З настанням теплої пори року на Полтавщині активізувалися кліщі – небезпечні переносники інфекційних захворювань, зокрема бореліозу (хвороби Лайма). Як повідомив інфекціоніст Роман Пономаренко, у нашому регіоні саме ця інфекція є найпоширенішою серед тих, які передаються через укуси кліщів. Інформацію оприлюднило полтавське видання «Полтавська думка».
«Полтавська думка» пише, що за останній тиждень у Полтавській області підтвердили сім випадків захворювання на бореліоз, що значно перевищує середній багаторічний показник, згідно з даними обласного центру контролю та профілактики хвороб.
За словами Пономаренка, Полтавська область входить до числа регіонів, де поширений кліщовий енцефаліт, утім, основне занепокоєння викликає бореліоз. Важливо пам’ятати, що кліщі не падають з дерев, а мешкають переважно в трав’янистих місцинах, серед чагарників та на узліссях. Зустріти їх можна під час прогулянок у лісах, парках чи поблизу водойм. Щоб мінімізувати ризик укусу, слід дотримуватись нескладних рекомендацій: носити закритий одяг, покривати голову та користуватись репелентами, що містять ДЕТА. Захист триватиме довше, якщо концентрація активної речовини вища, однак такі засоби не рекомендуються для дітей
У випадку укусу кліща лікар радить не панікувати. Якщо ви впевнені у своїх діях, кліща можна витягти самостійно за допомогою пінцета або спеціального інструмента з аптеки. Важливо не використовувати народні методи на кшталт олії чи підпалювання. Якщо не вдається витягнути паразита самостійно – слід звернутися до травмпункту. У медзакладі проводять не лише видалення кліща, а й антисептичну обробку місця укусу. Таку ж обробку треба зробити і вдома, якщо витягли кліща самі.
Після цього важливо оцінити необхідність прийому антибіотиків. Превентивна антибактеріальна терапія ефективна у перші 72 години. Лікар, оцінивши ризики, може призначити одноразовий прийом антибіотика. Якщо ризик низький, але укус все ж стався, слід щодня оглядати місце протягом місяця.
Перші симптоми інфікування зазвичай з’являються впродовж 30 днів. Найхарактерніша ознака – поява почервоніння у вигляді мігруючої еритеми. Виявлення цього симптому дозволяє розпочати лікування без проведення лабораторних аналізів. Зазвичай еритема зникає за 5–7 днів після початку лікування, хоча курс антибіотиків триває від 10 до 14 днів, залежно від призначеного препарату.
Як пояснив фахівець, у випадках, коли інфекція поширюється на внутрішні органи, можливі ураження серця, суглобів і нервової системи. У таких ситуаціях лікар може призначити не лише таблетки, але й ін’єкційне лікування, яке проводиться у стаціонарі.