Зменшилася кількість вчителів, які використовують виключно українську мову під час уроків та на перервах, свідчать відповіді школярів. Також, менше ніж 40% учнів спілкуються виключно українською поза школою.
Про це повідомляє опитування Державної служби якості освіти України.
Після початку повномасштабної війни спостерігалося збільшення використання української мови в освітньому процесі, однак цього навчального року ситуація змінилася. Це пов'язано зі зменшенням частки старшокласників (на 17%), батьків (на 11%) і вчителів (на 8%), які вважають українську рідною мовою.
Якою мовою спілкуються вчителі?
За словами учнів, 78% вчителів під час уроків спілкуються лише українською, у порівнянні з 83% минулого року. На перервах 69% вчителів спілкуються українською, тоді як торік цей показник становив 74%.
5% учнів зазначили, що їхні вчителі використовують як українську, так і російську мови однаковою мірою.
Батьки вказали, що у 93% шкіл, де навчаються їхні діти, освітній процес ведеться виключно українською мовою.
Абсолютна більшість вчителів стверджують, що під час навчання вони користуються лише державною мовою. 88% вчителів спілкуються українською з колегами, а 9% — переважно українською.
Мова учнів
Серед учнів зменшилася на 8% кількість тих, хто під час уроків та перерв спілкується між собою виключно українською. 41% учнів спілкуються українською на перервах, а половина — під час уроків.
Третина старшокласників зазначила, що на перервах розмовляє як українською, так і російською, або переважно російською мовою. Торік цей показник становив 21%.
П’ята частина учнів під час навчання спілкується як українською, так і російською мовами.
Є різниця у використанні української мови під час уроків і перерв за регіонами: на заході країни 74% дітей використовують українську, на сході — 17%.
Поза школою, у колі друзів та вдома, менше ніж 40% учнів спілкуються виключно українською, а п’ята частина — як українською, так і російською мовами.
Чинники, що впливають на використання мови
Діти назвали звичку спілкуватися недержавною мовою (33%) та мову спілкування у сім’ї (20%) основними причинами, що стримують використання української мови у всіх сферах життя.
Про опитування
Збір даних тривав з 25 квітня до 10 травня 2024 року через онлайн-анкетування учасників освітнього процесу. В опитуванні взяли участь 7031 учень, 18 788 батьків/законних представників та 4000 вчителів.