Свято відноситься до дводесятих свят — тих, які присвячені Христу і подіям з його життя.
Chas News розповідає про значення свята, його історію і народні традиції святкування Стрітення. А також уточнює, коли його відзначати за новим церковним календарем.
Стрітення Господнє: історія свята
З церковнослов'янської мови слово «стрітення» перекладається як «зустріч», яка описує значущу та важливу подію в житті Ісуса Христа. Описана вона в Євангелії від Луки.
За біблійними писаннями, на сороковий день після народження батьки принесли Ісуса Христа до храму для причастя. Коли вони несли немовля, їм зустрівся старець Симеон Богоприємець, якому було написано не померти, доки він не побачить Спасителя.
За довге життя Симеон написав і переклав чимало релігійних праць. В одній з них він прочитав пророцтво, що Діва Марія отримає непорочне зачаття і народить Спасителя. Того ж дня зійшов Ангел з небес і підтвердив це. А ще сказав Симеону, що в день, коли старець побачить істинного Спасителя, його душа покине тіло і відправиться до раю.
Літописець, побачивши пару з немовлям, взяв малюка на руки, підняв над головою і проголосив Спасителем людського роду. Після цього Симеон помер.
Стрітення 2024: коли відзначати
За новим церковним календарем українські віряни відзначають Стрітення 2 лютого. В цьому році це п’ятниця.
За старим календарем свято відзначають 15 лютого.
Стрітення Господнє: традиції свята
Коли Стрітення відзначали 15 лютого, то говорили, що в цей день зима зустрічається з весною.
З язичницької доби існують традиції співати пісні-замовляння на теплу погоду і ранню весну.
Також на Стрітення ворожили: виставляли тарілку з зерном на ніч на вулицю, якщо зранку на зерні була роса, буде врожай, якщо зерно буде сухим — рік буде з поганим врожаєм.
Що потрібно робити на Стрітення
Віряни цього дня обов'язково відвідують храм. Там служать святкову літургію, освячують свічки. Вважається, що поки стрітенська свічка горить, вона здатна захищати людину від хвороб, бід і всіляких негараздів. Коли вона догорить, її потрібно віднести назад до церкви.
Також чудодійною вважається і свячена на Стрітення вода.
Раніше віряни також проводили хресний хід з іконами Стрітення та збиралися за святковим столом з родичами і близькими.