Після переговорів у Флориді президенти Володимир Зеленський та Дональд Трамп оголосили значний прогрес у мирних зусиллях.
Зеленський заявив, що 20 пунктів плану узгоджені «на 100%», а рішення щодо всіх шести документів можуть бути прийняті вже в січні.
Трамп оцінив прогрес оптимістично, заявивши, що сторони узгодили «95% питань», але залишилися 1-2 пункти, які потребують обговорення.
Він застеріг, що процес може зайняти кілька тижнів, але «все може піти не добре», і закликав до швидкої угоди, оскільки, на його думку, найближчими місяцями можуть бути захоплені нові українські території.
Ключові моменти переговорів
-
Територіальне питання: Трамп заявив, що питання, зокрема щодо Донбасу, «до кінця не вирішили», але процес «рухається в потрібному напрямку». Зеленський підтвердив, що команди «зблизилися», але наголосив на необхідності дотримання української Конституції.
-
Можливий референдум: Обидва лідери згадали про можливість референдуму як механізму для ухвалення ключових рішень. Зеленський назвав його «одним із ключів», а Трамп додав, що населення «явно за припинення боїв». Одночасно не виключається, що угоду може затвердити Верховна Рада.
-
Гарантії безпеки: Трамп чітко заявив, що «Європа візьме на себе більшу частину гарантій безпеки Україні».
-
Робочі групи: США створюють робочу групу для переговорів з Росією, до якої можуть увійти і українські представники. Аналогічний крок анонсував і Кремль.
-
Запорізька АЕС: Трамп повідомив, що Володимир Путін «готовий працювати разом з Україною» щодо станції та зробити її «відкритою».
-
Відновлення: На думку Трампа, Росія «хоче бачити Україну успішною» і готова брати участь у її відновленні.
