U-News » Суспільство » Як впоратися з тремтінням і подолати страхи під час публічних виступів
Всі новини

Як впоратися з тремтінням і подолати страхи під час публічних виступів

Захист диплому перед кафедрою, презентація проєкту перед партнерами, лекція для аудиторії у 200 людей — все це публічні виступи різного формату та масштабу. Як впоратися з тремтінням у колінах і говорити так, щоб вас почули? Розбираємося разом з тренером з ораторського мистецтва.

Опра Вінфрі віртуозно керує емоціями аудиторії. Дональд Трамп завжди впевнений у власній правоті. Гвінет Пелтроу здатна щиро розплакатися під час промови. Сторонньому спостерігачеві може здатися, що всі ці люди просто народилися з талантом оратора. Однак насправді секрет їх майстерності — у ретельній підготовці. В цьому запевняє тренерка з ораторської майстерності Імоджен Батлер-Коул, колишня наставниця багатьох публічних персон. Вона склала список рекомендацій для всіх, кого лякають виступи перед аудиторією.

Дихайте глибше

Вдома, за сніданком, ви була спокійні як удав. Але тепер вам треба тримати промову перед десятками, а то і сотнями уважних очей і ваше схвильоване серце б’ється, ніби метелик в плафоні лампи. Ваше тіло сприймає ситуацію як небезпечну (людне приміщення, спрямовані на вас погляди) і переходить в режим “бийся або тікай”.

“Паніка, викликана сплеском адреналіну, триває всього хвилину, але якщо з нею не впоратися, вона спровокує коротке поверхневе дихання. У свою чергу, воно посилить хвилювання”, — повідомляє тренерка з ораторської майстерності. Віддихавшись, ви дасте вивітритися адреналіну, а заодно і почуттю легкої паніки. “Ваше завдання — почати дихати глибоко і повільно. Уявіть іменинний торт, на якому потрібно задути свічки. Зробіть енергійний і довгий видих. В кінці видиху розслабте нижню частину живота і дайте диханню влягтися. Вправа заспокоїть його”. Також, щоб вгамувати хвилювання і зібратися з думками, можна порахувати до десяти на вдиху.

Репетируйте

За вісім місяців до виступу з епохальною промовою “У мене є мрія” на сходах меморіалу Лінкольна Мартін Лютер Кінг відпрацьовував цей спіч перед невеликою групою учнів середньої школи. Цей прийом для відпрацювання ораторської майстерності може взяти на озброєння будь-хто. Якщо у вас немає під рукою школярів, використовуйте те, що є: дзеркало, диктофон на телефоні і друзів. Зробіть декілька аудіо — або відеозаписів свого спічу. Так ви зможете відстежити місця, в яких найчастіше спотикаєтеся, і виловити типові мовні помилки (наприклад, слова-паразити типу “ось”).

Під час тренувань не намагайтеся повторювати записаний текст виступу буква в букву. “Якщо ви завчили текст напам’ять і під час спічу забудете якесь слово, то є небезпека, що це повністю виб’є вас із колії”, — попереджає Імоджен. Напишіть промову, виділіть в ній ключові тези і зафіксуйте їх у вигляді списку. В ідеалі добре б навчитися виступати без папірця. Але якщо є хоча б найменша ймовірність того, що ви забудете, підготуйте маленькі картки з тезами (тільки маленькі — не ціле простирадло тексту). Тези промови варто повторити не менше трьох разів. Саме цю техніку використовував Тоні Блер у передвиборчій кампанії 1997 року, яка принесла йому успіх.

Розкажіть історію

Що спільного у найбільш успішних виступів в рамках конференцій TED? У промові спікерів гармонійно вплетені їхні особисті історії. “Чим більше історій ви включите в публічний виступ, тим захоплено вас будуть слухати, — стверджує експертка. — Уявіть героя, проєкт або організацію, про яких ви будете говорити, опишіть труднощі, які треба подолати, і аудиторія з цікавістю буде стежити за ходом розповіді”.

Постарайтеся впливати на почуття слухачів: опишіть, як звучить, виглядає, пахне те, про що ви розповідаєте, або навіть яке воно на смак. Батлер-Коул зазначає: “Ми краще запам’ятовуємо виступ, якщо можемо добре уявити, про що говорить оратор”. Але будьте обережними: апелювати до почуттів і даремно базікати одне і те ж. Ваша історія повинна мати безпосереднє відношення до теми доповіді та займати близько хвилини в загальному хронометражі промови.

Знайдіть свій голос

Важливо не тільки те, що ви говорите, але і як. Дослідження показують, що у 7% випадків на аудиторію впливає сенс сказаного, а 38% — модуляції голосу. Монотонний, рівний голос може приспати публіку. Кажуть, Маргарет Тетчер серйозно тренувалася, щоб зробити звучання свого голосу більш сильним.

Імоджен рекомендує спробувати таку вправу: “Вимовляєте звуки сирени, одночасно малюючи в просторі перед собою коло, як ніби ви диригент. Плавно розмахуйте руками вниз і вгору, дотримуйтесь голосом за кінцівками вгору і вниз по висоті тону. Потім спробуйте вимовити пропозицію, продовжуючи робити паси руками і передавати їх рух голосом. Спробуйте розтягувати і підкреслювати голосом кожне слово. Надалі це допоможе вам впливати на аудиторію, забарвлюючи промову почуттями і пристрастю”.

Говоріть повільніше

“Багато ораторів вважають, що не повинні віднімати час у слухачів”, — каже тренер. Тому ми з кулеметною швидкістю стріляємо словами в публіку, щоб якомога швидше покинути сцену. І це велика помилка, адже чим повільніше ми говоримо, тим переконливіше виглядаємо. Подивіться, як поводиться на людях Мішель Обама. “Один із секретів її харизми в тому, що вона ніколи не поспішає”, — вважає Батлер-Коул. Мішель не тільки виділяє кожну пропозицію паузою, але і в цілому говорить неспішно. Те ж саме робить Пріянка Чопра.

“Викладаючи свої думки неквапливо, ви даєте собі спокійно подихати і обдумати наступну тезу. Ви заспокоюєтеся, а також дозволяєте аудиторії засвоїти ваші слова”. Що стосується пауз, то робіть їх вдвічі довшими, ніж у звичайній мові. Скажімо, у Пріянки вони складають близько трьох секунд. Тренуйтеся говорити так само повільно, як ніби ви диктуєте номер телефону.

Підтримуйте зоровий контакт

Ви витратили годинник або навіть дні на створення інформативної, дотепної, надихаючої промови. Тому не треба бубоніти її, опустивши голову вниз, копатися в нотатках. Неважливо, виступаєте ви на нараді, сидячи за столом з десятьма колегами, або тримаєте спіч перед залом на 300 місць, — потрібен зоровий контакт з аудиторією. Це допомагає публіці відчувати зв’язок з вами.

Якщо приміщення настільки велике, що прямий зоровий контакт утруднений, періодично трохи розвертайте корпус і направляйте погляд в різні сторони. Переконайтеся, що ваша поза відкрита для різних частин аудиторії. Вам важко дивитися незнайомцям у вічі? Підніміть погляд до брів — це інтерпретується приблизно так само. Не бійтеся жестикулювати (в межах розумного). “Жести — це мова тіла. Важливо, щоб вони були продуманими, а не хаотичними, — запевняє тренер Батлер-Коул. — Є різниця між чітким рухом і розмахуванням руками, і вона дуже помітна”


Читають Коментують
Кардіолог назвала найбільш небезпечний для серця алкогольний напій
42 594
Стало відомо, які продукти різко підвищують рівень цукру в крові
40 333
"Скромно, по-домашньому": квартира Путіна з золотом, ліпниною та власною церквою насмішила мережу
30 207
Росіян привітали з 9 травня курйозним плакатом - він встиг потрапити на фото
26 756
До пенсії готова: реакція дівчинки-підлітка на перший робочий день стала вірусною
26 138
"І жердина для стриптизу..." Путін показав "найголовнішу частину" своєї квартири і тільки насмішив
16 493
Експерти вказали на п’ять найбільш непотрібних ліків в домашній аптечці
14 573
Алкогольний напій, який уповільнює старіння і знижує рівень холестерину
13 547
Відмова від картоплі і хліба призводить до небезпечних хвороб серця
12 760
Чи можна молитися лежачи: священник дав однозначну відповідь
12 177
Руйнівні продукти: остерігайтеся цих щоденних харчів, які провокують високий тиск
12 073
Кардіологи перерахували сигнали, які вказують на інфаркт та інсульт
11 240
Мережу розвеселив російський протидроновий "шедевр": хоч на парад
10 059
Повернення Великого Лугу: як природа відновлює себе після знищення Каховської ГЕС
0
Травесті-діва Монро розповіла про жорсткі методи виховання
0
Як відчистити посуд, в якому пригоріла їжа: поради для неідеальних господинь
0
Наречений Нікітюк відреагував на питання про знайомство з ведучою
0
Доступний фрукт названий хорошим засобом для зниження високого тиску
0
Синя ягода виявилася ефективним засобом проти старіння
0
Як господині буряковим відваром рятують кімнатні рослини
0
Основні причини, чому чорніють груші на гілках не встигнувши дозріти
0
Забудьте про виснажливе чищення: простий та ефективний спосіб очистити решітку духовки
0
Пєсков відповів, чи Путін та Сі Цзіньпін говорили про війну в Україні
0
Каменських привітала Потапа із 44-річчям, назвавши його «колишнім»
0
Патріарх Московський вручив орден священикові, який «проповз по трубі в тил ЗСУ»
0
Єрмак обговорив перемир'я з радниками Трампа та європейськими лідерами
0
Як обсмажити заморожені пельмені на сковороді, щоб страва вийшла смачною: важливі нюанси

Іноді навіть найвибагливішому гурманові хочеться ...

Зробимо це якнайшвидше: 10 лайфхаків для сексу, коли мало часу

Швидкий секс, коли у вас у запасі буквально пара хвилин, ...

Жінка схудла на два розміри одягу після того, як змінила свій сніданок: ось що вона їсть

Мати двох дітей зробила заміну солодкого сніданку на ...