Чому так важливі профілактичні огляди у профільного фахівця, які небезпеки щодо очей можна проґавити, в якому віці є схильність до зниження зору – про це та інші важливі моменти розповідає провідний спеціаліст дитячого відділення офтальмологічного центру “Ексімер” Олена Варга.
Залежно від віку та чинників ризику, зокрема спадковості, повне обстеження очей треба проходити мінімум раз на рік.
Якщо не зважати на проблеми із зоровою системою, це справлятиме негативний вплив на загальний розвиток дитини та його стосунки – і з однолітками, і з дорослими, і з навколишнім світом.
Найважливіші періоди профоглядів
Після народження
У пологовому будинку немовля оглядає неонатолог, а в разі виявлення порушень – офтальмолог.
Що досліджують:
-
наявність ураження сітківки ока – ретинопатію, яка притаманна недоношеним малюкам або народженим із малою вагою (до 2,5 кг).
-
реакцію зіниць на світло.
-
вроджені вади ока чи його придатків: недорозвиненість очного яблука – анофтальм, аномальний розмір одного чи обох очей – мікрофтальм, катаракту, глаукому тощо.
В 1-3 роки
З 12-го по 36-й місяць робиться той самий огляд, що й у перший рік життя. У цьому віці дитина активно пізнає світ, все бере в руки й торкається обличчя. Можуть виникати запалення – зазвичай сімейний лікар призначає для лікування очні краплі.
У 3-5 років
Дитина вже вміє висловити свою думку, виконати завдання на прохання, тому спеціаліст може нарешті перевірити гостроту зору за таблицею.
У цьому віці дитячий офтальмолог виявляє проблему “лінивого ока” (амбліопію) та некомпенсовану косоокість. І той, і другий стан треба неодмінно лікувати.
З 5 до 16 років
Починаючи з 5 років очі необхідно обстежувати щороку, а за офтальмологічних проблем – частіше.
Обов’язково пройти ретельну перевірку:
-
перед школою у 6 років для визначення готовності до навчання та можливих обмежень щодо зорового навантаження;
-
по завершенню 1 класу для моніторингу гостроти зору.
-
у перехідний період, у 10-11 років – для дівчат і 12-13 – для хлопців. У пубертатному віці активно росте очне яблуко, що може спричинити розвиток міопії. Якщо за літо підліток вигнався вгору, краще частіше відвідувати офтальмолога – двічі на рік.
Які порушення зору може виявити дитячий офтальмолог
Найпоширеніші проблеми:
-
нездатність розрізняти кольори – дальтонізм;
-
зниження зору одного ока – амбліопія;
-
косоокість;
-
поганий зір на дальню відстань – міопія;
-
неможливість навести фокус на предмети, що розташовані близько, – далекозорість;
-
розмитість зображення на різній відстані через астигматизм.
Саме профілактична перевірка дає змогу вчасно виявити очні захворювання та погіршення зору й призначити ефективне лікування чи корекцію.