На перший погляд, автомобільні диски мають правильну геометричну форму. Але це не зовсім так. Навіть моделі, які щойно зійшли із заводського конвеєра, можуть мати похибки. Така ж історія трапляється з покришками.
Через особливості виробництва деякі їхні ділянки можуть бути товстішими або тоншими, тобто маса розподіляється нерівномірно. Якщо колеса з нерівномірно розподіленою масою починають обертатися, це створює вібрацію, яка негативно позначається на ходових і технічних характеристиках транспортного засобу.
Щоб цього не відбувалося, транспортні засоби встановлюють на стенд для розвалу-сходження і балансування, перевіряють і регулюють їхнє положення відносно один одного.
Через що може порушитися балансування коліс
Дисбаланс коліс виникає з таких причин:
- наїзд на перешкоди і ями;
- рух дорогами з неякісним дорожнім покриттям;
- різкі старти й гальмування, агресивний стиль водіння;
- проходження 15 000 кілометрів шляху і більше.
Також балансування рекомендують проводити за сезонної заміни покришок, а також появи відчутної вібрації в салоні, биття керма. Після певного пробігу також важливо перевіряти баланс дисків, оскільки під час експлуатації автомобіля покришки можуть змінювати свої параметри. Наприклад, у зимових шипованих скатах іноді вилітають шипи, а протектор стирається нерівномірно. Все це викликає зміщення центру мас і стає причиною дисбалансу.
Чому важливо своєчасно балансувати колеса
До неприємних наслідків розбалансування коліс належать:
Виникнення вібрації. Через зміщену масу колесо обертається нерівномірно, тому під дією сили інерції з’являється биття у вертикальній площині. Ця вібрація відчувається в салоні та створює дискомфорт для водія і пасажирів. Вона також передається на рульову колонку і ускладнює керування автомобілем. Крім того, елементи рульового управління поступово зношуються.
Знос покришок. За биття коліс на покришку впливає нерівномірне ударне навантаження. Під його дією гума починає зношуватися на окремих ділянках, а це ще більше посилює дисбаланс.
Руйнування ходової системи і підвіски. Через підвищені навантаження на маточину, підшипники та інші механізми ходова система автомобіля поступово руйнується. Дефекти, що виникають, негативно впливають на стійкість транспортного засобу на дорожньому покритті, його керованість і маневреність.
Оскільки балансування коліс зараз проводиться на сучасному обладнанні, весь процес займає лічені хвилини. Вартість обслуговування теж цілком доступна, особливо якщо порівняти з ціною комплектуючих для ремонту автомобільної ходової системи. За правильного положення коліс машина поводиться більш передбачувано, краще слухається керма і впевненіше входить в повороти.