У якийсь момент життя у багатьох людей розвивається підвищений кров'яний тиск, гіпертонія і функціональні порушення в кровоносних судинах. Крім медикаментозної терапії, харчування відіграє ключову роль в лікуванні цих розладів.
Відомо, що багата на поліфеноли їжа знижує ризик серцево-судинних захворювань. Такі ягоди, як брусниця, чорниця, журавлина і чорна смородина є відмінними джерелами поліфенолів.
В ході дослідження, проведеного в університеті Гельсінкі, було виявлено, що сік з ягід брусниці краще за інших знижує кров'яний тиск, повідомляє "Країна здоров'я".
Дослідник Енн Ківімякі приступила до згодовування розведеного соку холодного віджиму з цих ягід лабораторним щурам, які мали високий кров'яний тиск.
Через 8-10 тижнів дієти, в якій напій з свіжих ягід заміняв тваринам воду, було відзначено, що саме брусничний сік чудово запобігав експресію генів, пов'язану з низькопробним запаленням аорти.
Це призвело до того, що щурі, які споживали брусничний сік, відчували більше зниження кров'яного тиску, ніж ті, які вживали напої з інших ягід. Вважається, що цей ефект сприяло вплив соку брусниці на систему тварин, яка регулює кров'яний тиск.
- Ці експериментальні дані потребують доказів і порівняльних клінічних дослідженнях на здорових людях зі злегка підвищеним кров'яним тиском, які на даний момент отримують рекомендації щодо харчування та способу життя замість медикаментозної терапії, - каже Ківімякі. - Брусничний сік не може замінити ліки, але це хороша харчова добавка.