США та європейські країни обговорюють постачання винищувачів Україні, повідомляє видання Politico.
Для України перспектива отримання танків була тільки початком. Тепер на міжнародному рівні ведуться внутрішні дебати про постачання бойових літаків, інформує FREEДОМ.
Питання про постачання сучасних винищувачів порушувалося Києвом від самого початку війни. Зараз, за оцінками Повітряних сил України, для захисту неба необхідно близько 200 багатоцільових літаків.
“Зрозуміло, що ми не зможемо отримати все відразу, але поетапний перехід на новий багатоцільовий літак — вимога часу. Наразі найімовірнішим кандидатом на заміщення старих радянських літаків є саме F-16, тому що на це є певні об’єктивні причини. І це не одноосібне рішення, ведуться постійні консультації з партнерами”, — пояснив речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат.
Літак F-16 оснащений широким спектром засобів ураження: може завдавати ударів як по наземних цілях, а це склади боєприпасів і паливно-мастильних матеріалів, укріпрайони та бронетехніка противника, так і вражати всі види аеродинамічних цілей. Це ракети, літаки, вертольоти і дрони-камікадзе.
Перевага в повітрі дасть змогу Україні успішно проводити наземні операції. Зокрема з деокупації територій. Наразі питання про передачу Києву літаків з неможливого перейшло в стадію обговорюваного.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що союзники Альянсу не втручатимуться у війну, яку Росія розв’язала проти України, але можуть надати Україні сучасні бойові літаки для самозахисту.
“Тривають постійні обговорення і розмови всередині НАТО щодо того, які типи військових систем ми повинні передати. Тривають дискусії щодо питання про літаки”, — сказав Столтенберг.
Видання Bild пише, що президент України Володимир Зеленський під час спілкування з європейськими лідерами у Британії та Франції 8 лютого зміг переконати Олафа Шольца та Еммануеля Макрона надати далекобійні ракети та літаки для України. Французький і німецький лідери запевнили, що надаватимуть підтримку стільки, скільки буде потрібно.
Дискусії про постачання Україні танків Leopard 2 тривали не один місяць. І ухвалення позитивного рішення в цьому питанні прискорило перспективу надання Києву країнами Заходу бойових літаків.
На це вплинуло й те, що останнім часом російська армія відновила наступ на кількох ділянках фронту на сході та півдні України, намагаючись повернути собі ініціативу.
“Разом ми виділили майже 50 млрд дол. військової допомоги Україні з початку повномасштабного вторгнення Росії 24-го лютого минулого року. І наша координація в режимі реального часу дійсно змінює ситуацію”, — заявив глава Пентагону Ллойд Остін.
Щодо можливих термінів поставок винищувачів F-16, у Повітряних силах України кажуть, що спочатку має бути ухвалене відповідне рішення на найвищому рівні. І зараз робити будь-які прогнози — некоректно. Але постійний діалог із союзниками допоможе наблизити цей момент.
“Я думаю, що наше танкове лобі тепер перебудується на авіаційне лобі, й ми будемо дотискати ці питання. Тому що це дуже важливо для нас, отримати F-15, F-16. Це мультифункціональні літаки, які можуть виконувати завдання як ППО, і збивати ракети, які летять в Україну, так і прикривати наші наземні з’єднання”, — каже народний депутат України, голова Постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
Українські пілоти та інші фахівці готові до навчання на сучасних західних винищувачах, а профільні відомства вже займаються адаптацією інфраструктури.