Проблема зловживання алкоголем, що виростає на грунті «невинної» випивки, розвивається зазвичай непомітно.
Британський експерт, тренер з тверезості Саймон Чаппл, розповів в інтерв’ю про те, що проблема безконтрольного вживання алкоголю посилилася за час пандемії – цьому посприяли стрес і можливість перебувати вдома. Спеціаліст попереджає, що люди часто не усвідомлюють свого пияцтва, будучи впевненими, що можуть контролювати цю сторону свого існування. Тим часом існують ознаки того, що випивка стає проблемою, яка може загрожувати здоров’ю та соціальному благополуччю людини.
Втрата контролю. За словами Саймона Чаппла, якщо людина передчуває протягом дня випивку, заплановану на вечір, – це є сигналом того, що потрібно зробити перерву. Якщо ідея і реальна перспектива такої паузи викликає тривогу і погіршення настрою, значить, є проблема.
Внутрішній конфлікт. Людина може усвідомлювати, що зловживає спиртним і думати про припинення, – однак, не в силах виконати цього, знову тягнеться до алкоголю. Нерідко в таких обставинах випивка служить способом заглушити голос совісті, що теж викликає переживання.
Впевненість, що алкоголь приносить користь. Людина може вважати, що спиртне допомагає їй справлятися зі стресом, занепокоєнням, депресією. Подібне наділення алкоголю позитивними якостями-це теж один з тривожних дзвінків.
Погляд збоку. Чаппл каже, що чуючи на свою адресу часті коментарі або жарти з приводу вживання алкоголю, слід задуматися: чи не є це дійсно серйозною проблемою.
Алкоголь як спосіб провести час. Коли виникає проблема з пияцтвом, постраждала людина може знаходити різні причини, щоб випити протягом дня.
Ізоляція. Експерт попереджає: люди, залежні від алкоголю, часто починають ізолювати себе від друзів, які не п’ють, або тих людей зі свого оточення, які коментували їх вживання алкоголю, натякали про проблему.
Ознаки відміни. Ще одна ознака залежності-поява таких симптомів в періоди, коли людина приймає вольове рішення перестати пити або зробити перерву. Наприклад, можуть виникати підвищена пітливість, занепокоєння або прискорене серцебиття, а в найбільш серйозних випадках – галюцинації, судоми. Все це говорить про те, що тіло стало залежним від алкоголю.