Поцілунки, ніжність, інтимні миті — секс не просто приємна розвага, а й складний біохімічний процес, який відбувається в організмі. Лікар Олександра Литкіна розповіла про те, що відбувається з організмом після сексу.
Після статевого акту рівень окситоцину починає знижуватися, через це може виникнути бажання заснути. Одночасно зростає рівень гормону пролактину, він відіграє роль у відновленні фази швидкого сну — стадії, пов'язаної зі сновидіннями та збереженням спогадів. І у чоловіків, і у жінок після сексуального контакту рівень пролактину підвищується до 400 %.
Одночасно підвищується рівень гормону вазопресину, який пов'язаний із регулюванням сексуальної мотивації. Цей гормон відповідає за формування прихильності до партнера та зростання почуття ніжності після сексу. Також він дає почуття спокою, безпеки, комфорту, емоційного єднання та бажання захищати одне одного.
У поодиноких випадках після сексу може настати транзиторна глобальна амнезія. Це сплутаність свідомості, що раптово виникає — людина забуває про недавні події, зокрема не може згадати, де перебуває. Такий стан може тривати кілька годин. Виникає частіше у людей середнього чи старшого віку. У кількох дослідженнях, присвячених проблемі, вдалося довести, що амнезія не пов'язана з показниками здоров'я, а викликана саме сексуальними контактами поруч із іншими емоційними впливами.
Секс також може спричинити стан «постсексуального блюзу». При ньому деякі люди відчувають смуток, тривогу чи злість. В одному з досліджень 46 % жінок заявили, що вони переживали такі стани. В іншому опитуванні про посткоїтальну дисфорію заявив 41 % чоловіків. Точні причини походження цього стану поки що не встановлені, але дослідники висунули кілька теорій. За однією з них, зв'язок із партнером під час сексу настільки сильний, що розрив викликає смуток. За іншою теорією, дисфорія може бути викликана епізодами насильства у минулому, зокрема й у дитинстві.
Науковці встановили, що секс здатний не тільки викликати короткострокові процеси в мозку, а й впливати на його структуру. Дослідники з японського Університету Сайтами порівнювали дві групи гризунів-самців — із досвідом сексуальних контактів і без нього. З'ясувалося, що у першої групи в мозку було менше відростків, які з'єднують нейрони. Дослідники припустили, що відсутність таких шипоподібних структур пов'язана з гормональними змінами, які наступають із початком статевого життя. Спочатку відростки передають сигнали, підштовхуючи самця до першого сексуального контакту, а потім відмирають, оскільки у мозку формуються стійкі зв'язки, відповідальні за статеві інстинкти.
Деякі неврологи вважають, що подібні процеси зустрічаються не тільки у гризунів, а й у людини. На думку співробітників Університету Каліфорнії, у майбутньому це спостереження дозволить створити препарат, який збільшуватиме кількість нейронних відростків у мозку, стимулюючи сексуальність, але не впливаючи на рівень гормонів.