Більше споживання фруктів і овочів пов’язане з меншим ризиком смерті чоловіків і жінок, згідно з даними, що представляють майже 2 мільйони опитаних дорослих.
П’ять щоденних порцій фруктів і овочів, з’їдених як 2 порції фруктів і 3 порції овочів, можуть бути оптимальною кількістю та комбінацією для довшого життя.
Дієти, багаті фруктами та овочами, допомагають знизити ризик багатьох хронічних захворювань, які є основними причинами смерті, включаючи серцево-судинні захворювання та рак.
Проте, згідно з даними, лише приблизно кожна десята доросла людина їсть достатньо фруктів чи овочів.
Донг Д. Ван, доктор медичних наук, епідеміолог, дієтолог і член медичного факультету Гарвардської медичної школи та жіночої лікарні Бригама в Бостоні разом з колегами проаналізували дані Дослідження здоров’я медсестер і Дослідження медичних працівників, двох досліджень, які включали понад 100 000 дорослих, за якими спостерігали протягом 30 років.
Обидва набори даних включали детальну інформацію про дієту, яку неодноразово збирали кожні два-чотири роки.
Для цього аналізу дослідники також об’єднали дані про споживання фруктів і овочів і смерть з 26 досліджень, які включали близько 1,9 мільйона учасників з 29 країн і територій Північної та Південної Америки, Європи, Азії, Африки та Австралії.
Аналіз усіх досліджень, у яких брали участь понад 2 мільйони учасників, показав:
Споживання приблизно п'яти порцій фруктів і овочів щодня асоціювалося з найнижчим ризиком смерті.
Вживання понад п'ять порцій не було пов'язано з додатковою користю.
Вживання приблизно двох порцій фруктів на день і трьох порцій овочів на день асоціювалося з найбільшим довголіттям.
У порівнянні з тими, хто споживав дві порції фруктів і овочів на день, учасники, які споживали п’ять порцій фруктів і овочів на день, мали на 13% менший ризик смерті від усіх причин; на 12% нижчий ризик смерті від серцево-судинних захворювань, включаючи хвороби серця та інсульт; на 10% менший ризик смерті від раку; і на 35% нижчий ризик смерті від респіраторних захворювань, таких як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ).
Не всі продукти, які можна вважати фруктами та овочами, мають однакові переваги. Наприклад: крохмалисті овочі, такі як горох і кукурудза, фруктові соки та картопля не були пов’язані зі зниженням ризику смерті від усіх причин або конкретних хронічних захворювань.
З іншого боку, зелені листові овочі, включаючи шпинат, салат і капусту, а також фрукти та овочі, багаті бета-каротином і вітаміном С, такі як цитрусові, ягоди та морква, продемонстрували переваги.
«Наш аналіз двох груп чоловіків і жінок США дав результати, подібні до результатів 26 груп по всьому світу, що підтверджує біологічну правдоподібність наших висновків і передбачає, що ці висновки можна застосувати до більш широких груп населення», — сказав Ван.
Це дослідження визначає оптимальний рівень споживання фруктів і овочів і підтверджує засновану на доказах і стислу ідею громадської охорони здоров’я «5 на день», тобто в ідеалі люди повинні споживати п’ять порцій фруктів і овочів щодня.
«Ця кількість, ймовірно, забезпечує найбільшу користь з точки зору профілактики основних хронічних захворювань і є відносно досяжним споживанням для широкої громадськості», - сказав професор Ван.
«Ми також виявили, що не всі фрукти та овочі однаково корисні, хоча в поточних дієтичних рекомендаціях зазвичай однаково ставляться до всіх видів фруктів та овочів, включаючи крохмалисті овочі, фруктові соки та картоплю».