Дональд Трамп має намір вперше скористатися президентськими повноваженнями, щоб відправити Україні нову партію зброї без схвалення Конгресу США, пише Reuters.
Йдеться про пакет допомоги на 300 млн доларів, стверджують джерела агентства. В інтерв’ю телеканалу NBC президент США заявив, що планує у понеділок, 14 липня, зробити важливу заяву щодо Росії. Про що саме йтиметься — не уточнив. Як Вашингтон змінює стратегію щодо країни-агресора, проаналізував FREEДOM.
Країни-члени НАТО будуть оплачувати американську зброю, яка може бути передана Україні, заявив Дональд Трамп. Йдеться в тому числі й про постачання Києву зенітних ракетних комплексів для захисту українських міст від масованих російських ударів.
“Ми будемо відправляти зброю НАТО, а НАТО — платити за неї на 100%… Ми будемо передавати Patriot, а потім НАТО буде це розподіляти”, — розповів президент США в коментарі CNN.
За словами президента Володимира Зеленського, запит України — 10 додаткових систем Patriot (“Петріот”) і ракети до них. Берлін уже висловив готовність оплатити постачання двох систем, є домовленості й з Осло. Точні терміни постачання і ціна Patriot стануть відомі після відповіді американських виробників.
“Ми обговорили з партнерами можливість купити й у Європі, в Сполучених Штатах Америки насамперед всі необхідні пакети відповідної зброї. Ми дали деталі щодо цього пакету нашим друзям, сподіваємося на підтримку. Зокрема, це системи ППО та ракети для “Петріот”, системи “Петріот” та інші системи, також артилерія та інші види, які зміцнюють українську армію. Є у нас дати і є розуміння, що конкретно в ці дати зайде в Україну. З президентом Трампом у нас позитивний діалог щодо систем “Петріот”, — розповів Зеленський.
Крім того, за інформацією західних ЗМІ, Трамп планує передати Україні озброєння на 300 млн доларів. Офіційних заяв Білого дому поки немає. За інформацією Reuters, у Вашингтона залишилися 3 млрд 860 млн доларів у межах президентської програми допомоги Україні. Останній транш на пів мільярда доларів схвалив Джо Байден 9 січня 2025 року.
“Досі адміністрація Трампа відправляла зброю тільки з дозволу колишнього президента Джо Байдена, який був затятим прихильником Києва. Президентські повноваження дозволяють президенту використовувати запаси зброї для надання допомоги союзникам у надзвичайних ситуаціях. Пріоритети України — перехоплювачі ракет Patriot і мобільна ракетна артилерія GMLRS, які можуть бути включені в пакет. Зброя може бути поставлена на передову протягом декількох днів, оскільки її запаси знаходяться в Європі”, — йдеться у публікації агентства Reuters.
Про постачання засобів протиповітряної оборони та посилення санкцій щодо агресора говорили й на зустрічі міністра закордонних справ Андрія Сибіги з сенаторами Ліндсі Гремом і Річардом Блюменталем у Римі 11 липня. Раніше переговори з ними провів президент України Володимир Зеленський.
“Їх участь у Конференції з питань відновлення України та зустрічі “коаліції рішучих” послала важливий сигнал трансатлантичної єдності та підтримки стійкості, відновлення та оборони України. Ми високо цінуємо зусилля Сенату США, спрямовані на досягнення справедливого та міцного миру. Росія і ті, хто підтримує її військові дії, повинні зіткнутися з реальним тиском”, — зазначив Сибіга.
Паралельним треком Вашингтон наполягає на продовженні діалогу з Москвою. Такою була мета переговорів держсекретаря США Марко Рубіо з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим, пояснили в Держдепартаменті.
“Я приєднуюся до слів президента, який висловив розчарування і досаду щодо відсутності прогресу у мирних переговорах. Це була важлива розмова. Ми поговорили й про інші речі, не пов’язані з війною в Україні, але це була, очевидно, перша і головна тема, яку ми обговорювали. Послухайте, президент висловився досить ясно. Він розчарований і засмучений тим, що російська сторона не проявила більше гнучкості, щоб покласти край цьому конфлікту. Ми сподіваємося, що ситуація зміниться, і ми будемо продовжувати брати участь там, де ми бачимо можливість змінити ситуацію”, — зазначив Рубіо.
Тим часом у Києві допускають проведення наступного раунду переговорів у форматі Україна — США — Росія після виконання умов попередніх зустрічей — обміну полоненими та тілами загиблих військових. Водночас найбільш бажаним залишається формат переговорів на рівні глав держав, заявив Володимир Зеленський. Але за столом повинні звучати не тільки слова, а й конкретні гарантії, зазначив президент України.