Японію по праву вважають країною довгожителів. І чимало дослідників намагають розкрити секрети її мешканців. Ключ до довголіття шукають, зокрема, у їхніх щоденних звичках.
Свої спостереження з цього приводу виклав у книжці "25 японських звичок для кращого життя" японський автор Масакі Ісігуро. OBOZREVATEL розповідає про 10 основних, які можна легко інтегрувати у своє життя просто зараз.
Майте мету
В Японії існує таке філсофське поняття, як ікігай. Воно означає відчуття власного призначення в житті і втілюється у різних формах – наприклад, у хобі, улюбленій роботі чи сім’ї. Ікігай фокусується на дрібницях, в яких ви найбільш успішні і які приносять вам задоволення та позитивно впливають на ваше життя і навіть життя оточуючих. Це може бути приготування смачних страв, заробляння і витрачанння грошей, постійне вдосконалення свого дому – будь що. Тому знайдіть свій ікігай і насолоджуйтесь ним.
Вдосконалюйтесь щодня
У своїй роботі японці користуються принципом кайдзен. Це слово можна перекласти, як "прагнення постійного вдосконалення". Мешканці країни постійно поліпшують процеси, управління та якість продукції. А ще вони застосовують цей принцип у своєму щоденному житті. При цьому процес вдосконалення вони розглядають, як постійний шлях з малими кроками. Робіть невеличкі поліпшення у своєму просторі, особистості, діяльності, навичках щодня і вже незабаром помітите величезні зміни.
Дбайливо ставтесь до ресурсів
Японці твердо переконані, що ефективне використання матеріальних та нематеріальних активів має вирішальне значення для досягнення цілей. Тому так важливо цінувати те, що маєш, дбайливо ставитись до свого майна, раціонально споживати і нічого не витрачати даремно. Використовуйте свій простір розумно, наповнюйте своє життя тільки тим, що вам потрібно, а також не гайте час та свої таланти.
Дбайте про свою енергію
На принципах правильного розподілу життєвої енергії ци ґрунтується східна філософія фен-шуй. Схожий підхід мешканці Японії практикують у всіх сферах життя. Оточення формують так, щоби воно викликало відчуття гармонії та спокою, було комфортним, поліпшувало настрій, а не пригнічувало. Це допомагає тримати рівень своєї внутрішньої енергії досить високим.
Звертайте увагу на деталі
Традиційні японські види мистецтва, такі як орігамі, ікебана чи бонсай передбачають велику сконцентрованість на деталях. Важлива кожна дрібниця – зігнеш папір на міліметр не там, і фігурка не вийде, неправильно обріжеш рослину і вона не виросте мініатюрною, а то й взагалі загине. Як з’ясували пізніші дослідження, така сконцентрованість на дрібницях дозволяє підтримувати здоров’я та молодість мозку.
Завжди шукайте якість
Готелі та ресторани в Японії працюють за принципом омотенасі. Це філософія гостинності, яка велить ставитись до клієнта, як до особистого гостя, ставити його трошки вище за себе і дбати про те, щоби він був повністю задоволеним. При цьому важливо не чекати подяки, а робити все від щирого серця, від бажання зробити іншу людину щасливою. Таке ставлення до себе та оточуючих і у повсякденному житті дуже добре впливає на емоційний стан будь-якої людини.
Знаходьте красу у всьому
Японці славляться глибоким розумінням естетики навколишнього світу і керуються у його сприйнятті особливими принципами: вабі – насолода простотою, сабі – милування старовиною, слідами часу, юґен – зосередження на відчуттях від споглядання краси, ябо – насолода природним, грубим, необробленим та іншими. Суть японського підходу до естетики в тому, щоби шукати і знаходити красу в усьому і радіти їй.
Приймайте життя таким, як воно є
В японський культурі глибоко вкорінився принцип спокійно приймати те, що не можна змінити. Це дозволяє не витрачати потенціал на зайві хвилювання, розчарування та страждання. Натомість вивільняється енергія для творчості та споглядання краси.
Спілкуйтесь з природою
Напрямок японської філософії сінрін-йоку (перекладається як "лісові ванни", "лісові купання") полягає у зануренні в атмосферу первозданної природи. Мешканці країни вибираються до лісу, на береги водойм та в інші природні місця виключно, щоби поспостерігати за ними, а не скористатись як майданчиками для відпочинку. Дослідження показують, що це дозволяє знизити рівень стресу, поліпшити настрій та підвищити рівень концентрації. Головне при цьому не відволікатись на гаджети, а цілковито віддаватись процесу.
Живіть із пристрастю
До всього, що вони роблять, японці ставляться із пристрастю. Будь-що, чим ви займаєтесь, повинно викликати у вас емоційну віддачу, адже байдужість погано впливає на загальне самопочуття та рівень внутрішньою енергії.