Згідно з новим законом про ОСЦПВ, який у червні 2024 року підписав президент України Володимир Зеленський, гроші як компенсацію моральної шкоди платитимуть, навіть якщо її завдано незастрахованим ТЗ. Про це розповів начальник юридичного управління МТСБУ Роман Роменський.
Досі Моторне (транспортне) страхове бюро України (МТСБУ) виплачувало грошову компенсацію за моральну шкоду при страховій виплаті за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю, у трьох випадках.
1-й випадок - виплата за шкоду, заподіяну з вини громадянина, який належить до пільгової категорії. Йдеться про учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції гідності, а також про осіб із інвалідністю I групи чи інвалідністю внаслідок війни.
2-й випадок - при виплаті зобов'язання ліквідованої страхової компанії, яка збанкрутувала. 3-й випадок – коли МТСБУ виступає як бюро-регулювальник по "Зеленій карті".
З 1 січня 2025 року МТСБУ сплачуватиме моральні збитки, навіть якщо вони були завдані незастрахованим автомобілем. Крім того, за новим законом розмір виплати за моральну шкоду, заподіяну через травму людини, збільшується з 5% до 10% від загальної суми виплати за страховим випадком.
Нагадаємо, законопроєкт №8300, який реформує ринок автострахування в Україні, народні депутати Верховної Ради ухвалили у другому читанні 21 травня 2024 року. Президент Володимир Зеленський цей закон підписав 17 червня.
Новий закон про ОСЦПВ передбачає масштабне реформування автострахування в Україні. Глобальні реформи розпочнуться з 1 січня 2025 року. Вони триватимуть кілька років. Найголовніше нововведення стосується збільшення суми страхових виплат за шкоду життю та здоров'ю потерпілим у ДТП та за шкоду, заподіяну майну під час дорожньої аварії.
З 1 січня 2025 року за шкоду, заподіяну життю та здоров'ю потерпілих, виплачуватимуть 500 000 грн на одного потерпілого та 5 млн грн на один страховий випадок, а за шкоду, заподіяну майну, - 250 000 грн та 1,25 млн грн відповідно. З 1 січня 2026 року страхові виплати збільшать до 1 млн грн, 20 млн грн та 2 млн грн відповідно. Надалі страхові виплати мають досягти рівня Євросоюзу (коли Україну приймуть до ЄС).
Крім того, правоохоронці посилять контроль за наявністю полісу "автоцивілки". Так, тепер патрульні поліцейські перевірятимуть "автоцивілку" навіть під час контролю за дорожнім рухом. Досі вони це робили при оформленні документів при порушенні правил дорожнього руху та при ДТП. Крім того, наявність поліса ОСЦПВ частіше перевірятимуть прикордонники. Також тепер перевірятимуть "автоцивілку" співробітники Укртрансбезпеки. Раніше вони такого права не мали.
За словами Романа Роменського, існує певна невизначеність у тому, як поєднуються між собою старі та нові поліси ОСЦПВ (підписані з 1 січня 2024 року). Але цю проблему планують незабаром залагодити.