U-News » Суспільство » Гостинний двір збережуть коштами Київради: що цьому заважає
Всі новини

Гостинний двір збережуть коштами Київради: що цьому заважає

Гостинний двір – це торговельний комплекс на Контрактовій площі у Києві, збудований у 1809 році, за який довгий час точилася боротьба у судах.

У 2021 році національний заповідник «Софія Київська» знайшов підрядника, який готовий був за 33,2 млн грн виконати першочергові протиаварійні роботи у Гостинному дворі. Це історичне місце з 26 серпня 2021 року знаходиться під охороною держави, але вона змогла виділити лише 10 млн грн на збереження пам’ятки. Київрада готова витрачати гроші на порятунок Гостинного двору, але за умови, що його передадуть місту. Про це у четвер, 18 квітня 2024 року говорили на зустрічі представники Мінкульту, Київради та заповідника, інформує Інформатор

Згідно з проєктно-кошторисною документацією протиаварійні та консерваційні роботи оцінили в 33 млн грн за цінами 2021 року. На сьогодні вже виконано 50% робіт, хоча профінансовано лише понад 9 млн грн. Йдеться винятково про консерваційні роботи. 

«Реставраційні роботи в Гостинному дворі можливі лише після завершення війни. Проте ми не маємо втратити цей об’єкт. Маємо зберегти нашу культурну спадщину, ідентичність, духовність. Ми повинні знайти спосіб зберегти цю унікальну пам’ятку», – сказав т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.

Київрада нагадала Мінкульту про обіцянку передати Гостинний двір у комунальну власність. Столиця готова виділити кошти на протиаварійні та консерваційні роботи, але за умови передачі пам’ятки у власність громади.

«На сьогодні будівля Гостинного двору перебуває в аварійному стані та потребує негайних першочергових протиаварійних робіт. Відсутність гідроізоляції, неглибоке залягання метро під будівлею можуть призвести до руйнування пам’ятки та створення загрози техногенного характеру. Київська влада неодноразово зверталася до Кабінету Міністрів України щодо передачі Гостинного двору громаді, аби мати змогу проводити необхідні роботи з порятунку цього об’єкта, що є домінантою Контрактової площі та має знову стати окрасою стародавнього Подолу», – сказала 18 квітня під час візиту до Гостинного двору заступниця Кличка Ганна Старостенко.

Навіщо Київраді Гостинний двір

У Гостинному дворі міг би розміститися музей історії міста Києва. За словами Старостенко, понад 20 років тому цей музей позбавили його приміщення, а саме Кловського палацу.

Нагадаємо, що за нього довгий час точилася боротьба й у липні 2003 року Київрада передала палац з комунальної до державної власності. З 2009 року у Кловському палаці розташований Верховний Суд. Через те, що у міста немає музею, понад 300 об’єктів музейного фонду не експонуються.

«Кілька років місто разом із громадою боролося за те, щоб передати об’єкт (Гостинний двір – ред.) від орендаря в державну власність із подальшою передачею громаді міста для відновлення і збереження. Коли нарешті Гостинний двір повернули в державну власність, Уряд залишив його в управлінні Міністерства попри попередні домовленості про передачу об’єкта у власність громади», - повідомила Київрада. 

Нагадаємо, що у серпні 2011 року Гостинний двір було виведено з Державного реєстру пам`яток архітектури, а наступного року Київрада передала фірмі «Укрреставрація» в оренду на 5 років земельну ділянку під спорудою для проведення реконструкції. 

«Керівником «Укрреставрації» був Дмитро Ярич, який працював юристом у дружини Андрія Кравця, наближеного до експрезидента Віктора Януковича. Його ще називали "завгоспом Януковича. З серпня 2012 року Віктор Янукович виключив Гостинний двір з Переліку пам'яток культурної спадщини, що не підлягають приватизації», - писав сайт «Економічна правда».

Починаючи з 2014 року Київрада розірвала угоду про оренду, а суди стали визнавати рішення щодо виділення землі Гостинного двору та позбавлення споруди охоронного статусу незаконними. Остаточне рішення про повернення двору у власність держави було ухвалено у 2018 році. 

Лише у листопаді 2021 року національний заповідник «Софія Київська» замовив проєкт та кошторис на протиаварійні роботи. Вже у грудні 2021 року Гостинного двору на понад ніж 33,2 млн грн. З цієї суми «ІНЖИНІРИНГОВІЙ КОМПАНІЇ ПЛАНЕТА БУД» заплатили лише майже 10 млн грн.

Суд Києва заборонив перебудовувати готель поблизу Софії Київської

Будівництво офісного центру на місці готелю «Прага» в Києві – це ще одне суперечливе питання, яка може загрожувати збереженню історичних пам’яток у Києві. 

Все почалося у березні 2020 року, коли приватне акціонерне товариство «Л-Капітал» звернулося до ОАСКу з позовом до міністерства культури. Компанія-забудовник вимагала погодити проєкт реставрації та реконструкції готелю «Праги» під готельно-офісний центр. Проблема виникла через охоронний статус місцевості та висотність забудови.

Інформатор писав, що у Софії Київській показали, як реставрують головний хрест собору.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Стало відомо, які продукти різко підвищують рівень цукру в крові
33 251
Медики назвали відмінність пияцтва від алкоголізму
19 213
У Держдумі РФ звинуватили «Чебурашку» у руйнуванні російських цінностей
13 316
Набридло чекати: хлопець розчистив виїзд з парковки за допомогою екскаватора
12 775
Аварія в океані. Вчені вперше зняли зіткнення човна і рідкісної гігантської акули
12 539
Гімнаст протестував "ліжко від занять сексом" на Олімпіаді: що з'ясувалося
10 871
Фанат тату забив майже все тіло чорнилами та приголомшив, який вигляд мав до перевтілення
10 680
Гості на весіллі залишилися голодними після невдалого "жарту" нареченого і нареченої
10 149
"Ходжу в супермаркет з паспортом": 48-річна жінка стверджує, що припинила старішати
9 636
В Україні введуть обмеження для водіїв пенсійного віку: що зміниться
9 545
Конфуз: Порошенко покликав боротися з Московською церквою покійного Майкла Джексона
8 673
Позбавити прав можуть будь-кого: в Україні почали карати водіїв за чужі порушення
8 109
Серцевий напад: непомітна ознака в роті, яка попереджає, що ви в групі ризику
7 693
Як правильно обрізати листя петрушки, щоб росла до пізньої осені
0
Названо три групи продуктів, які наповнюють кишківник руйнівними токсинами
0
5 найбільших шкідників картоплі: як з ними боротися
0
Названо бюджет Олімпійських ігор-2024 у Парижі
0
Інсульт може виявлятися неочевидними ознаками
0
ЗСУ дурять росіян: як українські макети змушують ворога марнувати дорогі ракети
0
Гороскоп на 27 липня для всіх знаків зодіаку: день успішної розумової праці
0
Тіна Кароль чесно сказала, чи робила пластичні операції
0
Надія Мейхер уперше за тривалий час вийшла на зв'язок: де та чим займається зараз артистка
0
Якими автомобілями найбільше задоволені їх власники - дослідження
0
Топ-5 класних авто до 4000 доларів, які можна знайти на українському авторинку
0
Популярна в Україні марка випустила бюджетний позашляховик з величезним запасом ходу (фото)
0
Навіщо на спідометрах сучасних авто нанесені червоні позначки: про цю важливу функцію мало хто знає
0
Цей симптом на обличчі свідчить про високий тиск: що відомо

  Гіпертонія, або підвищений артеріальний тиск, це стан, ...

Чи можна харчуватися лише один раз на день? Вчені дали відповідь

  Сучасний ритм життя часто призводить до того, що людина ...

Як знизити кров'яний тиск за три місяці: вчені назвали п'ять важливих звичок

Велике значення для здорового серця мають фізичні ...