Деякі люди вважають, що прийом ліків у певний період доби може вплинути на їхню ефективність. Однак учені вирішили перевірити це за допомогою науки і з'ясували, що реальність значно відрізняється від подібних тверджень.
Нещодавнє дослідження, представлене на Конгресі ESC 2024, засвідчило, що час приймання препаратів для зниження артеріального тиску (АТ), зранку чи ввечері, не чинить істотного впливу на ризик серцево-судинних ускладнень і смертність. Цей висновок було зроблено на підставі систематичного огляду та мета-аналізу численних рандомізованих контрольованих досліджень (РКД), у яких порівнювали вплив ранкового та вечірнього прийому ліків на перебіг серцево-судинних захворювань, розповідає Фокус.
У дослідженні, результати якого ще не опубліковані для публічного ознайомлення, розглядалася давня гіпотеза про те, що підвищений артеріальний тиск у нічний час може бути сильніше пов'язаний із серцево-судинними ускладненнями. Хоча деякі попередні наукові дані натякали на те, що нічне дозування може забезпечити кращий захист, вони були досить суперечливими, заявили автори.
У цьому мета-аналізі було об'єднано дані п'яти великих РКД, включно з BedMed, BedMed-Frail, TIME, Hygia і MAPEC, у яких взяли участь 46 606 пацієнтів. Як первинну кінцеву точку в аналізі оцінювали основні несприятливі серцево-судинні ускладнення, включно зі смертю, нефатальним інфарктом міокарда, інсультом і загостренням серцевої недостатності. Вторинні кінцеві точки включали смертність, госпіталізацію, а також такі обтяжливі фактори, як переломи, глаукома і зниження когнітивних здібностей.
Загальні результати всіх проаналізованих досліджень не виявили суттєвої різниці в серцево-судинних показниках між ранковим і вечірнім дозуванням. Професор Рікі Тургеон з Університету Британської Колумбії, який представив результати дослідження, зазначив, що мета-аналіз надає переконливі докази того, що пацієнти можуть вживати препарати для зниження артеріального тиску в той час, який найкраще відповідає їхньому способу життя, без шкоди для серцево-судинного здоров'я.
Серцево-судинні захворювання залишаються основною причиною смерті в усьому світі, а гіпертонія є одним з основних факторів ризику, що піддається лікуванню. Незважаючи на триваючі суперечки щодо часу приймання препаратів, дослідження показало, що вживання ліків у зручний для людини період, є найважливішим фактором для ефективного лікування, вважають автори.