Оскільки ні влітку, ні ранньою весною ліс особливо не радував грибними знахідками, вже після перших бажаних осінніх дощів ліси Черкащини ожили й пішли грибочки.
І опеньки, і білі, і маслюки, і польські таки потрапляють у кошик любителів тихого полювання. А на порозі зими окремі трофеї тягнуть на рекордні. Такий рекордної ваги гриб знайшов житель Черкас Олександр Боровський. Розповідає Тетяна Роговська у газеті “Вечірні Черкаси“.
– Я білі гриби збираю з 2005 року. У ліс збирати гриби більше любить ходить дружина Альона. А я так, вимушений, – з усмішкою розповідає Олександр Боровський. – У нечаївський ліс їздимо часто, адже з села родом батьки дружини. А взагалі любимо освоювати нові грибні місця. Минулої неділі, 22 листопада знову заїхали в нечаївський ліс, і проходили місцями, де вже ходжено-переходжено і перед нами вже людей пройшло скільки цим місцем. Піднялися на пагорб і дружина знайшла перший білий, невеличкий, грамів 300. А я в кілька метрах від неї, під сосною запримітив цього красеня. Причому його шляпка ледь-ледь пробилась із-під хвої. А як почав відгрібать, таку ніжку товстенну вирив…
Вдома зважили гриб – 842 грами. До цього найбільший, якого пощастило знайти, важив півкілограма. Гриб посмажили з цибулею і смакували всією родиною.
Цього року в нас вийшло турне по Черкаській області. Їздили і на Смілянщину, і на Чигиринщину, і по Канівських лісах пройшлися. Грибів – повно. П’ять відер осінніх опеньок назбирали за дві години на Смілянщині минулими вихідними. На Канівщині маслюків відра три взяли, – Олександр цей рік вважає врожайним на гриби.
Олександр із дружиною люблять освоювати нові грибні місяця. Орієнтуються по карті Google maps. Цього року чоловік почав зберігати у смартфони грибні орієнтири.
«Мисливець за білим щастям» із Карпат, знаний на всю Україну грибник із Прикарпаття Юрій Соломченко у коментарі поділився: найбільший знайдений ним біли гриб заважив три кілограми. Додає: таких велетнів знаходить не часто – раз на рік, 500-600-грамові трапляються частіше.
Грибні трофеї такої ваги могли б бути гідними претендентами в Реєстрі рекордів України.
– Були роки, коли українці знаходили білі і польські гриби великих розмірів, але ми не могли зареєструвати рекорд, адже не були дотримані правила. Адже рекорд – це наше ім’я і довіра, і ми ніколи не реєструємо зі слів, – пояснює керівник Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова. – Часто рекорди лісових грибів ми не реєструємо по тій простій причині, що люди на радощах устигають їх з’їсти раніше, ніж провести необхідні зважування й заміри, як це передбачено правилами, які отримує кожен рекордсмен. Рекорд ми можемо зареєструвати дистанційно.
Процедура зважування, заміру шляпки і об’єму має бути зафіксована безперервною зйомкою, а ваги мають бути сертифіковані і експерти Книги рекордів України мають бачити, що вони відкалібровані.
За словами пані Лани, люди легковажать і найбільше, що вони роблять – надсилають фото гриба з телефону і говорять: «Реєструйте рекорд». До того ж, «грибне співтовариство ще не структуроване, це просто грибники, які ходять по лісу і все».
Рекордсмени:
У 2017 році у Малинівщині Житомирської області місцевий грибник знайшов білий гриб, який заважив на 3 кг 120 г. Найбільшим «білим царем» донедавна офіційно був визнаний гриб, якого у 2013 році знайшов житель Рогатина Івано-Франківської області. Вага трофея – 3 кг 100 г. А в серпні 2000 року білий гриб вагою 2 кг 850 г в Смідинському лісі на Волині під кущем ліщини знайшла місцева жителька. Рекордсмен не поміщався у відро, адже його шапка мала окружність 94 см, а ніжка – майже 40 см.