Щоб напій вийшов смачним та корисним, його необхідно правильно заварювати. Перевірте себе — наскільки ви вірно це робите?
Чай має безліч корисних властивостей: дає силу та енергію, покращує пам’ять, нормалізує роботу травної системи. Тому правильно заварювати чай особливо важливо.
Необхідно зберігати технології, які дозволять насолодитися смаком та збережуть корисні властивості. Розкажемо про 6 неочевидних помилок, які заважають насолоджуватися смаком чаю.
Занадто гаряча вода
Вода, як і чайне листя, є основою напою. У китайській традиції велику роль грає температура рідини. При високій – чай втрачає свої корисні властивості. Температура води має бути не більше 95 градусів.
Тому потрібно стежити за кипінням. Не варто залишати чайник на плиті. Якщо рідина перекипіла, краще заварити чай заново. Для досягнення кращого смаку повинна використовуватися тільки м’яка вода.
Кількість заварки
Для того, щоб заварити ідеальний чай, необхідно дотримуватись правильних пропорцій заварки та води. Якщо слідувати старій британській традиції, то на одну чашку має припадати ложка заварки. Тобто, на 200 мл. води приблизно дві чайні ложки чаю.
Любителям міцнішого напою необхідно бути обережнішим, адже неправильне заварювання може нашкодити здоров’ю. Зелений і червоний чай потрібно готувати, дотримуючись певних пропорцій — якщо переборщити, то він буде надто терпкий і гіркий. На одну чашку води потрібно 5-7 грам заварювання.
У випадку з білим чаєм недостатня кількість заварки може перешкодити розкритися листям. Тому рекомендується 8 г заварки на 200 мл. води.
Довге заварювання
Оптимальний час заварювання будь-якого чаю від 3 до 5 хвилин. Деякі сорти краще заварювати від 15 до 30 секунд. Наприклад, Шу Пуер можна заварювати більше належного часу. А якщо перетримати зелений чай, він може віддавати гіркотою. Не можна надто надовго залишати напій — він може втратити смак та свої корисні властивості.
Вибір посуду
Головний предмет будь-якого чаювання — це чайник для заварювання. Для ідеального напою найкраще використовувати невеликий глиняний чайник. Такі чайники вбирають запах, тому, щоб не перебивати смак краще мати два
Один можна використовувати для пуера, інший для улуну. Чайник можна замінити на гайвань — це спеціальна чашка з кришкою для заварювання. Найчастіше гайвань виконана з кераміки чи скла. У ньому заварюють різні види чаю.
Чашки можуть бути найрізноманітнішими. У китайській традиції більш тонкі та широкі чашки ставлять улітку, а закриті та високі взимку. Матеріалом може бути фарфор або навіть чавун.
Додавання цукру
Додавання цукру до чаю не руйнує корисні властивості. Усі вітаміни та антиоксиданти не страждають. Однак цукор або інші підсолоди не варто додавати в холодну воду. Навіть якщо чай був заварений ідеально, він все одно втратить свій смак. Для більшого смаку в червоний та шу пуер можна додати мед чи молоко.
Настрій
У процесі заварювання чаю не варто поспішати. Тут важливо з яким настроєм ви готуєте. Потрібно зберігати спокій та уважність. Правильно заварений чай подарує вам насичені смак та аромат.