U-News » Суспільство » Город на підвіконні: 6 рослин, які ви легко можете виростити у себе вдома
Всі новини

Город на підвіконні: 6 рослин, які ви легко можете виростити у себе вдома

За наявності дачі свіжу зелень можна збирати у літньо-осінній сезон. Проте домашній город цілий рік забезпечить вас свіжими овочами.

У цьому матеріалі ми розповімо, як підійти до організації городу на підвіконні та які продукти можна виростити.

Що потрібно знати перед тим, як почати вирощувати власний город у себе вдома

Для початку потрібно розрахувати сили і не прагнути посадити відразу багато овочів та трав. Усі вони вимагають різних умов і навіть можуть нашкодити сусіднім, оскільки рослини виділяють певні речовини. Можна починати із зелені та бобових.

Спочатку подумайте, який простір виділите під город. Можна поставити ємності з овочами на підвіконня.

Ґрунт

Домашні рослини більш вимогливі до ґрунту, ніж вуличні, тому небажано набирати землю біля під'їзду: у ній можуть опинитися токсичні речовини. До того ж у природі рослини допомагають одна одній: коріння обмінюється поживними речовинами, стебла та листя виділяють корисні елементи, які прискорюють ріст сусідів. Але домашні овочі позбавлені такого сусідства і потребують якісного ґрунту та підживлення.

Дренаж

Простіше купити готовий керамзит, який кладуть на дно контейнера, щоб вода не застоювалася.

Перліт та вермікуліт

Це мінерали, які додають у ґрунт для покращення її структури. Вона стає рихлішою і краще пропускає кисень і воду – все це важливо для розвитку коріння. Зазвичай використовують обидва мінерали: одну частину перліту з вермікулітом змішують із двома частинами ґрунту.

Горщики для розсади

Можете придбати спеціальні розбірні контейнери, міні-парники із кришкою. У досвідчених городників часто йде будь-яка упаковка від продуктів: стаканчики з-під сметани, тетрапаки, пластикові лотки.

Фітолампа

Вона стане в нагоді, якщо ви захочете вирощувати свою розсаду помідорів або перців. Їх зазвичай сіють у лютому-березні, коли світловий день ще короткий. Якщо в цей час не підсвічуватиме ввечері сходи, вони будуть кволими.

Звичайні білі освітлювальні лампи не підійдуть, вони будуть надто яскравими. Фітолампи складаються з червоних та синіх світлодіодів: світло цих спектрів прискорює проростання насіння та сприяє фотосинтезу.

Опора

Помідори та перці обов'язково потрібно підв'язувати, наприклад до бамбукових паличок. Інакше рослини заваляться та зламаються. Огіркам і гороху однієї палички буде недостатньо, добре купити або зробити конструкцію з сіткою, за яку чіплятимуться вуса.

Добрива

Є універсальні комплексні добрива, типу гумату калію та стимулятори росту. Ними обприскують розсаду та дорослі рослини, щоб вони швидше розвивалися та не хворіли. Розсаду, як правило, обробляють один раз, а дорослі рослини обприскують двічі-тричі за сезон.

Засоби для захисту від шкідників та хвороб

При правильному догляді рослини власними силами будуть здоровими. Головне – не загущати посадки, не допускати перезволоження та сильних перепадів температур. А якщо таки з'явилися грибкові захворювання чи шкідники, то краще взяти біологічні препарати.

Що посадити на балконі та підвіконні

У цьому розділі ми переходимо від простого до складного: спочатку ті, які вимагають мінімального догляду, а в кінці – овочі для справжніх агрономів.

1. Пряні рослини

М'ята, меліса, чебрець, монарда, материнка і т.і. – все це зможе зростати на вікні за мінімально докладених зусиль. Їх навіть можна поєднати в одному горщику.

Час посіву: в домашніх умовах прянощі можна сіяти будь-якої пори року. Тільки майте на увазі, що через розсаду вони зростатимуть довго.

Умови: усі пряні трави люблять сонце і чудово пристосуються на західній чи південній стороні.

Догляд: ці рослини швидше не перенесуть перезволоження, ніж посуху, тому поливайте, коли земля стане сухою.

Не бійтеся обрізати у застосування невеликі гілочки – рослини швидко відростуть.

2. Горох

Радимо вибирати низькорослі сорти цукрового горошку, наприклад "цукрова подружка" або "дитячий цукровий".

Час посіву: сіяти бажано з березня по серпень, але не станеться нічого страшного, якщо ви вирощуватимете цілий рік у теплому приміщенні з додатковим підсвічуванням. Щоб постійно були плоди горошку, садіть його невеликими партіями кожні два тижні.

Умови: горох потребує великої кількості світла, тому якщо вирощує його на темному боці або затіненому деревами балконі, то краще додатково використовувати фітолампу. А ще горох боїться протягів.

Горох любить вологу, тому до цвітіння його поливають один-два рази на тиждень, під час цвітіння і збору врожаю - три-чотири рази. Підживлення бажано здійснювати фосфорно-калійними добривами кілька разів під час цвітіння з перервою на два тижні.

Коли чекати на врожай: через два місяці після сходів.

3. Спаржева квасоля

Спеціальних низькорослих сортів для вікна немає, тому підійдуть будь-які види. Бажано вибирати кучеряву квасолю: вона дає більший урожай, ніж кущова і виглядає цікавіше. Щоб не втратити врожай через хвороби, вибирайте сорти, стійкі до грибкових інфекцій, наприклад, "турчанка".

Час посіву:  квітень-червень.

Умови: якщо світловий день триває до 12 годин, то врожай дасть швидше, але цілком підійде і для вирощування в дальньому кутку балкона або на східній стороні.

Догляд: квасоля – не любитель перезволоженого важкого ґрунту, тому поливати його досить раз на тиждень або навіть рідше, якщо ґрунт залишається вологим. І обов'язково потрібно розпушувати після кожного поливу.

За весь період рослину потрібно буде підгодувати фосфорно-калійними добривами три рази: коли з'являться перші справжні листки, на початку цвітіння та під час дозрівання плодів.

Якщо кущі кучерявої квасолі сильно розростаються, то частину листя можна обрізати.

Коли чекати на врожай: через два-три місяці після посіву.

4. Селера

Він буває листовим, черешковим та кореневим. Найпростіше виростити листовий. Відповідні сорти листового - "бадьорість", "захар", "ніжний", черешкового - "золотий" та "малахіт", кореневого - "діамант", "яблучний".

Час посіву: березень. Перед посівом насіння тримають п'ять днів у вологій тканині, а потім ще стільки ж – у холодильнику, у відділенні для овочів.

Ще один варіант - посадити качан селери прямо з магазину в землю або потримати її спочатку у воді, поки не дасть коріння. Робити це потрібно наприкінці літа чи восени, тоді зелень буде всю зиму.

Умови: любить сонце та вологе повітря, тому краще не розміщувати біля батареї.

Догляд: вимагає частого поливу влітку – кілька разів на тиждень. Також добре обприскуватиме або ставитиме поруч відкриту ємність з водою.

Коли чекати врожай: листя можна збирати через два місяці, а коріння буде готове через чотири.

5. Огірок

Бажано вибирати скоростиглі партенокарпічні сорти та гібриди, які утворюють плоди без запилення: "регата", "фотон", "тандем".

Час посіву: квітень-червень. Якщо насіння не оброблене (не кольорове), то замочіть його на пару годин в "Епін-екстра". Краще відразу сіяти на постійне місце по два-три насінини на лунку, зайві рослини потім можна буде видалити ножицями.

Після посіву необхідно присипати шаром землі півтора сантиметра і вкрити плівкою до появи сходів.

Умови: воліють сонячне місце без протягів, тобто осторонь відкритих вікон.

Необхідний горщик мінімум на 5-8 літрів, багато простору і шпалери або можливість підв'язати до гардин або стелі.

Догляд: поливати огірок потрібно часто - через день, а в сонячну погоду і коли з'являться плоди - і щодня. І часто потрібно обприскувати. Підживлюйте рідким органічним та комплексним добривом раз на тиждень.

Коли чекати на врожай: через півтора-два місяці після посіву.

6. Помідор

Підійдуть скоростиглі карликові сорти: "бонсай", "гудзик", "мінібел" та інші. Черрі краще не брати, тому що вони можуть вимахати до двох метрів. Уважно читайте упаковку, там має бути написано "для вирощування у горщиках" або "балконний сорт".

Час посіву: січень-березень. Якщо хочете їсти свої помідори з червня до жовтня, то сійте їх у кілька термінів.

Насіння помідорів присипають сантиметровим шаром землі, рясно змочують водою з пульверизатора, накривають плівкою і ставлять у тепле місце, наприклад, на батарею. Головне – не пересушіть ґрунт: якщо на плівці не видно крапель, значить потрібно обприскувати землю.

Підрослі рослини з одним-двома повноцінним листям пересаджують на постійне місце.

Умови: томат розташований до світла та тепла, тому його краще вирощувати на південних чи західних вікнах.

Для однієї рослини необхідний горщик об'ємом мінімум на п'ять літрів. Якщо хочете вирощувати кілька штук у контейнері, розрахуйте відповідно обсяг. До помідорів можна підсадити базилік: він покращить смак плодів.

Поливайте раз на три-чотири дні залежно від вологості ґрунту та температури повітря. Раз на десять днів необхідно підгодовувати комплексними добривами для томатів та перців.

Стебла і листя помідорів виділяють їдкий сік, що фарбує, якщо до них доторкнутися, тому краще працювати в рукавичках і одязі, який не шкода забруднити.


Читають Коментують
Гості на весіллі залишилися голодними після невдалого "жарту" нареченого і нареченої
43 045
Знайдений овоч, який очищає організм від токсинів, цукру і холестерину
36 142
Чи то підбори, чи то ходулі: дивне взуття Путіна насмішило мережу
23 325
Національний гімн Росії виявився краденим: чий він насправді
22 124
Чоловік піймав неймовірного гігантського хижака на Харківщині: вражаюче відео
20 557
Названо жирний продукт, який захищає від хвороб печінки і серця
19 534
Ось справжня Юлія Володимирівна: в мережі завірусилося смішне відео з Тимошенко
14 855
"Руки за голову": Путін відчитав дітей під час відеодзвінка
14 727
Популярні алкогольні напої назвали причиною небезпечно високого тиску
14 669
Овоч, який зберігає здоров'я мозку до старості
13 991
Шість ранніх ознак того, що печінку вже пошкоджено через алкоголь
13 969
Туристу вдалося таємно зняти Північну Корею зсередини: відео облетіли мережу
12 315
За станом рук можна визначити рівень холестерину
12 059
"Без фотошопу". Ольга Сумська показала пікантні кадри з відвертої фотосесії
0
Де категорично не можна ховатися від "Шахедів"
0
Тяга до шкідливої ​​їжі: про які проблеми організму це може сигналізувати
0
Як позбутися павутинного кліща на перці: дієві народні засоби
0
«Багаті старими не бувають»: у мережі завірусилося відео, як дідусь на Porsche «підчепив» молодицю
0
Соліст з хору "Гомін", який підкорив TikTok, вперше розповів про дружину
0
Батько роками тримав двох дітей у лісовій хатині, побоюючись коронавірусу
0
Конфлікт Тіни Кароль із Потапом: відомий ведучий розповів, що чекає на шоумена після цього скандалу
0
Легко вимовляються, гарно звучать: які українські імена до вподоби іноземцям
0
Небезпечного хижака помітили в центрі Львова: чому від таких тварин треба триматись якомога далі
0
Важливо їх почистити саме влітку: 10 найзабрудненіших предметів у домі
0
Хвороби, бідність, конфлікти - все це про одну річ в побуті, якої краще позбутися
0
Пенсії зростуть, але не для всіх: у 2026 році більшість залишаться з мінімумом
0
Експерти розповіли, який сік краще пити для здоров'я серця: особливо жінкам після 50 років

Результати одного з нещодавніх досліджень показали, який ...

«Правило трьох хвилин»: прийоми виховання дітей

Багато батьків виховують дітей інстинктивно або ...

Полуничка: Оля Полякова показала всі кадри з відвертої фотосесії для Playboy

Українська співачка Оля Полякова потішила прихильників ...