НАБУ мінімум до 21 квітня 2024 року розслідуватиме справу щодо пропозиції неправомірної вигоди очільнику Мінінфраструктури Олександру Кубракову (також є віцепрем'єр-міністром з відновлення України).
Відповідне слідство було продовжено у середині січня.
Наразі детективам вже відомо, що фактичний власник ТОВ “Сітігазсервіс” (де-факто входить до групи будівельних компаній “СКМ-Груп”) Сергій Копистира, просив цього посадовця в обмін на квартири не тільки не розривати договір щодо будівництва житлового комплексу на вул. Тираспільській, 43 в Києві, а й надати деякі інші “послуги”.
Зокрема, бізнесмен сподівався, що міністр посприяє йому в передачі під забудову сусідніх земельних ділянок, у виділенні коштів з держбюджету на модернізацію електричних мереж на них, в отриманні МУО на проєктування будівництва, які профільний департамент КМДА відмовився надавати, тощо. При цьому, Кубракову було обіцяно збільшення розміру хабара – на додачу до 15 квартир, які вже були “переписані” на його “довірену особу”.
Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №52023000000000358, яке було відкрито вищезгаданим правоохоронним органом 3 серпня 2023 року. Вже цьогоріч, 19 січня, Вищий антикорупційний суд (ВАКС) за клопотанням НАБУ продовжив термін розслідування до 21 квітня 2024 року. Необхідність цього детективи пояснили, зокрема, тим, що для передачі справи до суду їм ще потрібно допитати низку свідків, розсекретити матеріали негласних слідчих дій тощо.
Ще 21 листопада 2023 року в цій справі було вручено підозри. Їх отримали Сергій Копистира, який називав себе власником компанії-забудовника ТОВ “Сітігазсервіс” і який, ймовірно, пропонував хабар, а також Алла Сушон – тодішня директора державного підприємства (ДП) “Укркомунобслуговування”, яке знаходиться в підпорядкуванні Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури. Наразі їм офіційно інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України – “пропозиція службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, надати їй неправомірну вигоду, вчинена за попередньою змовою групою осіб, та надання такої вигоди за вчинення та невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує, таку вигоду, та в інтересах третьої особи дій з використанням наданого їй службового становища”.
Надалі обом підозрюваним було обрано запобіжні заходи. Так, 24 листопада ВАКС відправив Сергія Копистиру під варту на термін до 19 січня 2024 року з можливістю внесення застави в розмірі 100 млн гривень. Того ж дня останній вийшов з-під варти у зв'язку зі внесенням застави. Із тих пір Копистира має носити електронний засіб контролю (браслет, який відслідковує його місцеположення), здати свій закордонний паспорт, прибувати до правоохоронців та суду за першої вимоги тощо.
27 листопада 2023 року той же суд визначив для Алли Сушон запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 1,9 млн гривень. Надалі адвокати підозрюваної намагалися оскаржити таку міру, клопотавши про те, щоб її було відправлено під домашній арешт або особисте зобов'язання (тобто, виконання тих же обов'язків, які наразі покладено на Копистиру. – КВ). Але станом на початок лютого 2024 року суди не задовольнили таку скаргу адвокатів.
У зв'язку з тим, що ця історія наприкінці минулого року спричинила значний суспільний резонанс, KВ вирішила проаналізувати її та встановити, за що саме бізнесмен-забудовник міг планувати дати хабар Олександру Кубракову.