Горіховий Спас вважається святом збору врожаю і жнив сіна. З нового зерна в цей день господині випікали хліб, який потім освячували.
Християни східного обряду перед великими релігійними святами мають дотримуватися певних обмежень в їжі та більше часу приділяти молитві, розказує НВ.
Коли Горіховий Спас 2024: дата за ПЦУ
Горіховий Спас 2024 року українці святкуватимуть 16 серпня, після завершення Успенського посту (14 серпня) і свята Успіння Пресвятої Богородиці (15 серпня). До переходу на новий календар ПЦУ, святкування цього дня відбувалося 29 числа.
Третій Спас, відомий також як Полотняний або Хлібний, отримав свою назву через те, що до цієї дати починають дозрівати горіхи. Колись люди випікали хліб із пшениці нового врожаю, що дало назву Хлібний, і виходили на ярмарки, торгуючи полотнами, що пояснює назву Полотняний. У православній традиції на Горіховий Спас відзначається Перенесення Нерукотворного образу Господнього в Константинополь.
Традиції на Горіховий Спас
На Горіховий Спас існують різні традиції та ритуали, які відзначаються в Україні та інших православних країнах. Ось деякі з них:
- Господині пекли пироги та хліб, використовуючи борошно зі свіжого врожаю. Це символізує вдячність за плоди землі та благословення на майбутній рік.
- Православні вірять, що на Горіховий Спас обов’язково потрібно купити якесь полотно або рушник. Це пов’язано з легендою, що на рушнику, яким витер обличчя Христос, відбився його лик, і саме полотно могло зцілювати хворих. Освячене полотно може принести щастя господарям.
- Разом із готовою випічкою та горіхами варто сходити до церкви, щоб освятити продукти. Це додасть їм особливої сили та благословення.
- Народна прикмета свідчить, що на Горіховий Спас обов’язково потрібно влаштувати святкову вечерю, запросивши рідних і друзів. Головною стравою може стати горіхова випічка, а також страви з горіхами.
Що не можна робити на Горіховий Спас
Третій Спас (Горіховий), як і будь-яке свято, оповитий не тільки добрими традиціями, а й заборонами. Так, на Горіховий Спас не можна:
- сваритися, ображати й ображатися, лихословити;
- викидати їжу в сміття (краще віддати тваринам);
- відмовляти людям у допомозі;
- переїдати, незважаючи на закінчення посту;
- будь-яка хатня робота в цей день заборонена.