Лікар радить варити чи готувати їжу на пару. У раціоні повинні бути присутніми білки рослинного та тваринного походження.
Відмова від клітковини, монодієти, багато цукру та солоного, оброблене м’ясо та фастфуд — все це може призвести до передчасної смерті, вважає лікар-дієтолог Олена Соломатина.
Відмова від клітковини загрожує зростанням патогенної мікрофлори, яка врешті-решт вбиває людину, попередила експерт. Організм не може чинити опір різним захворюванням, тому що 80% імунної системи знаходиться в кишечнику, організм позбавляється клітковини. Щоб виключити цю проблему, експерт радить їсти п’ять порцій фруктів та овочів на день, при цьому раціон має бути різноманітним.
М’ясо та молочні продукти від неперевірених виробників можуть сформувати в організмі антибіотикорезистентність, через яку людина може померти навіть за найпростішої операції, оскільки звичайні ліки вже не діятимуть.
Монодієти і перекоси в харчуванні теж збільшують ризик ранньої смерті, оскільки довго харчуватися одними і тими ж продуктами не можна, їжа повинна бути різноманітною, щоб людина могла отримати якомога більше поживних речовин.
Цукор також провокує низку небезпечних захворювань – цукровий діабет, гіпертонію та підвищений холестерин. Якщо ці стани не контролювати, вони можуть призвести до передчасного відходу людини з життя.
Солоні продукти затримують рідину в організмі та провокують підвищення артеріального тиску, що може спровокувати гіпертонічний криз, інфаркт, інсульт. Тому дієтолог радить відмовитись від таких продуктів або мінімізувати їх вживання.
Оброблене м’ясо теж завдає шкоди, оскільки до його складу входить нітрит натрію, що з ризиком виникнення раку. Є і нітрозаміни, які теж можуть спричинити ризик передчасної смерті, попереджає дієтолог.
Барвники, консерванти та підсилювачі смаку теж скорочують тривалість життя – така їжа викликає підвищену освіту вільних радикалів. Це пов’язують із раннім розвитком раку та серцево-судинних захворювань, уточнює лікар.
Смажене, а також фастфуд теж у категорії небезпечної їжі, каже Соломатина. При вживанні такої їжі клітини організму “просто зацукроваються, утворюються поперечні зшивки”.
Фахівець також дала поради, чим замінити цю шкідливу їжу. Так, Соломатина рекомендує варити чи готувати їжу на пару. У раціоні повинні бути присутніми білки рослинного (чечевиця, квасоля, нут) та тваринного (індичка, курка, яйця, риба) походження. Потрібно вживати запечені та свіжі овочі, фрукти, кисломолочні продукти, додавати в їжу зелень та спеції.