Люди похилого віку, у яких спостерігається підвищений тиск вночі щодо денного, піддаються додатковому ризику розвитку хвороби Альцгеймера - невиліковної і смертельної форми деменції, при якій руйнується мозкова тканина. До такого висновку прийшли шведські дослідники, що опублікували статтю в журналі Hypertension.
Відомо, що співвідношення між денним і нічним показниками систолічного тиску може служити предиктором майбутніх проблем зі здоров'ям, включаючи зниження розумових здібностей. У здорових людей тиск вночі знижується (це явище називається діппінгом) на 10-20 відсотків, а зниження менше 10 відсотків (нон-діппінг) лікарі називають тривожною ознакою, що вказує на високий ризик несприятливої події з боку серцево-судинної системи.
У новій роботі вчені спробували пов'язати з можливими захворюваннями не тільки невелике падіння тиску, але і, навпаки, його більш високі показники вночі (зворотний диппінг). Вони проаналізували дані про приблизно тисячу літніх чоловіків-шведів старше 60 років, чиє здоров'я лікарі відстежували як мінімум 24 роки. Цілодобовий амбулаторний моніторинг кров'яного тиску проводився в середньому віці 71 року і 77,6 року. Захворюваність деменцією була визначена виходячи з історії хвороби пацієнтів і підтверджена двома досвідченими геріатрами.
Високе співвідношення систолічного тиску вночі і вдень виявилося пов'язано зі збільшенням середнього ризику будь-якої деменції в 1,64 рази і хвороби Альцгеймера в 1,67 рази. Навпаки, нон-діппінг не підвищував ймовірність когнітивних порушень.
За словами вчених, належить з'ясувати, чи можуть препарати, що знижують Нічний тиск нижче денного рівня, істотно стримати розвиток деменції в майбутньому.