Китайська газета розповідає про один популярний напій, який здатний поліпшити когнітивні функції мозку. А все через вміст в ньому особливих речовин. Дослідження показали, що люди, випивши цей напій, краще впоралися з найскладнішими когнітивними завданнями.
Як пише "Хуаньцю шибао", дослідники з Бірмінгемського університету в Сполученому Королівстві та Іллінойського університету в Урбана-Шампейні (США) виявили: якщо завчасно вживати флавоноли, що містяться в какао-бобах, головний мозок здорових дорослих людей може швидше відновлюватися після легких судинних проблем і він краще показує себе в складних тестах на когнітивну функцію.
Флавоноли - це мікромолекулярні сполуки, які містяться в багатьох фруктах, овочах і какао. Попередні дослідження показали, що вживання в їжу продуктів, багатих на флавоноли, може поліпшити серцево-судинну функцію, однак цього разу дослідники хотіли з'ясувати, чи корисні вони для судин головного мозку і чи позитивно впливають на когнітивні функції.
Дослідницька група набрала дорослих добровольців, які не курили і при цьому не мали захворювань мозку, серця, кровоносних судин або дихальних шляхів, обґрунтувавши це таким чином, що будь-які ефекти, що спостерігаються в ході цього експерименту, нададуть переконливі докази того, що флавоноли можуть поліпшити функцію головного мозку здорових людей. Дослідницька група провела тести когнітивних функцій у 18 учасників, перш ніж вони почали вживати флавоноли какао. У двох окремих випробуваннях пили або какао, багате на флавоноли, або оброблене какао з дуже низьким вмістом флавонолів. Ні учасники, ні дослідники не знали, який тип какао використано в кожному випробуванні. Подібний подвійний сліпий метод дослідження не дозволяє очікуванням дослідника або учасника вплинути на результати.
Приблизно через дві години після вживання какао учасники вдихали повітря, що містить 5% вуглекислого газу, що приблизно в 100 разів перевищує його нормальну концентрацію в повітрі. Це стандартний метод впливу на цереброваскулярну систему, щоб визначити ступінь її реакції. Звичайна реакція людського тіла, збільшення припливу крові до мозку, дозволяє отримувати більше кисню, а також дає можливість мозку виводити більше вуглекислого газу.
За допомогою функціональної спектроскопії в ближній інфрачервоній області (метод, який використовує світло для фіксації змін кровотоку до мозку) дослідники виміряли оксигенацію префронтальної кори учасників (область мозку, яка відіграє ключову роль у плануванні, регулюванні поведінки та прийнятті рішень). Це відображає те, як мозок захищається від надмірної подачі вуглекислого газу. Дослідники також запропонували учасникам вирішувати складні завдання, попросивши їх подолати взаємні конфлікти, що іноді виникали, або потребу в конкуренції. Результати показали, що 14 з 18 учасників показали більш сильну і швидку оксигенацію мозку після прийому великої кількості флавонолів. Зокрема, максимальний рівень оксигенації у групи, що пила какао з високою концентрацією флавонолу, був більш ніж втричі вищий, ніж у контрольної групи, і реакція оксигенації була приблизно на 1 хвилину швидше. Крім того, випивши какао, учасники краще впоралися з найскладнішими когнітивними тестами на 11% швидше, ніж під час початкового тестування. Однак для простіших завдань очевидної різниці виявлено не було.
Результати цього дослідження, опубліковані в Scientific Reports, показують, що загалом прийом флавонолів може поліпшити судинну активність і когнітивні функції. Щодо тієї невеликої кількості людей, які не мали реакції, було зроблено такий висновок: оскільки на початку дослідження їхня реакція оксигенації уже була в найвищій точці, то тим, хто має добре здоров'я, майже нема чого поліпшити.