U-News » Авто-мото » Експерт розповів, навіщо потрібні краш-тести авто і чи варто довіряти китайським випробуванням машин
Всі новини

Експерт розповів, навіщо потрібні краш-тести авто і чи варто довіряти китайським випробуванням машин

Перед виходом на ринок кожен автомобіль проходить тести на безпеку, а рейтинги NCAP вважають репутаційним маркером для автовиробників.

Краш-тести – спеціальні випробування з метою перевірки безпеки автомобілів. Під час цих випробувань автомобіль піддається симуляції різних аварійних ситуацій, щоб оцінити його поведінку та здатність захистити пасажирів у разі зіткнення.

Краш-тести є невід’ємною частиною розробки автомобілів та дають важливу інформацію про те, наскільки безпечні автомобілі для водіїв, пасажирів та пішоходів.

Історія краш-тестів

Практика проведення краш-тестів розпочалася нещодавно, але вже має значення для автомобільної промисловості. Ідею проведення випробувань на безпеку автомобілів можна простежити до середини XX століття. Ранні краш-тести були набагато менш стандартизовані та систематизовані порівняно із сучасними методами.

Перший в історії краш-тест було проведено в 1930 році у США. На той час автомобільні аварії стали значною проблемою. Назріла необхідність розробки та тестування заходів безпеки для автомобілів. В рамках цього краш-тесту автомобіль навмисно зіштовхнули з перешкодою, щоб виміряти силу та ефекти зіткнення на пасажирів автомобіля.

Першою організацією, яка почала проводити краш-тести на постійній основі, була Національна асоціація автовиробників США (National Automobile Manufacturers Association, NAMA). В 1939 NAMA створила Комітет з безпеки автотранспорту (Safety-Car Crash Committee), який ініціював серії краш-тестів, в яких використовувалися десятки автомобілів різних марок і моделей. Тестові зіткнення проводилися при різних швидкостях та кутах, щоб вивчити поведінку автомобілів та оцінити ефективність різних систем безпеки.

Результати досліджень Комітету стали основою розробки стандартів безпеки, які пізніше впровадилися в автомобільну індустрію.

У чому полягає суть краш-тесту та які технології використовуються

Основна мета краш-тесту – зрозуміти, як автомобіль поводитиметься в різних ситуаціях, таких як фронтальне, заднє або бічне зіткнення. Для цього використовуються спеціальні випробувальні полігони, на яких встановлюються автомобілі та відтворюються умови різних типів аварій.

Проте проведення краш-тестів – складний та дорогий процес. Він вимагає спеціалізованих засобів та технологій. Випробування проводяться з використанням crash test dummy – спеціальних манекенів, які імітують людське тіло та дозволяють визначити можливі ушкодження та травми, які можуть бути отримані під час аварії.

Авторитети краш-тестування

На даний момент існує кілька компаній, які є авторитетними в галузі дослідження безпеки автотранспорту за допомогою краш-тестів. Однією з найвідоміших є Euro NCAP (European New Car Assessment Programme). Компанія проводить випробування автомобілів та дає рейтингову оцінку безпеки автомобілів, які продаватимуться в Європі. Euro NCAP визнана однією з провідних організацій у цій галузі та дуже впливає на автомобільну промисловість Європи та країн, що експортують свої автомобілі до ЄС.

Ще однією важливою організацією, що займається краш-тестуванням, є NHTSA (National Highway Traffic Safety Administration) у США. Вона проводить різні випробування, оцінює безпеку автомобілів та за допомогою краш-тестів розробляє стандарти безпеки для автомобільної промисловості.

Також варто згадати IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) – некомерційну організацію, започатковану страховими компаніями в США. IIHS також проводить краш-тести та оцінює безпеку автомобілів, але з наголосом на американський ринок.

У Китаї безпеку автомобілів досліджує China Automotive Technology & Research Center (CATARC). CATARC є національним дослідницьким та технічним центром, який займається випробуваннями та сертифікацією автомобілів у Китаї за протоколами C-NCAP, що є, на думку ряду фахівців, полегшеною версією Euro NCAP.

NCAP: європейські та китайські стандарти

Почнемо з того, що рейтинги безпеки автомобілів C-NCAP та Euro NCAP відрізняються. І це факт, з яким не посперечаєшся.

Незалежний комітет, який займається проведенням краш-тестів автомобілів Euro NCAP, було створено наприкінці 1996 року. Згодом випробування безпеки стали своєрідним репутаційним маркером для автовиробників.

На сьогоднішній день оцінка безпеки Euro NCAP проводиться за чотирма параметрами:

  • захист водія та дорослих пасажирів;
  • захист пасажирів-дітей;
  • захист пішоходів та велосипедистів;
  • наявність допоміжних електронних систем безпеки.

Перші три параметри таки оцінюються за результатами серії краш-тестів, до яких входять:

  • аналог лобового зіткнення: фронтальний удар на швидкості 50 км/год з 50% перекриттям з об’єктом масою 1400 кг, що рухається з аналогічною швидкістю;
  • фронтальний удар об жорсткий нерухомий бар’єр під час руху зі швидкістю 50 км/год;
  • бічний удар об стовп на швидкості 32 км/год;
  • бічний удар об’єктом, що деформується, на швидкості 60 км/год;
  • перевірка захисту водія та пасажирів від хлистової травми шиї на швидкостях 16 та 24 км/год (удар ззаду);
  • захист пішоходів та велосипедистів (при швидкості руху автомобіля 40 км/год).

Аналогічний центр тестування в Китаї (China Automotive Technology & Research Center Ltd) з’явився через 10 років, у 2006 році, та тестував автомобілі китайського ринку за своїми критеріями, суттєво модернізувавши їх у 2021-му. І якщо ще 10–15 років тому можна було говорити про недостовірну інформацію з CATARC, то зараз тести китайського центру об’єктивно практично ідентичні до європейських, тому довіряти їм також можна. Але зауважимо, що китайці дуже рідко публікують результати тестів автомобілів, які отримали низькі оцінки безпеки.

Чи існує найбезпечніший автомобіль

Безпека залежить від багатьох факторів, включаючи конструкцію автомобіля, наявність та ефективність роботи систем активного та пасивного захисту, а також від дорожніх умов і, безумовно, від поведінки водія. Компанії, які займаються проведенням краш-тестів, випускають рейтинги безпеки автомобілів, але їх результати можуть відрізнятися залежно від критеріїв та методології дослідження. Однак деякі автомобілі отримують високі оцінки у рейтингах безпеки незалежно від того, де відбувається їхнє тестування.

Традиційно у рейтингах безпеки високі оцінки отримують автомобілі брендів Volvo, Audi, BMW, Mercedes-Benz та інших відомих виробників, які активно впроваджують нові технології та інновації у сфері безпеки автотранспорту.

Важливо відзначити, що, хоча високі оцінки в краш-тестах є суттєвим показником безпеки, кожен автомобіль має свої особливості і може бути більш менш безпечним для конкретних сценаріїв і типів аварій. Тому при виборі автомобіля не варто враховувати лише результати краш-тестів.

Краш-тести – важливий інструмент для забезпечення безпеки автомобілів та захисту життя пасажирів. Завдяки цим випробуванням виробники можуть розробляти безпечніші автомобілі, а споживачі можуть приймати більш обґрунтовані рішення при виборі автомобіля. Такі авторитетні компанії, як Euro NCAP, NHTSA та IIHS, роблять значний внесок у підвищення безпеки автотранспорту та сприяють зниженню кількості аварій та травм, пов’язаних з автомобільними пригодами.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Підвищений холестерин. Декілька натуральних способів очистити судини
27 454
Нардеп від "Батьківщини" Олексій Кучеренко заснув в ефірі телемарафону
26 939
Модель пролетіла 1852 км заради зустрічі з хлопцем, який не прийшов на побачення (фото)
16 698
Потягли надгробок з цвинтаря вартістю 2 мільйони: поліція спіймала злодіїв-невдах і з'ясувала неймовірне
13 598
Приціл задом наперед: командувач ВМС США потрапив у курйозну ситуацію через фото
11 993
Експерти назвали крупу для нормалізації рівня цукру в крові
11 669
Чому цей розкішний будинок продають всього за 10 доларів: причина вас вразить
10 380
Які авто майже нереально продати в Україні: дорога тільки на металобрухт
9 418
Підозрюваний у причетності до теракту в "Крокусі" втік у підмосковному лісі від силовиків (відео)
9 195
Використовували навіть гелікоптери: чиновники витратили цілий статок, щоб упіймати звірка
8 704
Продукти, які потрібно їсти кожній людині для підтримки здоров’я суглобів
8 305
Контрактову і Поштову площі Києва посилено патрулюватимуть поліція і ТЦК
7 703
Вже у квітні кардинальні зміни відбудуться в житті трьох знаків Зодіаку
7 417
Кохану Бреда Пітта помітили за шкідливою звичкою
0
Михайло Поплавський вперше за тривалий час показав свого дорослого сина та своє фото з молодості
0
Трамп найняв помічницю, яка ходить за ним із принтером, щоб на ходу друкувати добрі новини
0
Блінкен поїде в Китай говорити про Росію - Reuters
0
Експерти назвали найдешевші нові автомобілі з V8
0
У Києві запровадили нові штрафи для водіїв
0
У мінішортах та капелюсі: супермодель Сінді Кроуфорд із чоловіком відпочила на яхті
0
Як зіпсувати все: помилки при митті фар автомобіля, яких потрібно уникати
0
Закон про мобілізацію: у Раді розповіли, коли його підпише Зеленський
0
Як пояснити жовтизну розсади помідорів і що робити в цій ситуації
0
Влітку вступить в дію закон про мобілізацію: Чого очікувати українцям розповіли в Міноборони.
0
В Київтеплоенерго рекомендують зробити повірку квартирних лічильників: чому це важливо саме зараз
0
Як весняні перепади температур впливають на ефективність автомобільних шин
0
8 важливих запитань, які батьки повинні поставити своїм дітям

Усі батьки бажають своїм дітям тільки найкращого. Щоб ...

Кардіолог назвала стан у жінок, коли потрібно частіше обстежувати серце

Ризик серцевих захворювань зростає у всіх із віком, але у ...

5 найгірших фінансових помилок подружніх пар та як їх уникнути

Робити фінансові помилки – звична справа і багато в чому ...