А толку с того что в правительстве разговаривают на украинском и в то же время ведут политику геноцида против своего же народа. Или от того что власть разговаривает на украинском, народ Украины стал богаче и изменился уровень жизни. Кстати из за политики украинизации никогда в Украине не наступит мир. Ведь протяженность Украины тянется из Востока на Запад. А это много километров. И переучить человека, который всю жизнь разговаривал и понимал русский язык, на украинский очень сложно.
disqus_bX9L6ZoBm3
disqus_bX9L6ZoBm3 от 23 апреля 2017 05:59
Говноплясов, будь последовательным до конца! Смени омерзительную коцабцкую гармошку на патриотическую гуцульскую трембиту и не выйобуйся!
disqus_bX9L6ZoBm3
disqus_bX9L6ZoBm3 от 23 апреля 2017 06:03
Ні, не важко, довбуре. Але мені не подобається розмова про гетто.
disqus_bX9L6ZoBm3
disqus_bX9L6ZoBm3 от 23 апреля 2017 06:11
Во, а ещё надо разработать ДСТУ анатомических параметров. Ну примеру нацистов, рост, цвет глаз, параметры черепа. Ну и сортировать потом, этот - украинец, а этого лопоухого с горбатым носом - нах.уй, в гетто. И заживем тогда...
disqus_9Xjd3a0tIj
disqus_9Xjd3a0tIj от 23 апреля 2017 06:12
При таких думках Скрипки і всіх ультра-патріотів вже ясно чому після голосування ПРОТИВСІХ одержали трупи на Майдані, Крим і війну. Видно ціль ультрапатріотів- Велика Галичина по Дніпро бо далі москальська мова. Чого далі чекати від ультра - світової війни?
disqus_uWBRY6bSPq
disqus_uWBRY6bSPq от 23 апреля 2017 06:28
Феноменальне, вроджене нахабство росіян. Їх зверхність та послідовна впертість "вдало лягає" на телячу покірність та почуття меншовартості українців. Думаю, нам потрібно навчитись відповідати приблизно так : "Вибачте ! Не розумію, українською будь ласка ! "
disqus_kEoBecFLua
disqus_kEoBecFLua от 23 апреля 2017 07:05
Читая коментарии козломордых понимаешь истинное лицо "русскаго мира", их истинное отношение к украинцам и правоту слов Скрипки.
VseVzvesiv
VseVzvesiv от 23 апреля 2017 07:29
Для тупих кремлівських тролів! На державній мові, собако! Російською лаяти російську мову? Жах, який жах! А може це орли з підрозділив Авакова? Вчяться «тонко» працювати?
А как сказочка в интернете? Вдова загиблого пишла до магазину за хлибом.… ЕЕ не обслужили за украинский язык. Вот вам за «распятых мальчиков». Кто кого переврет.
Если честно в Киеве очень холодно. Мерзнут тети, дяди и дети. И нависает вопрос. Почему? Ответ – потому, что 8 марта нерабочий день, «росіяні недолугі» и не в гетто, сбербанк напрашивается, чтобы его замуровали. А в это время 10 депутатов берут на поруки «своего» вора.
ihorivasiv
ihorivasiv от 23 апреля 2017 13:08
На злодієві шапка горить! Не переносьте свого світосприйняття і свого історичного досвіду з вашими ГУЛАГами на інші народи.
І не ховайтесь підленько за незрозумілими кличками, розкидаючи довкола себе непристойні слова і токсичні вислови.
А Олег Скрипка (якщо ви уважно читали) в тому "гетто", яке вас так злякало, скоріш за все виконував би роль волонтера, що раз в місяць співав би "Владімірскій централ".
ihorivasiv
ihorivasiv от 23 апреля 2017 13:35
Якщо немає різниці - розмовляйте українською. Або принаймні - розумійте. І не нав'язуйте своєї.

А щодо україномовної влади - насмішили. Влада - це не декілька десятків найвищих посадових осіб, які сяк-так вивчили українську. Влада - це аж до найдрібнішого клерка державної установи найнижчого рівня, до рядового міліціонера і т.п. І що - всі розмовляють українською, чи хоча б її більш-менш розуміють і поважають?

Про ненастання миру - це ви погрожуєте? Це значить українці мають просто зникнути, щоб тільки не було війни? Це значить, що якщо українці хочуть просто тих же прав, що й практично всі інші народи у світі (ні більше - ні менше) - це вже привід для війни? Зрештою, так і є. Дехто за своє "право" нищити українську культуру, українську мову вже розпочав проти нас війну. І погрожував дійти до Львова та винищити усіх українців.

Щодо "очень сложно" - запроси того, якому "очень сложно" за пристойні гроші попрацювати в Америці, Франції, Німеччині, чи ще десь - за 3 місяці вивчить відповідну (неслов'янську) мову. Незважаючи на "всю жизнь" російської. А от українську - впадло! Тому що не мова складна - а підлість шовіністична в душі.
ihorivasiv
ihorivasiv от 23 апреля 2017 13:45
Справа може не лише в покірності та меншовартості. А в звичайній людяності та доброзичливості українців (поки їх добряче не роздраконити). Як і в багатьох інших країнах, де мені довелося побувати. Тільки от дехто, по підлості своїй душевній, вважає доброту і людяність слабкістю, якою гріх не скористатися.
disqus_vhqiaLOUSX
disqus_vhqiaLOUSX от 25 апреля 2017 03:43
Через тисячу років віщує Олег
Хазарам сучасності знову,
Що мова, це той же біблійний ковчег,
І злочин не вивчити мову.

Завили від люті на це вороги
Про гетто, про те, що дебіли.
Їх досить багато ще є навкруги,
І ми їх віками терпіли.

Це ми жили в гетто і тільки тепер
Почали кайдани збивати.
Тож ті, хто нас тягне назад в СССР,
Противляться мову вивчати.

Смердить їхнє хиже імперське нутро,
Тож мабуть, щоби не смерділо,
Відправити всіх, до ноги, в ОРДЛО*,
Там звели вже гетто дебіли.

24. 04. 2017 р.

ID: 730258
Рубрика: Вірші, Громадянська лірика
автор: Мирослав Вересюк

Оставить комментарий

  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent