Садівники використовують тирсу дуже широко, якщо вдається її дістати у великих обсягах.
Якщо поблизу є деревообробні цехи, то за копійки (або навіть безкоштовно) вам дозволять набрати пару десятків мішків цього цінного добрива. Але! За умови неправильного використання тирса може завдати багато шкоди посадкам.
Тирсу використовують для:
- додавання у гній;
- приготування з неї перегною;
- додавання у ґрунти для розсади;
- для мульчування грядок;
- укриття рослин на зиму;
- присипки доріжок між грядками.
Але багато людей не знають, що використовувати свіжу тирсу на городі не можна. Вона закислює ґрунт, вибирає азот з ґрунту, він виснажується і овочі припиняють зростати. Тому тирсу перед використанням треба правильно підготувати.
Для цього її засипають у велику ємність і виливають туди кілька відер розчину сечовини (70-100 г на 10 л води). Можна використати аміачну селітру, але її піде трохи більше. Коли тирса просочиться, вона вже не буде тягнути азот з ґрунту.
Деякі садівники чинять простіше — пересипають тирсу з гранулами аміачної селітри, але це не працює. Азот просто випаровується, вивітрюється, а тирса не просочується. Якщо немає ємності, деякі городники намагаються проливати з лійки купу тирси. Це зробити вкрай важко — під час цього купу доведеться ворушити, щоб розчин потрапив скрізь, а не лише змочив верхній шар.
Знаючи, що тирса закислює ґрунт, деякі садівники домішують до неї селітру з вапном. Так чинити не можна, оскільки вапно реагує з добривом і азот випаровується. А якщо у вас ґрунт карбонатний, то трохи кислоти навіть не завадить. Якщо кислий, тоді тирсу вносьте навесні, а вапно — восени.