Виділено достатньо багато причин, через які пацієнт може почути: «У вас збільшена печінка». Найнешкідливіша серед них — це індивідуальні особливості будови організму людини.
При цьому може бути присутнім не тільки збільшення печінки, а й інших органів (селезінки, серця, нирок).
Найчастіше дана симптоматика характерна для людей великих розмірів, і вона не тягне за собою ніяких проблем. У повних і страждаючих ожирінням осіб можуть виявити гепатомегалию — збільшення печінки у зв’язку з порушеним жировим обміном. Існує безліч гострих і хронічних захворювань, які супроводжуються її збільшенням.
До основних хвороб і патологічних станів, при яких може бути збільшена печінка, відносять:
1) дифузні захворювання (стеатоз- гострий вірусний, гострий алкогольний, хронічний вірусний, хронічний аутоімунний, хронічний алкогольний, реактивний гепатіти- фіброз, цироз
(Алкогольний, лікарський, вірусний, вторинний, застійний, вроджений, біліарний, криптогенний, обмінно-аліментарний), пізня шкірна порфірія);
2) синдром і хвороба Бадда-Кіарі;
3) хронічний мієлолейкоз, гострі лейкози, остеомієлофіброз, еритремія, хронічний лімфолейкоз;
4) саркоїдоз;
5) лімфогранулематоз;
6) амілоїдоз, а також ехинококкози, пухлини, кісти, абсцес (така патологія печінки може викликати порушення її основних функцій).
Діагностика збільшення печінки
Спочатку потрібно пройти обстеження. Оскільки звичайна пальпація є малоефективною, слід провести ультразвукове обстеження печінки, а також комп’ютерну томографію всіх органів черевної порожнини. Таким чином буде отримана стовідсоткова інформація про її розмірах, структурі, наявності патологічних утворень (аденоми, гемангіоми, пухлини, ехінококові кісти і т. Д.). Для того щоб виявити конкретні причини, через які може бути збільшена печінка, потрібно провести додаткові клінічні, інструментальні та лабораторні дослідження.
Лікування збільшеної печінки
Якщо печінка збільшена незначно, а результати аналізів не сильно відхилені від нормативних значень, можна просто змінити спосіб життя і самостійними зусиллями повернути свій організм в здорове русло. Для цього потрібно відмовитися від шкідливих звичок, підтримувати здоровий сон і правильне харчування, займатися помірними фізичними навантаженнями, більше гуляти на свіжому повітрі. Але коли зміни розміру печінки значні, лікар може призначити дотримання спеціально розробленої дієти, яка відповідає столу № 5. Вона полягає в частому вживанні їжі невеликими порціями. Також дана дієта виключає вживання жирної, пряної і гострої їжі, здоби, грибів, подразнюючих речовин. Коли збільшена печінка, можуть призначатися ферментні лікарські препарати, жовчогінні медикаменти, а також засоби, що знімають біль і спазми. Фахівець може призначити основне лікування тільки після всебічного обстеження і точного визначення причин, які викликають зміни розмірів печінки. Головне, пам’ятати, що тільки своєчасне виявлення захворювання допоможе не допустити серйозних ускладнень.