Російська вакцина від коронавірусу Sputnik V забезпечує близько 92% захисту - про це свідчать останні результати третьої фази клінічних випробувань, оприлюднені в авторитетному науковому журналі Lancet.
Автори статті - понад два десятки дослідників, переважно з російськими прізвищами.
Раніше розробники Sputnik V вже озвучували цифру в майже 92% ефективності - але в багатьох фахівців це викликало сумніви.
Вчені запевняють, що тепер ефективність їхньої вакцини доведена.
У групі з 14 964 людей, яким вводили Sputnik V, зрештою, за словами розробників, захворіли 16 людей або 0,1%.
У групі плацебо, що складалася з 4 902 людей, захворіли 62 людини або 1,3%.
Це кількість захворілих через 21 день після введення першої дози препарату.
Російські вчені кажуть, що через 21 день після вакцинації (першої дози) не спостерігали випадків середнього чи важкого протікання хвороби у групі вакцинованих. При цьому в групі плацебо було 20 таких випадків.
Троє учасників дослідження померли (троє - у групі вакцини, один - у групі плацебо) - але жодна зі смертей ніяк не пов'язана з введенням вакцини, йдеться у статті Lancet.
Раніше одним із потенційних плюсів Sputnik V називали те, що вона випускається в сухому вигляді і її можна зберігати за температури від 2 до 8 градусів. Це значно спрощує транспортування препарату.
Застереження вчених
У вересні минулого року в тому ж таки журналі Lancet оприлюднили результати другої фази досліджень російської вакцини. Після тієї публікації міжнародна група вчених звернулася до Lancet з проханням надати їм детальнішу інформацію про клінічні випробування. Проте цих даних їм так і не передали.
Підозри у вчених викликали підозрілі та малоймовірні збіги показників у різних груп учасників випробувань.
Також вчені вказували на швидкість публікації та незрозумілості з датами. Дослідження закінчили лише 10 числа, а підготувати і надрукувати подібне дослідження за три тижні - майже неможливо.
Свої застереження вчені висловили у відкритому листі, направленому в Lancet. Вони просили викласти у відкритий доступ клінічний протокол випробувань препарату. Але відповідь їх не влаштувала і лише посилила сумніви щодо Sputnik V.
"Автор російської статті так і не надали жодних даних, - казав BBC один із авторів листа Енріко Буччі, професор біології американського університету Темпл і відомий борець із псевдонаукою. - Нам не надали навіть доступу до оригінальних даних дослідження".
"Відповіді на наші питання були формальними, самих даних ми так і не побачили", - сказав BBC один із підписантів листа Костянтин Андрєєв з Північно-Західного університету США.
В Lancet тоді відмовилися розкривати будь-які подробиці підготовки статті російських вчених для публікації.