Давно минули часи, коли на прилавках був лише один вид масла — масло, тому треба брати, доки є. Потім виявилося, що масло буває різне, і не все воно однаково корисне.
Як же розібратися в асортименті масла і зрозуміти, наскільки воно реально корисне? Журнал «Профіль» розповів про користь та шкоду вершкового масла, а також скільки його можна їсти та яке краще вибрати.
Користь вершкового масла
Поживні речовини, що містяться у вершковому маслі, добре засвоюються. Як і більшість інших молочних продуктів, це джерело легкозасвоюваних та дуже корисних молочних жирів, а також фосфоліпідів, які беруть участь у побудові клітинних мембран, сприяють відновленню клітин.
У вершкового масла багатий амінокислотний склад: у ньому наявні триптофан, ізолейцин, лізин, тирозин, метіонін, аргінін, пролін, гліцин, глютамінова кислота та інші амінокислоти.
Також це хороше джерело:
- вітаміну А;
- вітаміну В12;
- вітаміну D;
- вітаміну К.
Вершкове масло містить безліч різних жирних кислот, включаючи полі- та мононенасичені, які, на відміну від насичених, корисні для здоров'я.
Вершкове масло багате на кон’юговану лінолеву кислоту (CLA), яка потрібна для контролю ваги. Дослідження показують, що вона сприяє зменшенню кількості жиру в організмі, знижує ризик серцево-судинних захворювань, відіграє роль у регулюванні імунних та запальних процесів.
Шкода вершкового масла
У вершковому маслі багато насичених жирів (наприклад, у 100 г олії з жирністю 81,1% — 51,4 г насичених жирних кислот). Їх надлишок в організмі може призводити до підвищення рівня холестерину та підвищення ризику серцево-судинних захворювань.
Рекомендується вживати трохи більше 13 г насичених жирів щодня.
Людям із гіперхолістеринемією рекомендують звести вживання вершкового масла до мінімуму (100 г продукту близько 215 мкг харчового холестерину). Вожночас при нормальних показниках ліпідного профілю помірне вживання вершкового масла може вважатися частиною звичайної дієти.
Вершкове масло — продукт швидкопсувний. Однією з найбільш поширених проблем, які виявляють регулярні перевірки в магазинах, є порушення мікробіології, потенційно здатні призвести до харчового розладу. У зоні ризику – діти та люди з ослабленим імунітетом, у них ймовірність отримати харчовий розлад через неякісний продукт набагато вищий.
Через високу калорійність вершкове масло рекомендують вживати в обмеженій кількості. Також його значно обмежують при надмірній вазі, цукровому діабеті легкого та середнього ступеня, встановленні толерантності до вуглеводів.
Яке вершкове масло вибрати
Вершкове масло відрізняється не тільки за жирністю. На смак воно може відрізнятися.
✔ Солодковершкове масло робиться із вершків.
✔ Солоновершкове масло має характерний солонуватий смак.
✔ Кисловершкове масло робиться із заздалегідь сквашених вершків, тому має невелику кислинку.
У якісного вершкового масла щільна й однорідна консистенція (зокрема на зрізі), однорідний колір, який може бути як блідо-жовтим, так і яскравішим. У магазині також варто звертати увагу на низку моментів.
Склад — там мають бути вершки чи незбиране молоко.
Назва — якщо є напис на кшталт «молочний продукт» або «спред», це точно не натуральне вершкове масло.
Ціна — продукт, який коштує підозріло дешево на тлі аналогів, навряд чи буде хорошим і якісним, велика ймовірність, що це не масло, а спред.
Термін придатності — якщо він великий, у складі можуть бути консерванти, що для масла не допускається.
У простроченого вершкового масла виникає неприємний присмак та сторонній запах.
Також ми розповідали, коли краще смажити на вершковому маслі і як це правильно зробити.