U-News » Hi-Tech » Технологія рою, штучний інтелект і Skyranger R70 - про особливості дронів від західних партерів розповів експерт
Всі новини

Технологія рою, штучний інтелект і Skyranger R70 - про особливості дронів від західних партерів розповів експерт

Завдяки допомозі західних партнерів Україна значно посилила напрямок бойових дронів. Низка новітніх технологій частково вже застосовуються на полі бою. Україні потрібно створювати спільні виробництва з партнерами, оскільки цей ринок у країні активно розвинений.

Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів експерт у сфері авіації, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби Анатолій Храпчинський.

“Зовсім нещодавно “Форбс” писав, описував ситуацію використання FPV нашими військовослужбовцями, і звернули увагу, що практично жоден засіб, який стоїть на танках противника, не протидіє нашим дронам. Що стосується технологій, про які британці говорять щодо ройового використання, є дуже важливий елемент. У США є система, яка називається “Золота орда”. Це коли безпосередньо ракети, керовані бомби випускаються з літака, і вже штучний інтелект визначає і обирає ціль, як краще здолати ворога. І ця технологія, найімовірніше, буде використана вже в дронах”, — сказав він.

Експерт пояснив на прикладі:

“У цьому випадку буде один пілот, який контролюватиме або малою мірою впливатиме на дії цього рою дронів. Уявімо, наприклад, випускається ескадрилья дронів — 18 дронів, з них один дрон займається розвідкою, три дрони якось впливають на радіолокаційну систему ворога, виводять, засліплюють його засобами тієї ж радіоелектронної боротьби. А інша частина знищує бойові позиції, з розрахунку розуміючи, скільки дронів потрібно спрямувати на важке озброєння, це якщо броня, і скільки дронів потрібно відправити в окоп, де перебуває особовий склад. Ці технології вже розвідані, вже є і частково застосовуються у нас. Але завдяки допомозі партнерів ми можемо говорити про значне посилення цього напряму”.

Храпчинський прокоментував повідомлення заступника головнокомандувача ЗСУ Вадима Сухаревського, що українські військові вже випробовують дрони-камікадзе зі штучним інтелектом. Необхідна система вже є, проте процес їхнього впровадження на фронт складний. Важливо навчитися відрізняти реальне зображення від того, що створив штучний інтелект.

“Тут ідеться про алгоритми оброблення зображення, яке вводиться заздалегідь у штучний інтелект, у саму програмну машину, який визначає, що є ціллю, що є пріоритетнішою ціллю, і що треба знищити першим. Припустимо, для прориву якоїсь позиції спочатку потрібно знищити засоби протиповітряної оборони противника. Або ж там артилерія, яка може займатися ударами у відповідь, захищаючи позиції, тощо. І сама стратегія написання стратегії, як боротися з цим усім, вона зараз відбувається безпосередньо на полі бою. Зараз відбувається написання як підручників з нового виду бойових дій з урахуванням високотехнологічних пристроїв, так і надалі вписуватиметься в підручники з історії, як це було насправді”, — пояснив експерт.

Також він прокоментував інформацію, що Канада надасть Україні дрони Skyranger R70. Акцентується на тому, що це багатоцільовий дрон. Він може виконувати розвідувальні та логістичні функції, а також оснащений системою вертикального зльоту, посадки та автономною навігаційною системою, а бортовий комп’ютер володіє штучним інтелектом, що працює в реальному часі. Він здатний автоматично захоплювати цілі на відстані до 5 км та ідентифікувати до 10 рухомих об’єктів одночасно. Однак найважливішою його здатністю є можливість розпізнавати транспортні засоби, людей та інші джерела тепла з великої відстані в будь-яку погоду і навіть у темряві.

“Є необхідність, як і в багатоцільових винищувачах, так і в окремих видах бомбардувальників або штурмовиків вузькоцільових. Усе залежить від завдання, яке ми маємо виконати на полі бою. Якщо ми говоримо не про бойові дії, а стан, коли, грубо кажучи, відбувається утримання, захист якихось бойових позицій, то такі дрони більш активно можуть використовуватися. Якщо ми говоримо про наступальні операції, то тут потрібно більше дронів, які знищуватимуть і підсвічуватимуть цілі для артилерії або інших видів озброєння. Тому є різні типи БпЛА. Як багатофункціональних, так і чітко заточених під певні цілі. І саме зараз ми стаємо свідками створення цих підвидів і видів озброєння, нових технологічних у вигляді БпЛА, які надалі використовуватимуться вже на відточених бойових діях в Україні”, — розповів Анатолій Храпчинський.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
32 079
Знадобилося 20 хвилин: чоловік придумав креативний спосіб провчити галасливого сусіда
30 183
Жінка знайшла заначку, сховану від чоловіка багато років тому: витратити гроші уже не можна
26 736
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
22 029
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
20 710
Чоловік не може продати будинок через сусіда та його "витвір мистецтва": що він зробив
20 401
У Мережі висміяли наречену з пишними формами через рвану сукню
15 984
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
12 006
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
11 911
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
10 797
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 752
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 639
Вийшло не страшно, а смішно: у мережі з'являються меми про російський "Орешник"
10 628
Позитив розсекретив, яке ім’я обрав із дружиною для їхньої першої дитини
0
Ірина Білик розповіла, який вчинок у 16 років змінив її життя
0
Вчені знайшли спосіб заряджати акумулятори електрокарів лише за 15 хвилин
0
Японці поділилися хитрим лайфхаком, як вберегти машину від котячих міток
0
Експерти назвали десять функцій, без яких сьогодні не варто купувати автомобіль
0
Бійці ССО здійснили наліт на позиції росіян у Курській області
0
Може нести шість дронів: розкрито нові можливості українського БПЛА "Довбуш Т10"
0
Агрономи пояснили взаємозалежність розміру цибулі-сіянки та швидкості стрілкування
0
Що покласти у ящик з буряком, щоб пролежав всю зиму і буде смачним до весни
0
Синдром Цезаря: чи є корисним прагнення одночасно робити декілька справ
0
15 способів привернути в дім гроші: що з цього приводу кажуть народні прикмети
0
Як вимити чавунні батареї між секціями: лайфхак для найважчих місць
0
Не знала про український роман чоловіка: як виглядає дружина Саакашвілі та що про неї відомо
0
Три ознаки "хронічного" чоловіка-зрадника. Розпізнати простіше, ніж ви думаєте

"Хронічного" чоловіка-зрадника, як виявилося, розпізнати ...

Олія зі сковороди бризкає на всі боки під час смаження: як цього позбутися

Приготування їжі на сковороді є улюбленим способом, ...

Які речі потрібно встигнути викинути з оселі до Нового 2025 року, щоб залучити щастя і добробут

Важливим етапом святкування Нового року завжди було ...