Напруга на Близькому Сході зростає. США відправили атомний підводний човен у регіон Перської затоки для стримування Ірану. Про це повідомляє інформаційне агентство Bloomberg із посиланням на представників Пентагону.
При цьому офіційні особи США заявляють, що підводний човен Florida, хоча і має ядерну установку, але не несе ядерної зброї, інформує FREEДОМ.
Адміністрація президента США Джо Байдена, на відміну від своїх попередників, проводить на Близькому Сході політику стримування. Відправлені в регіон авіаносці та підводний човен — сигнал давньому супротивнику Сполучених Штатів Ірану не поглиблювати конфлікт.
“Війна в Ізраїлі, вона просто кристалізувала ще раз ворожі відносини між США та Іраном. Так, там були певні спроби досягти домовленості, компромісів в питанні ядерної угоди тощо. Але ці спроби вже давно були залишені позаду. І головне завдання Ірану зараз — поліпшити свої потенційні переговорні позиції. Тому що загалом Іран не хоче відмовлятися від переговорів. Просто його завдання — виторгувати для себе кращі умови в частині зняття певних санкцій”, — сказав доктор політичних наук, політолог Ігор Петренко.
З моменту нападу бойовиків ХАМАС на Ізраїль на початку жовтня, Іран уже завдавав ударів по військових базах США в Сирії. Однак це — не спроби розв’язати глобальну війну на Близькому Сході, впевнені експерти. Таким чином, серед іншого, Іран загострює обстановку, щоб зіпсувати відносини США з країнами регіону. Адже пряме військове зіткнення зі США загрожує для Ірану знищенням не тільки власної армії, а й атакою на союзників. Наприклад, на Ємен, Ліван, Ірак, Сирію.
“У регіоні нікому не вигідне розширення географії цього конфлікту, нікому. Насамперед не вигідно арабським країнам — сунітським монархіям арабської Перської затоки, які сьогодні мають досить серйозні шляхи розвитку, які вже переходять у систему постіндустріальної форми життя”, — зазначив експерт-міжнародник, народний депутат України (2007-2012 рр.) Євген Добряк.
Попри м’яку політику стримування щодо Ірану, США не тільки не відмовляються від зобов’язань допомагати Ізраїлю — супротивникові Ірану, а й реалізують їх дипломатичним і фінансовим шляхом.
“Вони діють досить жорстко, присікаючи ті атаки, які здійснюються на їхні бази й надають істотну підтримку Ізраїлю. Але намагаються все ж таки зробити це максимально м’яко, наскільки це можливо, і також вони намагаються знайти вихід із ситуації. Тому що, ясна річ, для Ізраїлю важливо знищити інфраструктуру ХАМАСу, фактично. Щоб ця організація перестала діяти та загрожувати Ізраїльській державі. З іншого боку залишається головне питання — а що далі?” — додав Петренко.
Точної відповіді на це питання в експертів немає. На територію, контрольовану ХАМАС, може бути введена миротворча місія ООН або місія під егідою Ліги арабських держав.
Багато чого залежатиме від того, хто з головних гравців у регіоні встановить негласний контроль. Чи то США, чи то Саудівська Аравія, яка долучилася до процесу переговорів, чи то Китай, який у Конгресі США вже назвали представником так званої “осі зла”.
“Головним патроном цієї осі є Китай. Опосередковано або прямо, тому що ці держави залежні насамперед у політичному та економічному плані від Китаю. Це і Росія, ми прекрасно знаємо. 80% російської економіки сьогодні залежить від Китаю. Північна Корея повністю залежить від Китаю сьогодні. Іран залежить повністю від Китаю. Сирія так само. Тому є тут ця одна вісь”, — додав Добряк.
Пекіну, як і Москві, вигідний військовий конфлікт на Близькому Сході, впевнені експерти. Кремлю необхідно, щоб цивілізований Захід відвернувся від війни Росії проти України. Крім того, у Москві не полишають надій на утримання позицій на Близькому Сході та роль перемовників між воюючими сторонами. При цьому Китай розраховує, що війна ХАМАС проти Ізраїлю скомпрометує США, а авторитет Америки впаде в регіоні.