Вживання в їжу перцю чилі допомагає зменшити ризик виникнення серцево-судинних захворювань, що свідчить дослідження корейських учених.
У ході дослідження учасники віком від 18 років включали до раціону перець або його похідні на період від чотирьох до 12 тижнів.
З’ясувалося, що речовина Capsicum annuum, яка міститься в перці, знижує ризик розвитку метаболічного синдрому, який є комплексом порушень обміну речовин і є передумовою для розвитку хвороб серця та діабету другого типу.
Речовина допомагає зменшити рівень холестерину в організмі і має яскраво виражений антиоксидантний ефект.
Крім того, автори з’ясували, що перець може сприяти нормалізації рівня цукру в організмі шляхом зменшення запалення.
Однак, вчені попередили, що ця корисна властивість продукту ще має бути підтверджена додатковими клінічними випробуваннями.
Регулярне вживання курячих яєць значно підвищує ризик розвитку діабету другого типу.
Такого висновку дійшли фахівці Китайського медичного університету спільно з колегами з Університету Південної Австралії та Катарського університету. Відповідне дослідження опубліковано у журналі British Journal of Nutrition.
Так, вчені вивчили дані про дієту 8545 осіб, зібрані з 1991 до 2009 року. З’ясувалося, що включення до раціону в середньому більше 38г яєць на день збільшує ризик діабету приблизно на 25%. У тих, хто щодня вживав понад 50 г продукту (одне яйце), ризик зростав на 60%.
Нове дослідження американських учених показало, що для жінок збільшення жиру на животі на кожні 10 сантиметрів підвищує ризик смерті від будь-якої хвороби на 8%. Для чоловіків подібне зростання талії збільшує цю небезпеку на 12%.
Отримані дані свідчать, що черевний жир, часто званий «пивним животом» більше пов’язані з хронічними захворюваннями, ніж із загальною оцінкою ожиріння.