НАТО може розширити військову присутність у Косові. Так Альянс хоче запобігти майбутнім конфліктам у країні.
Особливо на тлі побоювань втручання Москви. Про це заявив Єнс Столтенберг під час візиту до Боснії та Герцеговини.
Генеральний секретар НАТО відвідав чотири західно-балканські країни, зокрема Сербію та Косово, між якими останніми місяцями триває загострення, передає FREEДОМ.
Північноатлантичний альянс стурбований сепаратистською риторикою в Боснії та впливом Росії в цій країні. Зокрема після того, як протягом кількох місяців лідери боснійських сербів все частіше стали заявляти про своє бажання відокремитися. Після закінчення війни в Боснії на Західних Балканах НАТО розмістив близько 60 тис. військовослужбовців, яких у 2004 році замінили європейські миротворці. 2022 року, після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, ЄС подвоїв їхню чисельність. За словами генерального секретаря блоку Єнса Столтенберга, НАТО рішуче підтримує суверенітет і територіальну цілісність Боснії та Герцеговини.
Візит Столтенберга до Боснії та Косова відбувається на тлі зростання побоювань, що Росія може використати сербських лідерів у Боснії та загострення відносин між Сербією та Косово для розпалювання ворожнечі в регіоні. Москва відкрито підтримує проросійськи налаштованого лідера боснійських сербів Мілорада Додіка.
Раніше президент України Володимир Зеленський прямо попередив, що Москва прагне спровокувати нові кризи на Балканах та Молдові, щоб відвернути увагу світової громадськості від війни Росії проти України.
“У Росії довгий план. Близький Схід, другим відволіканням уваги будуть Балкани, принаймні якщо світ зараз нічого не зробить, то буде знову такий вибух. І знову це не нова історія. У їхніх відносинах криза вже давно. Тому Росія вкладатиметься для того, щоб одна балканська країна сьогодні воювала з іншою”, — сказав Зеленський.
Північноатлантичний альянс уважно стежитиме за кожним кроком Росії, наголосив Єнс Столтенберг.
У листопаді вперше в Албанії відбулися навчання НАТО спільно з Боснією та Герцеговиною. Зокрема, сили спеціальних операцій з Албанії, Болгарії, Греції, Чорногорії, Північної Македонії, Румунії та Туреччини відпрацювали десантування з гелікоптерів, перехоплення транспортних засобів, снайперську стрілянину та розмінування будівель.
Поки що для підтримки миру на Західних Балканах країни НАТО мають намір збільшити кількість спільних навчань із Сербією і Боснією та Герцеговиною. Також, за словами Столтенберга, в Альянсі розмірковують над посиленням присутності миротворців, зокрема в Косові, щоб уникнути нового воєнного конфлікту.