U-News » Суспільство » Військовий облік жінок: чи зможуть українки виїхати з країни
Всі новини

Військовий облік жінок: чи зможуть українки виїхати з країни

В Україні намітився черговий скандальний мобілізаційний скандал. Його причина – взяття на військовий облік жінок, який, згідно із чинним законодавством, стартує вже зовсім скоро: 1 жовтня 2022 року. Головною причиною для занепокоєння стала інформація, що жінкам, яких візьмуть на військовий облік, буде заборонено виїзд за кордон. Але ж разом із жінками зазвичай евакуюються і діти. Чи справді для військовозобов'язаних жінок закриють виїзд із країни, і комусь в обов'язковому порядку необхідно стати на військовий облік - з'ясовував "Апостроф".

Сміливий Смілка

Чергову хвилю медіашуму підняла заява юриста Міноборони Володимира Смілки, який у коментарі "Суспільному" зазначив, що на військовозобов'язаних жінок поширюються ті самі обмеження, що й на чоловіків. Отже, вони не можуть залишати територію країни під час дії воєнного стану.

"Оскільки ми наближаємося до стандартів НАТО, ми йдемо до них не тільки за зброєю, а й у питаннях військового обліку. Цей облік однаковий як для жінок, так і для чоловіків. Вони збирають необхідні документи і звертаються до керівника свого підприємства, направляються до територіальних центрів комплектування", - зазначив Володимир Смілка.

Насправді нічого нового юрист Міноборони не сказав. Але словосполучення "жінкам заборонять виїзд за кордон" одразу було підхоплено ЗМІ і очікувано викликало хвилю обурення в соцмережах. Що ж відбувається насправді?

Кому потрібно у військкомат

Для початку варто розуміти, кому саме з жінок потрібно стати на військовий облік?

Відповідно до закону "Про військовий обов'язок та військову службу", "жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною обліково-військовою спеціальністю, визначеною у переліку, затвердженому Міноборони, та придатні до проходження військової служби за станом здоров'я та віком, беруться на військовий облік військовозобов'язаних".

Перелік спеціальностей та професій, власники яких мають стати на військовий облік, це окремий наказ Міноборони № 313. У ньому визначено 14 груп споріднених спеціальностей (наприклад, телекомунікації та радіотехніка, біологія, харчові технології, медицина, ветеринарія, фінанси, психологія), та 7 груп споріднених професій (здебільшого пов'язаних з медициною, а також кухарі, перекладачі та керуючі працівники пошти).

Постановка на облік ще не означає автоматичної мобілізації, але і не виключає мобілізацію як таку.

"Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час", - говорить закон "Про військовий обов'язок та військову службу". А можуть і не бути призвані. Залежно від потреб Міноборони.

Крім того, українські закони дають достатньо підстав для отримання відстрочки від призову по мобілізації.

Так, згідно із законом "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", не підлягають призову на військову службу під час мобілізації:

- жінки, які самостійно виховують дитину (зокрема з інвалідністю) віком до 18 років;

- на утриманні яких перебуває троє та більше дітей до 18 років;

- ті, що доглядають хворого чоловіка або батьків (своїх або чоловіка);

- які мають чоловіка з інвалідністю І або ІІ групи або одного з батьків (своїх чи чоловіка) з інвалідністю;

- здобувають професійно-технічну та вищу освіту, аспіранти, докторанти денної форми навчання, а також педагоги шкіл, училищ, вишів.

Своєю чергою, закон "Про військовий обов'язок та військову службу" передбачає низку випадків, за яких жінка може бути звільнена з військової служби навіть у період дії воєнного стану:

- у зв'язку з вихованням дитини з інвалідністю;

- у зв'язку з вагітністю (з цієї причини жінки звільняються і від військових зборів);

- у разі декретної відпустки, якщо дитині ще не виповнилося 3 роки.

Але це не означає, що на військовий облік ставати не потрібно.

Що з виїздом за кордон

Вже після постановки на облік жінки стають військовозобов'язаними.

"Жінки стають військовозобов'язаними тільки після того, як стають на військовий облік, і до моменту постановки на облік вони не є такими", - пояснював міністр оборони Олексій Рєзніков.

А якщо жінки, взяті на облік, стають військовозобов'язаними, то на них поширюються ті самі норми, що діють і щодо військовозобов'язаних чоловіків. Наприклад, необхідність прибувати на виклик військкоматів на збірні пункти та призовні ділянки, проходити медичні комісії. Також не можна змінювати місце фактичного проживання з моменту оголошення мобілізації, без дозволу військового комісара. Якщо військовозобов'язаний тимчасово перебуває за кордоном, то має стати на консульський облік за місцем проживання у дипломатичних представництвах України.

Відповідно і залишати країну без законних причин військовозобов'язаним жінкам заборонено. Але це теоретично. У Держприкордонслужбі запевняють, що заборона на виїзд із країни пов'язана не з військовим обов'язком, а із статтю.

"На цей момент мені невідомо, щоб порушувалися питання про обмеження жінок у праві перетину кордону. Взагалі. Обмеження стосуються лише чоловіків. Питання щодо жінок мені невідомо, щоб взагалі порушувалося", - додав речник Держприкордонслужби Андрій Демченко, коментуючи ситуацію "Апострофу".

Тут варто було б звернутися взагалі до правових підстав для заборони виїзду за кордон під час дії воєнного стану. Вже не перший місяць юристи твердять про те, що таких підстав просто немає, оскільки в законі "Про порядок виїзду з України та в'їзду в Україну громадян України" немає обмежень для виїзду чоловіків навіть під час воєнного стану, а постанова КМУ "Правила перетину державного кордону громадянами України" роз'яснює, кому можна залишати країну під час війни, але не говорить про те, кому не можна цього робити.

Але якщо у випадку із забороною на виїзд чоловіків влада сяк-так уклала з українцями негласний громадський договір (наприклад, секретар РНБО Олексій Данилов запевняв, що це більше "моральне" питання), то у випадку з жінками такого договору, ймовірно, не передбачається.

Але як на кордоні визначити, чи є жінка військовозобов'язаною, чи ні? З чоловіками все просто: маєш документ про зняття з обліку – їдь. А як бути з жінками, адже далеко не кожній із них, на відміну від чоловіків, треба взагалі на цей облік ставати. Як довести, що ти мерчандайзер, а не кухар і твоя професія, в принципі, не передбачає походу до військкомату? Піти у військкомат, щоб узяти довідку про те, що тобі не треба йти ставати на облік у військкомат?

"Можливо, буде надано якусь базу тих, хто стоїть на обліку. Якщо жінка вже є військовослужбовцем або стоїть на військовому обліку, то Державну прикордонну службу буде про це поінформовано. Буде розроблено алгоритм. Це буде якась база або щось за прикладом системи "Шлях", - пояснив "Апострофу" керівник Управління зі зв'язків із громадськістю ЗСУ Богдан Сеник.

"Забити" на облік

А далі постає логічне питання: а що, якщо жінці взагалі не ставати на військовий облік і таким чином не потрапляти до категорії військовозобов'язаних, яка накладає обмеження? Це буде законно?

Ні, адже військовий облік справа не добровільна. Існує навіть адміністративна відповідальність за статтею 210 Кодексу України про адміністративні порушення. Це штраф у розмірі від 510 до 850 гривень. У разі повторного порушення протягом року штраф різко зросте від 850 до 1700 гривень.

Є й кримінальна відповідальність за статтею 337 "Ухиляння від військового обліку". Так, ухилення від обліку після попередження, зробленого керівником територіального центру комплектування, може загрожувати штрафом від 5100 до 8500 гривень або виправними роботами строком на 1 рік.

Крім того, на суму від 5100 до 8500 гривень штрафуватимуть і підприємства, де працюють жінки, яким потрібно ставати на облік, але які цього не зроблять. Втім влада обіцяє, що до кінця 2022 року нікого штрафувати не будуть, оскільки це перехідний період.

Закон зіпсувався, несіть новий

Але! Все може змінитися. За словами заступника міністра оборони Ганни Маляр, Міноборони розробило та передало у ВР пропозиції щодо зміни закону "Про військовий обов'язок та військову службу" щодо добровільної постановки жінок на військовий облік.

"На сьогодні держава не має гострої потреби суттєво збільшувати кількість жінок на військовому обліку. Разом з тим, для Збройних Сил залишається потреба у фахівцях медицини, радіотехніки, харчових технологій. Тому у разі ухвалення змін до закону, Генштаб розробить зміни до переліку військово облікових спеціальностей для жінок і скоротить перелік до оптимальної потреби. Ще раз нагадую – йдеться про ДОБРОВІЛЬНУ постановку на військовий облік", - пояснила Ганна Маляр.

Своєю чергою член парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла зазначила, що від Міноборони жодних законопроектів щодо військового обліку жінок у ВР не заходило – були лише пропозиції у формі листа, які не можуть бути законопроектом.

Проте нардеп від "Слуги народу" Роксолана Підласа повідомила, що комітет з нацбезпеки все ж таки схвалив принцип добровільної постановки жінок на військовий облік. Проте тексту конкретного законопроекту наразі немає.

Теоретично Міноборони могло б скоротити перелік необхідних спеціальностей всього до трьох: медицина, радіотехніка, харчові технології (якщо ці фахівці зараз потрібні ЗСУ). Але в такому випадку втрачають право ставати на облік жінки інших спеціальностей.

До чого приведе такий бюрократичний пінг-понг – покаже час. Однак, якщо у владі терміново не налагодять нормальну комунікацію з українцями, мобілізаційні пожежі гасити буде все складніше.

Читай U-News в Google News

Читають Коментують
Робітники випадково відремонтували кухню не в тому будинку: як відреагувала господиня
31 869
Жінка знайшла заначку, сховану від чоловіка багато років тому: витратити гроші уже не можна
26 530
Медики назвали найкориснішу для здоров’я рибу
21 739
Як позбутися старечого запаху і звідки він з’являється уже після 40 років
20 180
Авіакомпанія продовжує помилково приймати 101-річну жінку за дитину
12 810
Лікар назвав ягоду, яка провокує проблеми зі здоров’ям у людей після 60 років
11 682
Жирова хвороба печінки: перші "тихі" зміни в організмі назвали лікарі
11 620
Чоловік витратив рік і 50 тисяч доларів, щоб зібрати танк у своєму гаражі
11 564
Бабуся у масивних окулярах, яка не пам'ятає свій вік, несподівано стала зіркою мережі
10 561
Онук вирішив прибрати старий занедбаний гараж бабусі й знайшов там справжній скарб: що там було
10 312
Знайти 3 відмінності між картинками зможе лише найуважніший: складна загадка для розумників
9 496
Анна Саліванчук зізналася, у скільки років втратила цноту і чому працювала в сексі по телефону
9 182
Названо чудовий овоч, який здатен забезпечити захист від деменції
8 485
Вчені визначили дієту для зниження артеріального тиску
0
Популярний в Україні автомобіль визнали найсмертоноснішим у США
0
Краще уникати таких імен: як не варто називати дитину у 2025 році
0
Як в Україні з’явився унікальний бронеавтомобіль для перевезення цінностей
0
Чому смородину потрібно висаджувати під кутом 45 градусів
0
Як перетворити звичайну тирсу на цінне добриво
0
Експерти назвали 5 лікарських трав, які варто посадити на своїй ділянці
0
“Дуже рідко спілкуємося” – Петрожицька розповіла про натягнуті стосунки з матір’ю
0
Вчені з’ясували, як знизити ризик поліпів у кишечнику
0
Які авто купують приватні клієнти та юрособи: найпопулярніші моделі
0
Скільки коштує базовий набір для підготовки машини до зимового сезону
0
На що звернути увагу при підвищеній витраті пального: названо три ключові датчики
0
Залужний показав відео, де вчить українських військових вбивати ворога
0
Ці 7 речей справді закоханий чоловік ніколи не зробить

Перевірити, чи кохає він вас, можна не лише тим, що він для ...

Медики озвучили головні ознаки нестачі сексу у жінок

Медики розповіли, які прояви здатні видавати жінку, що ...

Скільки має тривати якісний секс: експертна думка

Тривалість сексу не має жорстко встановленого стандарту і ...