На хвилі масової ксенофобії, що захлеснула Росію після теракту в підмосковному “Крокус Сіті Холі”, мігранти з Таджикистану почали масово залишати РФ. У Санкт-Петербурзі слідом за Москвою почалася масштабна операція з пошуку та депортації мігрантів.
29 березня в аеропорт “Пулково” виїхали кілька автобусів із затриманими, яких було вирішено депортувати з Росії, повідомляють правозахисники. У Москві різко збільшилася кількість справ про порушення правил в’їзду в Росію іноземцями. На вулицях російської столиці поліція затримує майже всіх мігрантів, особливо, якщо вони є громадянами Таджикистану, повідомляє FREEДОМ.
Після теракту в “Крокус Сіті Холі” в Росії почастішали антимігрантські перевірки та рейди. За даними правозахисної організації “Первый отдел”, у Санкт-Петербурзі розпочалася масштабна операція “Антимігрант” із депортації громадян країн Центральної Азії. А в Москві посилилися перевірки людей зі “східною зовнішністю”, пише видання “Медуза”.
“Раніше про толерантність говорили, якось це приховували, а тепер про це відкрито говорять і роблять. Ми знаємо, що націоналістичні організації були, а потім різко зникли. У судах було доведено, що за ними наглядали силові органи Російської Федерації, і вони моментально зникли”, — розповів правозахисник Карімджон Єров.
Мігрантів перевіряють по всій Росії. За останній тиждень силовики значно посилили контроль над іноземцями, розповідає узбекистанець Шухрат. Каже, що за один день його кілька разів зупиняла на вулиці поліція. Разом із ним були також затримані мігранти з Узбекистану і Таджикистану.
“Нас затримали та привезли у відділення поліції. Там усе перевіряли, взяли відбитки пальців. Протягом 10 годин перевіряли наші паспорти, зробили фотографії. Мій телефон теж вивчили: всі номери в ньому, з ким я розмовляв, загалом, усе”, — цитує видання “Настоящее время” громадянина Узбекистану Шухрата.
Раніше правозахисники повідомляли, що тільки за перші дні після теракту в “Крокус Сіті Холі” внаслідок перевірок силовиків до них звернулися тисячі мігрантів. У Москві мігранти з Таджикистану намагаються не виходити з дому, бо побоюються депортації або масового відправлення на війну проти України, повідомляє The New York Times.
“Навіть у мечеті заходили, забирали під час п’ятничних молитов. Здебільшого забирають тих, у кого російські паспорти. Тепер після того, що сталося в “Крокус Сіті”, це набуло масового характеру. Здебільшого облави відбуваються не в регіонах, а у великих містах — у Москві, Санкт-Петербурзі, Ленінградській області”, — повідомив правозахисник Карімджон Єров.
Унаслідок масового відтоку мігрантів у Росії може посилитися кадровий голод. Згідно з державною статистикою, майже мільйон громадян Таджикистану торік були зареєстровані в Росії як трудові мігранти. За словами президента Національного об’єднання будівельників Антона Глушакова, дефіцит кадрів у будівельній галузі 2023 року зріс на 36% порівняно з 2022 роком.
“Будівельний сектор входить до числа галузей із найвищим кадровим дефіцитом. У загальному обсязі потрібних фахівців лідирують бетонники, арматурники та монолітники — це 40% вакансій. Далі оздоблювачі, тинькарі, маляри та плиточники — це 20%. Зварювальники, муляри — по 12%, дорожні робітники — 5%. І навіть підсобна робоча, яка низькокваліфікована робоча сила, в якій не було ніколи складності, зараз видається в дефіциті”, — прокоментував ситуацію Глушаков виданню The Moscow Times.
Попри це, 10 російських регіонів ввели обмеження на роботу для мігрантів. Наприклад, влада Новгородської області заборонила іноземцям, які мають патент, водити таксі та автобуси, а також торгувати алкоголем. Раніше заборону на роботу мігрантів в окремих галузях запровадили в Челябінській, Магаданській, Калінінградській, Тульській, Новосибірській, Тюменській і Калузькій областях, а також у Ханти-Мансійському автономному окрузі — Югрі та Якутії.