У Росії на тлі розв’язаної Кремлем війни проти України відбувається розшарування суспільства.
Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доктор економічних наук Ярослав Жаліло.
Він зазначив, що у Росії достатньо грошей, щоб фінансувати значну частину свого населення.
“Ба більше, ми знаємо: завдяки тому, що сьогодні багато мешканців цієї країни гине на фронті й, відповідно, їхні сім’ї отримують якісь додаткові доходи, горезвісні ось ці “Лади” та все інше, тут, можливо, навіть підвищення добробуту певної частини населення відбуватиметься з цієї причини. А відповідно, й збільшення розшарування. Тому що гроші потрібно звідкись брати для того, щоб фінансувати “операцію”. Останнім часом була інформація про те, що є обіцянка виплачувати більше грошей тим, хто призивається в російську армію, йде на війну, і, відповідно, ці гроші теж потрібно звідкись брати. Ось таке розшарування, коли одна частина може отримувати більше, а в іншої частини ці ресурси забираються — це характерна ситуація для війни”, — сказав економіст.
Він наголосив, що загальний добробут у РФ не може поліпшуватися, тому що дуже велика частка національного продукту фактично спалюється шляхом ведення війни.
Жаліло звернув увагу, що в Росії розширюється саме військове виробництво, для чого потрібні ресурси. Водночас економіка може виробляти певну обмежену кількість, наприклад, сталі, полімерів, обладнання для оснащення військової техніки.
“І все це звідкись має братися. Тому зрозуміло, що в інших секторах може відчуватися брак подібних речей, подібних компонентів, товарів, сировини. Тим більше, що через санкції Росії набагато складніше купувати це на зовнішніх ринках. Обмежені ресурси, перетікання може призводити до того, що низка галузей помітно збільшуватиметься, помітно зростатиме, тоді як інші стагнуватимуть. Я думаю, ми бачимо на загальному показнику промисловості, що це гра не тільки з нульовою, а й навіть з від’ємною сумою, коли загалом економіка від цього страждає”, — сказав економіст.
Раніше економічний оглядач В’ячеслав Ширяєв заявив, що в Росії змушені регулярно збільшувати виплати для контрактників, щоб підтримувати їхню участь у війні. Однак інфляція швидко “з’їдає” ці гроші, і їхня реальна вартість стрімко падає.