Коли чоловік звернувся по допомогу в лікарню з приводу лікування пухлини, лікарі були здивовані його зовнішнім виглядом. Виявилося, що його шкіра змінювалася протягом 5 років, проте вони так і не можуть з'ясувати причину його аномального стану.
84-річний чоловік із Гонконгу поступив з ускладненнями після обструкції сечовивідних шляхів, але його випадок спантеличив лікарів не через це, а через незвичний сірий відтінок, що вразив його шкіру, очі та нігті. За наявними даними, попелястий відтінок з'явився за п'ять років до звернення в лікарню. Співробітники сфери охорони здоров'я і вчені вирішили розібратися в причинах такої аномалії, пише ScienceAlert.
Подальші аналізи крові виявили незвичайну причину: в організмі чоловіка скупчилася величезна кількість срібла, що в 40 разів перевищує звичайну концентрацію. Срібло відклалося у вигляді гранул під шкірою, зокрема в мембранах потових залоз, кровоносних судинах і шкірних волокнах. Цей стан, відомий як аргірія, є рідкісним захворюванням, викликаним системним накопиченням срібла в тканинах організму, йшлося у висновку, опублікованому в журналі The New England Journal of Medicine.
Аргірія, хоча й рідко трапляється сьогодні, історично спостерігалася в шахтарів і ремісників, які піддавалися впливу срібла, а також у людей, які приймали ліки на його основі. Срібло, колись включене до складу деяких протимікробних препаратів, досі рекламується в колоїдній формі як харчова добавка, незважаючи на попередження Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA) щодо його безпеки та ефективності для лікування захворювань.
Метал потрапляє в організм через легені, шкіру або травну систему і може відкладатися в різних тканинах. При впливі ультрафіолетового випромінювання сонячного світла іони срібла в шкірі вступають у реакцію, утворюючи сполуки, які мають сірий або синій вигляд. Особливої загадки цьому випадку надавала відсутність явного джерела впливу срібла. У пацієнта, який лікувався від доброякісної пухлини простати препаратом фінастерид, що не містить срібла, не було жодних професійних особливостей або впливу навколишнього середовища, які могли б пояснити високий рівень металу.
Чоловік багато років працював офіціантом, і не було жодних ознак того, що його будинок або сусіди були пов'язані з будь-яким забрудненням. На щастя, хоча аргірія викликає помітні косметичні зміни, вона зазвичай нешкідлива з погляду довгострокового здоров'я, за винятком випадків крайньої токсичності срібла. У високих концентраціях срібло може перешкоджати засвоєнню деяких ліків, як-от антибіотики і гормони щитовидної залози.
Однак для цього пацієнта цей стан не становив безпосередньої небезпеки для здоров'я, крім косметичного ефекту. На жаль, не існує лікування, здатного повернути назад накопичення срібла в організмі, а отже, його грифельно-сіра зовнішність, найімовірніше, залишиться назавжди. Походження захворювання цієї людини залишається загадкою.
Хоча лікарі поставили йому діагноз і надалі стежитимуть за рівнем срібла в його організмі, остаточну причину досі так і не було встановлено. Цей випадок є чудовим нагадуванням, що застерігає про ризик безконтрольного вживання срібла і є прикладом небезпек, пов'язаних із нерегульованими добавками, які продаються під сумнівними заявами про користь для здоров'я.