Збройні сили України (ЗСУ) змінили характер війни на морі та змусили Росію вивести судна з тимчасово окупованого Криму.
Колишній командувач армії США в Європі Бен Ходжес заявив, що успіх ЗСУ також вказує на недостатню готовність та боєздатність Чорноморського флоту країни-агресора, повідомляє FREEДОМ.
Поганий місяць для Чорноморського флоту Росії. Сили оборони півдня України прозвітували про втрати країни-агресора у березні 2024 року. Патрульний корабель “Сергей Котов” затонув — у ніч проти 5 березня його атакували морські дрони. 23 березня українські військові завдали удару по розвідувальному кораблю “Иван Хурс”. Того ж дня атакували великі десантні кораблі (ВДК) “Ямал” та “Азов”. По ВДК “Константин Ольшанский”, який російські окупанти захопили у 2014 році, вдарили ракетою “Нептун” 24 березня.
“Через удари такого роду російські судна вищої вартості, які зазвичай використовували портову інфраструктуру Севастополя, були змушені перебратися в альтернативні портові об’єкти далі на схід”, — зі звіту розвідки Міністерства оборони Великої Британії.
Чорноморський флот Росії — це не тільки група суден. Штаби, пункти базування, аеродроми, вузли зв’язку, ремонтні бази та інша військова інфраструктура — також є законними цілями Збройних сил України.
“Коли завдаються удари по штабу флоту, по командному пункту, по колишньому штабу Військово-морських сил (ВМС) — командному пункту Кримської морської бази, це все на значний проміжок часу дезорганізує всю систему управління силами, і не тільки корабельними силами, а й силами, які протистоять нашій доблесній армії на півдні України”, — наголосив керівник військових програм Центру глобалістики “Стратегія XXI” Павло Лакійчук.
Штаб російського Чорноморського флоту в окупованому Росією Севастополі, великий десантний корабель “Новочеркаск” та малий ракетний корабель “Самум” Сили оборони України атакували у вересні 2023 року. Після таких втрат загарбники почали виводити із Севастополя особливо цінні судна до порту Новоросійська. За пів року більшість російського флоту вийшла з окупованого Криму.
“Більшість бойових одиниць, якщо брати носії крилатих ракет, фактично всі перебазовані, крім одного невдахи, який досі не запустив жодної ракети, хоч і вважається носієм крилатих ракет. Бойові одиниці також перебазовані. Там залишили якщо не тих, кого не шкода, то тих, кому немає місця у Новоросійську. Там, звичайно, залишається певний склад кораблів, але найцінніші активи всі виведені”, — повідомив речник Військово-морських сил Збройних сил України Дмитро Плетенчук.
Перебазування кораблів до Краснодарського краю не гарантує їхньої безпеки. Вперше вибухи в бухті Новоросійська пролунали в ніч проти 4 серпня 2023 року. Тоді пошкодження зазнав великий десантний корабель “Оленегорский горняк”. Про вибухи та стовп диму в районі порту місцеві Telegram-канали повідомляли і на початку січня 2024 року.
“Через зростання ризику українських ударів у традиційному порту приписки в Севастополі, Новоросійський порт тепер відіграє вирішальну роль в укритті найбільш цінних активів Чорноморського флоту. Нещодавній аналіз зображень виявив чотири баржі біля входу на об’єкт Чорноморського флоту в Новоросійському морському порту. Це спроба посилити захист порту від атак українських безекіпажних надводних кораблів”, — зі звіту розвідки Міністерства оборони Великої Британії.
На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Чорному морі країна-агресор мала 13 великих десантних кораблів. 4 з них — знищено, ще 4 — у ремонті. Тобто на плаву залишилося 5 ВДК — це носії крилатих ракет “Калібр”. Сили оборони України вивели з ладу або знищили третину корабельного складу Чорноморського флоту Російської Федерації.