Науковці пов’язали схильність до споживання алкоголю із впливом статевих гормонів в утробі: вищі рівні тестостерону призводили до появи довших підмізинних пальців і до більшої схильності до алкоголю.
Схильність до споживання алкоголю передбачили за довжиною пальців рук — якщо у людини підмізинний палець був довшим за вказівний, вона мала більшу схильність до спиртного. Науковці пов’язали це зі впливом статевих гормонів в утробі: вищі рівні тестостерону призводили до появи довших підмізинних пальців і більшої схильності до алкоголю. Особливо сильним був цей зв’язок у чоловіків, які частіше й мають довший підмізинний палець.
Такі результати свідчать про вплив гормонів під час ембріонального розвитку на появу шкідливих звичок і підкреслюють необхідність слідкувати за гормональними збоями у вагітних. Дослідження опублікували в журналі American Journal of Human Biology.
Як запідозрили зв’язок довжини пальців зі схильністю до споживання алкоголю?
Чоловіки більше за жінок споживають алкоголь та мають вищі показники смертності від зловживання ним. Разом з тим, вони мають довший підмізинний палець у порівнянні зі вказівним — як відомо науковцям, ця риса залежить від співвідношення в організмі вагітної матері чоловічого статевого гормону тестостерону та жіночого естрогену.
Тож дослідники вирішили перевірити, чи може співвідношення довжини підмізинного та вказівного пальців пояснити схильність до вживання алкоголю. Для цього вони вимірювали довжину пальців у 169 жінок і 89 чоловіків, які пройшли тест щодо їхніх звичок вживання алкоголю.
Як виявилося, чим більшим було співвідношення довжини підмізинного пальця до вказівного, тим більше грамів алкоголю на тиждень споживали представники обох статей. Різниця у співвідношеннях довжин пальців на різних руках мала менший, але статистично значущий зв’язок зі споживанням алкоголю.
Що цікаво, у чоловіків більші вага та зріст мали слабкий зв’язок зі вживанням більшої кількості алкоголю. Науковці не оцінювали інші поведінкові особливості, але припускають, що зв’язок між співвідношенням довжини пальців і споживанням алкоголю може бути опосередкованим більш ризиковою поведінкою тих, хто піддавався впливу вищих рівнів тестостерону під час ембріонального розвитку.
Із чим ще пов’язують споживання алкоголю
Нейробіологи виявили у мозку людей окрему сигнальну мережу, пов’язану зі схильністю до алкогольної та нікотинової залежностей.
Алгоритм штучного інтелекту навчився визначати схильність підлітків до суїцидальних думок з точністю 91 відсоток за їхнім ставленням до алкоголю та куріння, а також стосунками з сім’єю та в школі.
Мінімальне вживання алкоголю та відмова від інших шкідливих звичок виявилися пов’язаними зі збільшенням тривалості життя американських ветеранів на 20 років.