Керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння в Україні є одним із найсерйозніших порушень ПДР і суворо карається аж до позбавлення прав на строк до 10 років.
При цьому відмова від проходження перевірки також може спричинити аналогічне покарання і щонайменше карається штрафом у розмірі від 17 000 гривень. Однак досвідчений патрульний розповів, як можна легально уникнути тестування без будь-яких юридичних наслідків.
Насамперед поліцейський нагадав, що зупинка автомобіля має відбуватися за наявності законних підстав, перелічених у ст.35 ЗУ «Про Національну поліцію». Найчастіше це пов’язано з порушенням ПДР або коли дії водія становлять загрозу для оточуючих. Припустимо, водій справді їхав якось агресивно, що викликало підозри в інспектора. У разі зупинки останній повинен представитися, назвати конкретну причину зупинки і тільки після цього пропонувати пройти тест.
Дослідження проводиться за участю двох свідків або під запис на відео. Прилад «Драгер» має бути сертифікований і перевірений, документи на нього інспектор зобов’язаний пред’явити на першу вимогу. Пристрій вмикають у присутності водія і надягають на нього новий мундштук.
Тільки після цього можна дихати в «трубочку». Якщо якусь одну з перерахованих умов виконано не було, за словами патрульного, це є законною підставою для відмови від тестування.
Гранично допустиме значення при тестуванні – 0,2 проміле. Якщо водія не влаштовує результат, він має право вимагати проведення повторного обстеження. І навіть якщо «Драгер» знову показав занадто високий показник алкоголю, кермувальник може відмовитися від подальшого оформлення матеріалів, зажадавши проведення обстеження в медустанові. Поліція зобов’язана видати йому направлення, простеживши, щоб водій встиг пройти його протягом двох годин після зупинки.
У сертифікованому закладі медики за направленням повинні відібрати у нього мазки слини, зразки крові та сечі на лабораторний аналіз. При цьому фізіологічна нездатність здати зразки матеріалу не є підставою для притягнення водія до відповідальності за відмову від огляду. Тільки якщо результати аналізів покажуть позитивний результат, це можна вважати остаточною підставою для оформлення ст.130 КУпАП.