Багато людей переймаються, коли бачать лебедів взимку у водоймах та намагаються надати їм допомогу самостійно, що може нашкодити птахам.
Якщо взимку ви побачили лебедів на водоймі — не слід здіймати галас.
Це лебеді-шипуни — вони дуже часто лишаються зимувати в Україні, птахи пристосовані до холодних умов та залежать від відкритої водойми з якої добувають їжу, а саме водні рослини. Шипуни мають один з найщільніших пушків, які зігрівають їх в сильні морози навіть до -70.
Лебеді тримаються групами та перелітають між водоймами, які не замерзають. Декілька діб лебідь може не їсти, у нього колосальні запаси енергії, в цей період вони лежать на кризі, сховавши відкриті частини тіла під пір’я та економлять сили, тому не потрібно їх турбувати, оскільки при наближенні людей, вони перелетять на іншу водойму.
Детальніше про птахів розповіли «Вечірньому Києву» завідувач відділу птахів Київського зоопарку Лясківський Віталій та науковий співробітник Бойчук Олександр. Вони також зазначили про те, що більшість лебедів-шипунів живуть у Тундрі, де весна приходить набагато пізніше, птахів може навіть замітати снігом на водоймах.
Очільник Межигірського притулку для лебедів Сергій Григор’єв та завідувач відділу птахів Лясківський Віталій. Фото: Плакіна Олександра
У столичному зоопарку також мешкають самка та самець шипунів. Цікавим фактом є те, що лебеді обирають собі пару на все життя, але у разі смерті когось з них, знаходять іншого партнера.
Лебеді з Київського зоопарку мають власну романтичну історію, адже самець родом з Риги, подорожуючи він помітив самку та вирішив приземлитись до неї. Тепер за ними наглядають працівники зоопарку, а відвідувачі милуються їхньою красою.
Для багатьох тварин страшні не морози, а голод, саме тому багато хто з них мігрує. Лебеді ж можуть потребувати допомоги у разі повного замерзання водоймів, але також важливим є втручання людей без шкоди для тварин.
Очільник Межигірського притулку для лебедів Сергій Григор’єв рекомендує для підгодовування використовувати цільне зерно та сезонні овочі: пшеницю, кукурудзу, ячмінь, капусту, моркву, буряки. Цю суміш слід висипати вздовж кромки води.
«Є моменти, коли йде дощ та сніг, а вночі настає мороз, іноді лапки лебедів можуть примерзнути і йому не вистачить сил їх відірвати, в цьому разі він дійсно може потребувати допомоги», — розповів завідувач відділу птахів Київського зоопарку Лясківський Віталій.
У Київському зоопарку працює не замерзаюча водойма, де всі птахи які зимують на воді мають до неї постійний доступ. Також вони мають збалансоване харчування, яке підбирають відповідно кожного виду.
Олександра ПЛАКІНА, «Вечірній Київ»