У Нью-Йорку відбулася зустріч у форматі “Велика сімка” плюс Україна”, під час якої понад 30 країн та Європейський Союз ухвалили Спільну декларацію про підтримку відновлення та реконструкції України.
Президент України Володимир Зеленський зазначив: цей документ сприятиме миру в Україні та всій Європі. А президент США Джо Байден наголосив, що декларація ще раз підтверджує підтримку України — як зараз, так і у майбутньому, повідомляє FREEДOM.
Понад 30 країн та Європейський Союз ухвалили декларацію про підтримку відновлення та реконструкції України. Це сталося на зустрічі у форматі “Група сім” плюс Україна” у Нью-Йорку. У Білому домі цей захід називають історичним.
У підписаній декларації країни-союзники підтвердили раніше взяті на себе зобов’язання підтримувати економіку України та допомогти у її повоєнному відновленні, зокрема фінансово. Київ своєю чергою зобов’язався провести економічну, судову, антикорупційну реформи та реформу правоохоронної системи.
Про колективну позику Україні у розмірі 50 млрд доларів, підкріплену майбутніми доходами від заморожених російських активів, лідери країн G7 домовилися у червні. Спочатку планувалося, що ЄС та США забезпечать по 20 млрд, а ще 10 млрд — розподілять між собою Великобританія, Японія та Канада. Проте між Брюсселем та Вашингтоном виникли розбіжності. США вимагали гарантувати, що російські активи, більшість із яких заблокована в Європі, залишаться замороженими надовго. Але прем’єр Угорщини Віктор Орбан виступив проти, пише Financial Times. Незалежно від того, як розвиватимуться події, ЄС зобов’язався надати Києву до 35 млрд євро. Це близько 39 млрд доларів.
Імовірніше, узгодження відбудеться до кінця 2024 року. Україна отримуватиме до 5 млрд євро щороку у межах безповоротної позички “Великої сімки”, зазначили у комітеті Верховної Ради з питань економічного розвитку. Це приблизна сума річного прибутку, яку заморожені активи російського Центробанку загальною вартістю майже 300 млрд євро генерують у фінансових установах ЄС.