Китайські астронавти Цай Сюйчже і Сун Ліндун побили світовий рекорд за тривалістю перебування у відкритому космосі.
Двоє китайських астронавтів із місії "Шеньчжоу-19" 17 грудня вийшли у відкритий космос за межі космічної станції "Тяньгун" і побили світовий рекорд астронавтів NASA, встановлений 2001 року. Вони найдовше в історії космічних польотів перебували у відкритому космосі, пише Interesting Engineering.
Китайські астронавти Цай Сюйчже і Сун Ліндун із місії "Шеньчжоу-19", які наразі перебувають на космічній станції "Тяньгун", вийшли у відкритий космос і перебували за межами станції впродовж рекордних 9 годин і 6 хвилин.
Таким чином китайські астронавти побили світовий рекорд, встановлений астронавтами NASA Джеймсом Воссом і Сьюзан Гелмс у 2001 році. Вони здійснили вихід у відкритий космос із шаттла "Діскавері" під час польоту на Міжнародну космічну станцію (МКС), який залишався рекордним до 17 грудня 2024 року. Астронавти NASA перебували у відкритому космосі протягом 8 годин і 56 хвилин.
The #Shenzhou19 crew members, who are currently aboard #China's space station, successfully completed their first extravehicular activity (EVA) after more than nine hours, setting a new record for the duration of an EVA conducted by Chinese astronauts. https://t.co/6Vj9MGcc33 pic.twitter.com/IHkgSiI9ac
— Global Times (@globaltimesnews) December 17, 2024
Китайська космічна станція "Тяньгун" обертається навколо Землі на висоті від 340 до 450 км, приблизно на такій самій висоті розташована і МКС. Будівництво цієї станції Китай розпочав 2021 року і завершив наприкінці 2022 року. Наразі вона складається з трьох модулів, що з'єднані у формі літери Т.
Цай Сюйчже і Сун Ліндун вийшли у відкритий космос із модуля "Веньятнь", а підтримку цієї місії здійснював астронавт Ван Хаоцзе зсередини космічної станції. В успіху місії також важливу роль зіграли роботизовані маніпулятори космічної станції "Тяньгун".
Астронавти під час перебування у відкритому космосі провели огляд встановленого зовні станції обладнання, а також встановили захисні панелі на модулі "Тяньхе". Вони мають захистити важливе зовнішнє обладнання станції від потенційного потрапляння уламків космічного сміття.
Китайські астронавти вийшли у відкритий космос у скафандрах Feitian, які дають змогу перебувати за межами станції "Тяньгун" протягом щонайменше 8 годин. Термін служби цих скафандрів становить 3 роки, і їх можна використовувати максимум для 15 виходів у відкритий космос.
Астронавти місії "Шеньчжоу-19" побили попередній рекорд, встановлений астронавтами місії "Шеньчжоу-18" у травні цього року. Той вихід у відкритий космос тривав 8 годин і 23 хвилини.
Астронавт Сун Ліндун тепер увійшов в історію, як перший китайський астронавт, який народився в 1990-х роках, який здійснив вихід у відкритий космос. А Цай Сюйчже здійснив другий вихід у відкритий космос у своїй кар'єрі. У листопаді 2022 року він перебував за межами космічної станції "Тяньгун" протягом 5 годин і 30 хвилин.
Астронавти місії "Шеньчжоу-19" мають повернутися на Землю наприкінці квітня або на початку травня 2025 року, тож вони здійснять ще кілька виходів у відкритий космос. Можливо, їм вдасться також встановити новий рекорд.
Першим китайським астронавтом, який вийшов у відкритий космос, став 2008 року Чжай Чжиган. Він перебував за межами космічного корабля "Шеньчжоу-7" протягом 20 хвилин.