Регулярне включення в раціон овочів та фруктів вважається одним із важливих елементів здорового способу життя. Науковці рекомендують звернути особливу увагу на персики.
Ці плоди містять низку речовин, здатних захистити від розвитку деяких захворювань та допомогти досягти довголіття.
Як розповіла дієтолог Максін Сміт, у персиках міститься як розчинна, так і нерозчинна клітковина. Перший різновид сприяє нормалізації рівня цукру в крові та контролю рівня холестерину, другий корисний для роботи шлунково-кишкового тракту.
Антиоксиданти, що містяться в персиках, уповільнюють процеси старіння і супутні захворювання, а каротиноїди і кавова кислота мають протипухлинний ефект.
Фахівці з Університету штату Вашингтон і Техаського університету A&M провели дослідження, яке підтвердило: речовини, що містяться в персиках, уповільнюють зростання ракових клітин та їх здатність до поширення в організмі. Вчені проводили експерименти з лабораторними мишами, під час яких гризунам давали поліфеноли з персиків.
Миші, які отримували ці речовини, демонстрували уповільнення зростання ракових пухлин. Крім того, вдавалося придушити процес метастазування (поширення патогенного агента з первинного на іншу ділянку в організмі).
Як зазначила експерт у галузі харчування Університету штату Вашингтон Джуліана Норатто, це та деякі інші дослідження підтверджують, що поліфеноли, що містяться в персиках, захищають ДНК від ушкоджень, пов’язаних з розвитком онкології.
Дослідження у цій галузі за участю людей не проводились. Однак Норатто, екстраполюючи результати свого експерименту на людей, заявила, що порекомендувала б з’їдати щодня по два-три персики.