Вода - нагальна потреба всіх живих організмів. Без неї неможливе життя на планеті. Вчені встановили, що людині, для нормального самопочуття, необхідно на добу споживати не менше півтора літра чистої води.
Безумовно, найкращий варіант для щоденного вживання — чистісінька вода з гірських джерел. Але більшість людей користуються для приготування їжі, напоїв і щоденного вживання звичайною водопровідною водою або водою бутельованою.
За результатами досліджень американських вчених, в стрімкому зростанні онкологічних захворювань на планеті винні не погана екологія чи спадковість, а вода, яку п’ють люди.
Чим небезпечне кип’ятіння води
Вода, яка подається у квартири через водопровід, вважається придатною для пиття. Однак, багато людей, не без підстав, не довіряє якості водопровідної води й перед вживанням її кип’ятить.
Кип’ячена вода є мертвою за своєю природою. Нагріваючи воду до + 100 °C, люди вбивають більшість мікроорганізмів, що знаходяться в ній. Але ось, наприклад, бактерії ботулізму, а також вірус гепатиту A, гинуть лише після кип’ятіння не менше пів години.
В процесі кип’ятіння хлор, яким водоканал обробляє воду, перетворюється в токсичні сполуки, а решта корисних мінеральних солей осідає на стінках посуду, в якому кип’ятять воду. Кисень, який знаходився у воді, при кип’ятінні випаровується.
Потрапивши в організм, сполуки хлору стають провокаторами онкологічних захворювань, а також хвороб нирок і сечового міхура.
Ніяких корисних речовин кип’ячена вода організму не поставляє, але має властивість вимивати з нього мінеральні солі. Люди, які вживають для пиття кип’ячену водопровідну воду, обов’язково повинні постійно приймати додатково мікроелементи та вітаміни.
Вчені дали кілька цінних порад, як мінімізувати наслідки кип’ятіння води
Перш за все, водопровідну воду для приготування їжі й напоїв, слід обов’язково відстоювати. Робити це необхідно, протягом, щонайменше, трьох годин. Хлор, наявний у воді, за цей час випарується, а домішки — випадуть в осад.
Довго кип’ятити воду не слід. Цілком достатньо часу до закипання і хвилину після закипання. Але вода, що закипіла, за можливості, також повинна трохи відстоятися.
Повторно кип’ятити кип’ячену воду не можна. Не слід навіть підігрівати її. Така вода перетворюється на отруту для організму. Фтор, що знаходиться у воді, під час кип’ятіння, утворює фториди. Ці сполуки згубно діють на мозок людини. Чим більше воду кип’ятити, тим більше утворюється шкідливих сполук.
Нітрати при багаторазовому кип’ятінні утворюють канцерогени, що провокують онкологічні захворювання шлунка і кишківника, підшлункової, лейкемію.
Особливо небезпечно повторно кип’ятити воду в пластикових електричних чайниках. Вчені з’ясували, що в деяких з них, у воді, яку кип’ятили кілька разів, істотно підвищується кількість формальдегіду. Навіть, якщо чайники скляні або металеві, а пластикова — тільки кришка. Формальдегід також є небезпечним канцерогеном. Щоб не піддавати свій організм небезпеки, нехай навіть в незначних кількостях, краще перед кожним кип’ятінням використовувати знову набрану воду.
Також не слід забувати про чистоту чайника. Його регулярно слід рятувати від накипу.