Після теракту в Підмосков’ї в Держдумі заговорили про необхідність повернути в Росії смертну кару. У федерації діє безстроковий мораторій на застосування виняткової міри покарання.
Але в російській Конституції та в Кримінальному кодексі вона передбачена, повідомляє FREEДОМ.
У травні 1996 року президент Росії Борис Єльцин підписав указ “Про поетапне скорочення застосування смертної кари у зв’язку з входженням Росії до Ради Європи”. Москва приєдналася до протоколу № 6 Європейської конвенції про захист прав людини, який передбачає скасування смертної кари. Після того як Росію виключили з Ради Європи, заступник голови Ради безпеки Росії заявив — це хороший привід повернути смертну кару.
Той самий протокол про скасування смертної кари МЗС Росії підписало за рік після вступу до Ради Європи – 16 квітня 1997 року, але Держдума його не ратифікувала і навіть не виносила на розгляд. Росія була єдиною країною в Раді Європи, яка не ратифікувала заборону смертної кари. У листопаді 2009-го Конституційний суд Росії ухвалив рішення, згідно з яким російські суди більше не можуть виносити смертні вироки. Щоб повернути практику смертної кари, Конституційний суд має зробити те, чого він ніколи не робив — переглянути власне рішення.
До слова, найвища міра покарання передбачена Конституцією Росії. Про неї йдеться у статті 20-й. І ця стаття Конституції — незмінна. У російському Кримінальному кодексі виняткова міра покарання у вигляді смертної кари теж присутня. Стаття 59-та передбачає її за “особливо тяжкі злочини, що посягають на життя”. Розмови про необхідність повернути смертну кару в Росії час від часу поновлюються. Для влади це — інструмент шантажу і залякування.
Ідея смертної кари популярна в російському суспільстві. Про це свідчать, наприклад, результати опитування рекрутингового агентства Superjob.ru, яке провели 2022 року, одразу після заяви Медведєва про ймовірне повернення виняткової міри покарання. Позитивно до цього поставилися 43% респондентів, негативно — 37%. Соціологи зазначають, що підтримка повернення смертної кари в Росії зростає з 2015 року.