Група британських вчених опублікувала роботу, присвячену лікам проти похмілля, повідомляє Forskning. У дослідників є одна конкретна рекомендація, правда, вона далеко не всім сподобається.
Дослідницька група на чолі з Еммертом Робертсом (Emmert Roberts) з Королівського коледжу в Лондоні, захотіла з’ясувати, чи існують якісь підтверджені наукою засоби, за допомогою яких ми могли б полегшити свій стан на наступний день після застілля.
Деякі з наукових робіт, вивчених експертами, продемонстрували багатообіцяючі результати.
Однак 21 плацебоконтрольоване дослідження, які ще раз розібрали вчені, мало безліч явних недоліків. Скажімо, у багатьох експериментах брали участь тільки чоловіки, і ні в одному з них не були задіяні люди старше 65 років. У всіх експериментах було мало учасників.
Жодне з цих досліджень не було присвячено одному і тому ж засобу. Тобто, жоден із засобів не вивчався двічі різними вченими.
Таким чином, схоже, ми досі так і не можемо назвати якийсь дієвий засіб, який наука схвалила б в якості реальних ліків від похмілля. Похмелятися для так званого “рехаба”, схоже, теж фактично марно.
Похмілля дорого обходиться суспільству
Гулянки громадян та їх наслідки на наступний день щорічно обходяться суспільству в чималі гроші.
За інформацією норвезького центру проблем зловживання психоактивними речовинами і залежностей в області трудової діяльності, Норвегія щорічно втрачає 1,1 мільярда крон через неефективність або відсутність співробітників на робочому місці через вживання алкоголю.
Дослідження свідчать, що кожен четвертий з нас ходив на роботу з похмілля або працював неефективно після того, як напередодні ввечері випив зайве.
Американський центр з контролю та профілактики захворювань підрахував, що США втрачають 220 мільярдів доларів на рік через похмілля громадян, причому 72% втрат пов’язані з поганою продуктивністю на робочому місці.
Професор Девід Натт (David Nutt) з Імперського коледжу Лондона, колишній радник британської влади з п’янких речовин, каже, що похмілля — це серйозна соціальна проблема і для британців.
Вода теж не допомагає
Робертс каже, що пиття води, звичайно, може в чомусь допомогти, але ніякої гарантії від похмілля це не дає.
Нідерландські вчені в 2015 році вивчали, чи є якийсь зв’язок між питтям води та похміллям, і отримали такий же результат. Єдине, що точно вбереже вас від похмілля — це скорочення споживання алкоголю або повна відмова від нього.
Вода може допомогти при зневодненні, тобто врятувати вас від спраги, сухості в роті і подібних симптомів, які у вас можуть бути після гарячого вечора. Але від найважчих похмільних недуг вода не допомагає.
Три потенційні ліки, які виділяються на тлі інших
Хоча всі наявні дослідження виявилися слабкими, британські вчені вважають, що за їх підсумками додаткової уваги заслуговують екстракт гвоздики, толфенамова кислота і піритинол.
Екстракт гвоздики можна отримувати, наприклад, приймаючи харчову добавку Clovinol, яка також стала предметом дослідження. Але екстракт гвоздики випробовувався тільки в одній науковій роботі і всього на 16 учасників експерименту. Так що робити висновки передчасно, вважають вчені.
Те ж саме відноситься і до толфенамової кислоти, по якій позитивні результати отримали в невеликому дослідженні за участю лише 30 осіб. Толфенамова кислота – це протизапальний і знеболюючий засіб, що використовується при лікуванні мігрені.
Лише 17 осіб брали участь у випробуваннях, покликаних з’ясувати, чи може препарат піритинол протидіяти похміллю. Піритинол вже давно використовується як ліки від хвороби Альцгеймера і деменції.
Екстракт гвоздики виділяється з цих трьох засобів, так як це харчова добавка, а не ліки. Так що його легше дістати.
Можливо, саме тому сам Робертс перед Новим роком купив собі пляшечку екстракту гвоздики.